A A A

Trener osobisty na nadgarstku

PC Format Extra 2/2019
Do zwykłego zliczania kroków w zupełności wystarczy tania opaska. Te bardziej zaawansowane choć nadal tanie mają także wbudowane pulsometry i ekrany. Jeśli jednak chcesz na serio wziąć się za sport, inteligentne zegarki pozostają niedoścignione. Są też bardziej smart. Aleksander Olszewski


Choć wielu osobom wydawało się, że to tylko chwilowa moda, sprzedaż „nosideł” cały czas rośnie. Według firmy Gartner ma urosnąć z przewidywanego na ten rok poziou 225 mln egzemplarzy przewidywanych do aż 453 mln w 2022 roku. Do kategorii nazwanej po angielsku wearable devices lub wearables należą oczywiście nie tylko opaski i zegarki, ale także inteligentne ubrania, zestawy słuchawkowe oraz osobiste wyświetlacze. Tutaj skupimy się jednak na najpopularniejszych obecnie modelach naręcznych, których w zeszłym roku sprzedało się w sumie nieco ponad 110 mln. Z tej liczby 53 mln przypadło na zegarki inteligentne, 19,5 mln na sportowe, a niemal 39 mln na opaski.

Światowa czołówka

Na pierwszym miejscu wśród producentów znajduje się Xiaomi. I trudno się temu dziwić: nie są to wprawdzie urządzenia z najwyższej półki, a raczej solidne średniaki. Nie jest to jednak wada, zwłaszcza że sprzedawane są w niskich cenach (niekiedy wręcz absurdalnie niskich). To świetny sprzęt, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z „nosidłami” i nie masz jasno sprecyzowanych wymagań: nie sprawia problemów (co w przypadku najtańszych modeli mniej znanych firm wcale nie jest oczywiste), ma sensowne aplikacje towarzyszące, a także wielu fanów na całym świecie. To ostatnie to ogromna zaleta, gdy zechcesz poeksperymentować lub w razie problemów.

Drugie miejsce na liście producentów zajmuje Apple. Zegarki tej firmy są bardzo „smart”, ale pełnię możliwości pokazują tylko w połączeniu z iPhone’ami. Taki zestaw kosztuje jednak fortunę, przy czym wcale nie jest idealny. Największa wada to czas pracy, który liczy się w godzinach, a nie dniach, jak to ma miejsce choćby w przypadku wielokrotnie tańszego zegarka Xiaomi. Dlatego też na liście polecanych urządzeń nie umieściliśmy żadnego z jabłkiem na obudowie, choć jeśli korzystasz z ekosystemu firmy z Cupertino, pieniądze nie grają roli, a do tego nie masz nic przeciwko codziennemu ładowaniu, będziesz zadowolony.

Trzecie miejsce należy do bardzo popularnego w USA Fitbita. Swoją pozycję zawdzięcza jednak przede wszystkim opaskom, bo już zegarki tej firmy są co najwyżej niezłe. I to mimo wysokiej – jak na możliwości – ceny.

Za podium, na miejscach 4. i 5., uplasowały się Huawei oraz Samsung. Inteligentny zegarek Huawei, GT Sport, uchodzi powszechnie za najlepszy z systemem Android Wear. System Google’a to jednak nadal bardzo średnie rozwiązanie, zarówno pod względem czasu pracy (choć akurat Huawei wytrzymuje parę dni, a więc i tak lepiej niż sprzęt Apple’a), jak i pewności działania czy wygody. Dlatego jeśli szukasz smartwatcha do współpracy z Androidem, lepszym wyjściem są modele Samsunga, pracujące pod kontrolą systemu Tizen. Daje on dostęp do pokaźnej liczby aplikacji i cyferblatów przy wygodniejszej obsłudze i dłuższym czasie pracy niż w przypadku urządzeń z Wear OS.

Na tym jednak świat się nie kończy, zwłaszcza gdy od funkcji smart ważniejsze są te związane z byciem fit. W tej kategorii prym wiedzie Garmin, uznaniem cieszą się również modele firm Suunto czy Polar. O tym jednak już przy opisie konkretnych modeli.


Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto