A A A

Triki i myki

PC Format 9/2018
Niemal wszyscy korzystamy z mediów społecznościowych, w tym z Facebooka. Zazwyczaj ograniczamy się do podstawowych opcji, a można w łatwy sposób rozszerzyć funkcjonalność tego portalu część możliwości przybliżamy poniżej. Tomasz Lubczyński


Pobierz swojego Facebooka

Mało kto wie, że Facebook umożliwia pobranie właściwie całej naszej aktywności na tym portalu i zapisanie jej na dysku. By to zrobić, wystarczy wejść w ustawienia naszego konta (rozwijane menu w prawym górnym rogu) i wśród opcji po lewej stronie kliknąć Twoje informacje na Facebooku. W otwartym oknie należy odnaleźć Pobieranie Twoich informacji i wybrać Zobacz. Następnie wybrać, co chcemy pobrać – można nic nie zmieniać, wówczas pobierzemy wszystkie informacje – i kliknąć Utwórz plik. Dostaniemy informację zwrotną, że plik jest przetwarzany. Gdy będzie gotowy, Facebook wyśle powiadomienie na maila, a nam nie pozostaje nic innego, jak pobrać kilkusetmegabajtowy plik. A w nim wszystkie informacje, które tylko da się wyłuskać z naszego profilu – od postów, po dosłownie każdy komentarz i wszystkie rozmowy przeprowadzone za pośrednictwem komunikatora od czasu założenia konta na FB.

In memoriam

Po śmierci użytkownika Facebooka nic nie stoi na przeszkodzie, by zgłosić konto zmarłej osoby do usunięcia. Istnieje jednak inna możliwość, pozwalająca kultywować pamięć nieżyjącego już członka rodziny. Wystarczy przed śmiercią w ustawieniach zarządzania kontem (Ustawienia -> Zarządzaj Kontem) odnaleźć opcję Twój opiekun konta i wybrać jednego ze znajomych. Wówczas osoba ta po naszym odejściu będzie mogła nadać profilowi status „In memoriam”, który pojawi się obok imienia i nazwiska. Będzie to wówczas miejsce, w którym znajomi będą mogli dzielić się wspomnieniami odnoszącymi się do zmarłej osoby (np. nas).

Piracki i śląski

Rodzina języków, na które przetłumaczony został Facebook, stale rośnie – na ten moment jest ich aż 113. Aby zmienić obecnie ustawiony, musimy znaleźć na stronie głównej portalu pasek ze zdjęcia powyżej i kliknąć w +. Wówczas przeniesieni zostajemy do menu wyboru języka – poza normalnymi, pełnoprawnymi, możemy również zaznaczyć... piracką wersję angielskiego lub normalną, ale ze wszystkimi literami obróconymi do góry nogami. Ślōnskŏ gŏdka to natomiast ukłon w stronę Górnoślązaków. Gwarowy Facebook jest naprawdę wart zobaczenia.

Poratuj groszem

To raczej ciekawostka, niż faktycznie przydatna funkcja, bo wciąż nie jest zbytnio rozpowszechniona. Otóż Facebook umożliwia przesyłanie pieniędzy bezpośrednio poprzez komunikator Messenger – problem polega na tym, że z tej możliwości póki co nie mogą skorzystać wszyscy użytkownicy (usługa sprawnie działa w Stanach Zjednoczonych).

Zobacz jako

Bardzo przydatna funkcja, jeśli chcemy sprawdzić, jak wiele pokazujemy na naszym profilu znajomym, jak i zupełnie obcym. Po wejściu na nasze konto, widzimy na nim wszystkie możliwe informacje, jednak wystarczy odnaleźć opcję (po prawej od naszego nazwiska, obok Dziennika aktywności) Wyświetl jako, by zobaczyć, co udostępniamy innym. Wszelkie informacje, które pragniemy zachować dla siebie, możemy ukryć za pomocą odpowiednich opcji w ustawieniach prywatności.

Wyloguj się do życia

Po wejściu w ustawienia naszego konta wyszukujemy sekcję Bezpieczeństwo i logowanie, a następnie zakładkę Miejsce logowania. Znajdują się tam wszystkie urządzenia, na których jesteśmy zalogowani na Facebooku, wraz z podaną ich lokalizacją. Jedyne, co trzeba zrobić, by z danego urządzenia nie dało się wejść na nasze konto, to kliknąć ikonę po prawej stronie i z rozwijanego menu wybrać Wyloguj się.

Wielki kciuk w górę...

Podczas rozmów za pomocą komunikatora Messenger można wysyłać innym użytkownikom ikony emoji. Jedną natomiast można ustawić jako standardową, którą dodawać będziemy mogli bezpośrednio do konwersacji jednym kliknięciem. Choć możemy wybrać dowolną ikonę, początkowo jest to kciuk w górę. Każde emoji można wysyłać w rozmiarze standardowym, ale także zdecydowanie większym – wystarczy przytrzymać ikonę dłużej. Działa to zarówno na telefonie – przy użyciu palca, jak i kliknięciem myszki na komputerze.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 2/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto