A A A

Transfer danych - jak oszczędzać internet w smartfonie?

PC Format 07/2015
Nowoczesny smartfon praktycznie bez przerwy łączy się z internetem i korzysta z pakietu danych. Pokazujemy, jak za pomocą kilku trików ograniczyć ilość przesyłanych danych bez utraty funkcjonalności. Dawid Kosiński

Skromny rozmiar pakietu danych to zmora użytkowników smartfonów, szczególnie tych, którzy nie korzystają z taryf stworzonych z myślą o surfowaniu po sieci. Najlepszą radą dla nich jest ograniczenie użycia internetu mobilnego w programach, które zużywają najwięcej danych – mapach, programach strumieniujących media i przeglądarce. Jest to możliwe dzięki przeniesieniu transmisji do sieci Wi-Fi i pobierania danych z wyprzedzeniem oraz zmniejszeniu ilości przesyłanych danych dzięki kompresji. Programom, które mimo tych zabiegów nadal mocno obciążają twój pakiet danych, możesz ograniczyć możliwość łączenia się z internetem do sieci Wi-Fi. Pokazujemy, jak korzystać z tych funkcji.

Transfer za darmo

Aby ograniczyć liczbę zużywanych megabajtów, warto zainteresować się nowymi ofertami operatorów komórkowych. Wiele z nich umożliwia korzystanie z wybranych stron internetowych oraz usług bez obciążania pakietu danych. Przykładowo wirtualny operator Virgin Mobile umożliwia nielimitowane korzystanie z usług takich jak Facebook, Ask.fm, Gadu-Gadu, Facebook Messenger oraz Twitter. Na nielimitowane korzystanie z samego Facebooka pozwala Heyah. Z kolei klienci Plusa nie tracą danych podczas oglądania telewizji internetowej ipla. Bardzo ciekawym wyborem dla fanów internetowego wideo jest również skorzystanie z usług RedBull Mobile – operator ten umożliwia nielimitowane korzystanie z YouTube’a bez jakichkolwiek dodatkowych opłat. Dzięki takim promocjom można zaoszczędzić nawet kilka gigabajtów danych w ciągu miesiąca. Wielu operatorów umożliwia kompresowanie całości danych pobieranych z internetu. Przykładowo, T-Mobile chwali się, że jego kompresja danych umożliwia aż trzykrotne obniżenie ilości zużywanych danych. Podobną funkcję zapewnia też Orange.

Pobieranie muzyki do trybu offline

Dzięki zapisywaniu muzyki z serwisów strumieniujących w pamięci telefonu nie musisz wielokrotnie pobierać utworów, których często słuchasz. Upewnij się tylko, że ulubione płyty czy piosenki nie są pobierane przez sieć komórkową, bo mogłoby cię to narazić na wyjątkowo wysokie koszty.


W programie Deezer kliknij na znajdującą się w prawym górnym rogu ikonę opcji (symbol trzech kropek). Następnie wybierz Ustawienia i kliknij pole Aplikacja.


Odznacz opcję: Pobierz do trybu offline przez sieć komórkową. Wróć do ekranu głównego aplikacji. Kliknij znajdującą się w prawym górnym rogu ikonę wyszukiwania.


Wpisz nazwę albumu muzycznego. Wybierz go z rozwiniętej listy. Otwarta zostanie jego strona. Kliknij na niej ikonę Pobierz. Wyświetli się monit informujący o starcie pobierania dopiero po znalezieniu sieci Wi-Fi. Kliknij OK.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościPoważna usterka standardu LTE
25 lutego 2020
Naukowcy z Niemiec informują o odkryciu poważnej luki w zabezpieczeniach sieci LTE, która może posłużyć do korzystania na koszt innych...

Apka udająca alkomat
25 lutego 2020
Nie zmierzy poziomu alkoholu we krwi, ale spróbuje oszacować jego ilość w naszym ciele.
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 2/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto