A A A

Trzy kroki do pliku

Utrata danych zapisanych na dysku nie jest niczym niecodziennym może się przytrafić każdemu wskutek awarii sprzętu albo zbyt pochopnie wydanego polecenia skasowania plików bądź folderów. W wielu przypadkach utracone informacje da się jednak odzyskać.

Przeskanuj, zaznacz, zapisz


Próbę odzyskania danych można podjąć korzystając z aplikacji MiniTool Power Data Recovery. Oprogramowanie jest oferowane w dwóch wariantach – darmowym, w przypadku którego objętość plików do odtworzenia nie przekracza 1024 MB oraz płatnym (brak ograniczeń dotyczących rozmiaru).


Niezależnie od tego, którą wersję wybierzemy, powinniśmy pamiętać, aby nie instalować aplikacji na dysku, z którego dane dopiero zamierzamy odzyskać. Przypomina o tym zresztą stosowny komunikat instalatora:
MiniTool Power Data Recovery potrafi odratować utracone pliki, które zapisane były na określonych dyskach fizycznych lub logicznych (i zniknęły po przypadkowym skasowaniu, sformatowaniu dysku bądź partycji) albo w sytacji, w której część powierzchni dysku jest niedostępna z punktu widzenia narzędzi takich jak Eksplorator plików.


W każdym z wymienionych przypadków należy wskazać obszar, w którym chcemy znaleźć nieosiągalne na razie pliku (w przykładzie pokazanym na zrzucie ekranowym jest to cały napęd C:), a następnie kliknąć przycisk Scan:


 
Aplikacja rozpocznie skanowanie dysku. Może potrwać ono wiele minut, jeżeli interesujący nas obszar jest duży.

 
Po zakończeniu skanowania MiniTool Power Data Recovery buduje obraz wirtualnego systemu plików:

 
Następnie zobaczymy okno wyników. Możemy wskazać w nim pliki, które zostały znalezione w oryginalnym katalogu, lub w systemowym Koszu. Są one zaznaczone czerwonym symbolem „x” – aby je „wskrzesić”, wystarczy wskazać odpowiednią pozycję i kliknąć przycisk Save:

 
Co jednak zrobić, gdy nie znajdziemy śladu po plikach ani w oryginalnych folderach, ani w Koszu? Należy wówczas sprawdzić dwa inne katalogi: $Dirxx (gdzie xx oznacza numer), znajdujący się w folderze Lost Files oraz More Lost Files. Do pierwszego z nich trafiają wszystkie skasowane pliki:

 
W folderze More Lost Files umieszczane są natomiast te informacje, które zostały odnalezione w obszarze danych dysku z pominięciem systemowego mechanizmu obsługi plików. W tym przypadku zbiory są grupowane według typów (grafika, dokumenty, dźwięk, wideo); niewykluczone, że właśnie tam odnajdzie się zguba. W tym jednak przypadku nie należy liczyć, że rozpoznamy plik dzięki jego oryginalnej nazwie. Ponieważ systemowy mechanizm został pominięty, nazwy tworzone są według wzorca takiego jak Recovered_jpg_file(numer_porządkowy).jpg:

 
Czasami zdarza się, że aplikacja utknie podczas budowania obrazu systemu plików po skanowaniu. W takich przypadkach należy wykonać tzw. skanowanie RAW; wszystkie odnalezione pliki trafią wówczas do filderu All RAW Files.


Włączenie skanowania RAW następuje po zaznaczeniu obszaru do sprawdzenia, kliknięciu przycisku Settings i zlikwidowaniu zaznaczenia wszystkich systemów plików:

Strona WWW producenta aplikacji: https://www.minitool.com/

fot. MiniTool Software


Tagi: biuro porady
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Debiutuje Spotify Car Thing
15 kwietnia 2021
Wybrani użytkownicy platformy streamingowej otrzymają urządzenie do odsłuchiwania muzyki w samochodzie.
Artykuły z wydań

 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 3/2021
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto