A A A

Triki i myki - YouTube bez tajemnic

PC Format Extra 2/2019
W trakcie codziennego używania YouTubea nie zdajemy sobie sprawy ani z pełni jego możliwości, ani z tego, jak zmaksymalizować przyjemność podczas oglądania. Wiele funkcji czeka na wyciągnięcie ręki część z nich prezentujemy poniżej. Tomasz Lubczyński

Skróty klawiszowe na ratunek


Istnieje prosty sposób na sterowanie odtwarzaniem wideo na YouTubie bez użycia myszy. Wystarczy znać kilka skrótów klawiszowych. Wśród najbardziej przydatnych znajdują się:
K = odtwórz/wstrzymaj
M = wycisz
F = włącz/wyłącz pełny ekran
J = przewiń o 10 sekund do tyłu
L = przewiń o 10 sekund do przodu
strzałka w lewo = przewiń o 5 sekund do tyłu
strzałka w prawo = przewiń o 5 sekund do przodu
strzałka w górę = głośniej o 5 proc.
strzałka w dół = ciszej o 5 proc.

YouTube for Kids


Na smartfonach pojawiła się bezpieczna dla dzieci wersja aplikacji YouTube’a, która odfiltrowuje z wyników wyszukiwania nieodpowiednie dla nieletnich wyniki. Pozwala też rodzicom uniemożliwić oglądanie konkretnych filmików oraz ustawienie wieku dziecka, by wspomóc odsiew materiałów. Ponadto „dziecięca” wersja ma także wbudowany timer, dzięki któremu można ustalić dzienne limity korzystania z YT.

Kup lub WYPOŻYCZ


Na YouTubie pojawił się jakiś czas temu bardzo prosty sposób na oglądanie filmów. Istnieje bowiem specjalny kanał „Filmy YouTube”, w którego bazie znajduje się wiele najnowszych tytułów do wypożyczenia lub kupienia. Możliwość jednorazowego obejrzenia to koszt rozpoczynający się od zaledwie kilku złotych, zakup możliwy jest za pomocą karty płatniczej. Przy wypożyczeniu mamy 30 dni na rozpoczęcie oglądania i 48 godzin na zakończenie seansu od chwili pierwszego odtworzenia.

TAP-TAP


Przewijanie filmów na YouTubie podczas oglądania na smartfonie bywa kłopotliwe. Pasek czasu trwania wideo jest niewielki i bardzo trudno o precyzyjny wybór momentu, do którego chcemy przeskoczyć. Tymczasem wystarczy podwójne „tapnięcie” prawej lub lewej krawędzi ekranu, by przewinąć w interesującym nas kierunku o 10 lub więcej sekund.

Rozpocznij od…


Jeśli chcemy wysłać komuś lub udostępnić na własnej stronie wideo, w którym interesujący dla nas jest jedynie jeden fragment, YouTube pozwala na stworzenie adresu, który rozpoczyna odtwarzanie filmiku od wcześniej ustalonego momentu. Wystarczy odtworzyć wybrany przez nas materiał, a pod nim znaleźć polecenie „Udostępnij”, następnie wybrać „Umieść” i zaznaczyć pod spodem funkcję „Rozpocznij od”, a w końcu wpisać konkretny czas.

AWESOME


Odtwórz wideo na pełnym ekranie i wpisz „awesome”, by pasek postępu zaczął mienić się kolorami tęczy. Funkcja jest dostępna jedynie z poziomu komputera, nie działa na smartfonach.

Wideo ŚWISTAKA


Jeśli polubiliście któreś wideo na tyle, by chcieć oglądać je bez przerwy, a nie macie ochoty cały czas odpalać go na nowo po zakończeniu, wystarczy najechać kursorem na okno z filmem, wcisnąć prawy klawisz myszy i wybrać polecenie „Odtwarzaj w pętli”.


Tagi: porady
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Hakerzy zaatakowali media
31 lipca 2020
Od co najmniej 3 lat hakerzy włamują się do portali informacyjnych. Na celownik wzięli też media w Polsce.Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto