A A A

Tresowana myszka

PC Format 10/2012
Prezentujemy cztery programy, które nauczą twoją myszkę nowych sztuczek. Dzięki nim nie tylko zmniejszysz liczbę kliknięć, jakie wykonujesz każdego dnia, ale także przyspieszysz pracę na komputerze, dostosujesz do własnych potrzeb wygląd kontekstowego menu i zapanujesz nad skrótami na pulpicie. Maciej Piotrowski

Szybkie, kontekstowe kopiuj – wklej

Zwykły mechanizm kopiuj-wklej wymaga wykonania wielu czynności: zaznaczenia tekstu lub zdjęcia, skopiowania go do schowka, otwarcia programu bądź serwisu internetowego, do którego dana fraza bądź fotka ma trafić, a w końcu wklejenia go w odpowiednie miejsce. Program Click.to (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy) zmniejsza liczbę tych operacji do minimum. Skopiowany tekst automatycznie uruchamia zestaw samodzielnie wybranych ikon skrótów, które przekierowują do określonych programów bądź stron WWW. Efekt wklejania otrzymujesz natychmiast. Spora w tym zasługa prostego interfejsu i łatwej konfiguracji pozwalającej na własnoręczne ustawienie wszystkich przydatnych opcji.

Ustawianie listy skrótów


Po zakończeniu instalacji program automatycznie zainicjuje proces wstępnej konfiguracji. Rozpocznie się ona od wyświetlenia okna powitalnego i samouczka wideo. Aby przejść dalej, naciśnij na obu ekranach przycisk Next.


W kolejnym oknie wybierz z listy zdefiniowanych programów, usług i serwisów internetowych te, z których najczęściej korzystasz, a te, które są zbędne odznacz. Brak koloru ikony oznacza, że dany skrót będzie nieaktywny. Na koniec kliknij Next.


Następny ekran konfiguracyjny dotyczy miejsca na ekranie, w którym będzie się pojawiało graficzne menu z wybranymi skrótami. Określisz je, klikając jeden z widocznych pasków. Naciśnięcie Next zatwierdzi twój wybór i przeniesie cię do kolejnego ekranu. Wstępną konfigurację programu zakończysz przyciskiem Finish.O tym, że aplikacja została uruchomiona i działa w tle, poinformuje stosowna ikona na pasku zadań oraz powiązany z nią komunikat, który pojawi się u dołu ekranu. Od tego momentu każdorazowe skorzystanie z funkcji „kopiuj” – przez wybór z menu kontekstowego wywoływanego prawym przyciskiem myszki czy wskutek naciśnięcia skrótu klawiszowego [Ctrl+C] – wywoła skonfigurowaną na wstępie listę skrótów.

Kopiuj-wklej w dwóch ruchach


Aby skorzystać z nowej funkcji, wystarczy zaznaczyć jakiś fragment tekstu i skopiować go do schowka za pomocą kombinacji klawiszy [Ctrl]+[C]. W tej samej chwili u dołu ekranu pojawi się na krótko pasek z wybranymi przez ciebie ikonami programów, usług i serwisów internetowych:


Kliknij dowolną ikonę z listy, a program automatycznie przeniesie twój skopiowany tekst we wskazane miejsce, na przykład do wyszukiwarki Google (jednocześnie uruchamiając proces wyszukiwania) czy Wikipedii, podając znaczenie wybranego fragmentu. Jeśli jednak na liście nie ma programu czy usługi, której w danej chwili potrzebujesz, kliknij czerwoną ikonę, a rozwinie się dodatkowe menu z resztą zdefiniowanych skrótów. Wystarczy wybrać dowolny odsyłacz.


Jak bardzo użyteczny jest Click.to, łatwo się przekonać za pomocą funkcji wbudowanych w tę aplikację. Statystyka wykorzystania programu i poczynionych dzięki niemu oszczędności w kliknięciach myszki jest dostępna z rozwijanego menu  Statistics. Dowiesz się z niej nie tylko, ile razy coś kopiowałeś, ale także dokąd oraz ilu szans na przyspieszenie pracy nie wykorzystałeś.


Uwaga! Ponieważ program jest dostępny jedynie w wersji angielskiej, wszystkie odnośniki do serwisów typu Google czy Wikipedia prowadzą do ich angielskich edycji. Aby to zmienić, wystarczy zmodyfikować linki w opcjach programu. Dla Google w oknie Options, w zakładce Actions wybierz Google i kliknij Edit. W ten sposób wywołasz okno ustawień odsyłacza, w którym zmienisz domenę adresu internetowego na .pl. W wypadku Wikipedii zmień natomiast początek adresu z en na pl.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto