A A A

Uniwersalne odtwarzacze

PC Format 5/2008
Obecnie wszystkie stacjonarne urządzenia DVD, choć różnią się między sobą, odtwarzają także filmy DivX i inne odmiany formatu MPEG-4. Bez problemów wyświetlają też polskie napisy do filmów. Można by więc sądzić, że nie ma znaczenia, jaki model wybierzesz. Nic bardziej mylnego. Nasz test przekona cię, że nie każdy odtwarzacz zapewni ci komfort odbioru filmu w jednakowym stopniu.

Moim zdaniem

  • Sebastian Kręzel
    redaktor działu Hardware
Jak wykazały testy, model, który od dłuższego czasu jest na rynku, sprawuje się znacznie lepiej niż najnowsze konstrukcje. Okres, w jakim odtwarzacze były eksploatowane przez użytkowników, zaowocował znalezieniem dużej liczby błędów, o których informowano producenta. Nowy sprzęt natomiast jest naszpikowany błędami, które umknęły uwadze testujących. Oczywiście wiele usterek zostanie poprawionych i będą sukcesywnie udostępniane kolejne wersje oprogramowania. Jednak nabywanie modeli nowo wprowadzanych na rynek nie jest dobrym pomysłem.
W artykule znajdziesz:
  • Uwagi dotyczące użytkowania
  • Cechy dobrego urządzenia
  • Wyniki testu 12 odtwarzaczy

Choć klasyczne odtwarzacze DVD radzą sobie z filmami DivX, XviD i podobnymi, to jednak oglądanie takich filmów na niektórych modelach wcale nie jest przyjemnością. Problemem może się okazać nie tylko odczyt formatów kompresji filmów, ale także nagrywanych płyt DVD, jakość wyświetlania napisów oraz jakość obrazu na ekranie. Warto zaznaczyć, że jakość uzyskiwanego obrazu jest mocno zależna od używanego wyjścia wideo. Dlatego przed zakupem zapoznaj się z odmianami złączy w interesującym cię modelu DVD.

Wyjścia na świat

Postęp technologiczny nie omija także odtwarzaczy DVD. Widać to choćby po złączu HDMI, które coraz częściej pojawia się na tylnym panelu takich urządzeń. Port ten ma ułatwić podłączenie odtwarzacza do nowego telewizora, który zwykle w takie złącze jest wyposażony. W przypadku starszych telewizorów najlepszą jakość obrazu zapewni tzw. eurozłącze (SCART) lub złącze komponentowe. Ze złącza kompozytowego (C-Video) powinno się korzystać w ostateczności, gdyż daje ono obraz najgorszej jakości.

Cechy dobrego stacjonarnego odtwarzacza DVD/DivX

  • ODCZYT WIELU FORMATÓW
    Odtwarzacz powinien rozpoznawać jak najwięcej formatów, a wykorzystany w urządzeniu procesor musi mieć na tyle dużą moc obliczeniową, by odtwarzał filmy skompresowane przy wykorzystaniu technologii QPEL i GMC.
  • ODCZYT RÓŻNYCH NOŚNIKÓW
    Napęd powinien odtwarzać wszelkie nagrywalne płyty CD i DVD. Poza tym musi mieć skuteczną korekcję błędów, by mógł sobie radzić z porysowanymi nośnikami.
  • INTUICYJNY INTERFEJS
    Interfejs graficzny odtwarzacza ma bezpośredni wpływ na komfort i szybkość korzystania z niego, dlatego powinien być intuicyjny i wizualnie atrakcyjny.
  • BOGATY ZESTAW ZŁĄCZY
    Dzięki różnorodności złączy audio i wideo można zdecydować, w jaki sposób podłączyć odtwarzacz do telewizora i sprzętu audio. Do komunikacji ze współczesnym telewizorem przyda się złącze HDMI, w przypadku starszych odbiorników warto wykorzystać wyjście komponentowe.
  • ODCZYT POLSKICH NAPISÓW
    Ponieważ u nas filmy DivX mają spore znaczenie, urządzenie powinno odtwarzać polskie znaki w nazwach plików i katalogów, nawet jeśli ma anglojęzyczny interfejs. Musi też poprawnie wyświetlać polskie napisy do filmów DivX.
  • ZARZĄDZANIE NAPISAMI
    Manipulowanie pozycją napisów, ich kolorem, krojem liter czy kolorem tła pozwala dostosować je do upodobań użytkownika i zwiększa komfort oglądania filmów DivX.
  • ZŁĄCZE USB
    Wystarczy przegrać zdjęcia, utwory muzyczne, a niekiedy filmy na dysk przenośny lub USB flash, by odtwarzać je bez konieczności nagrywania płyty.
  • AKTUALIZACJE FIRMWARE’U
    W wielu wypadkach do korzystania z nowych standardów kompresji wystarczy aktualizacja wewnętrznego oprogramowania. Dzięki temu urządzenie zachowa pełnię funkcji mimo upływu miesięcy czy lat. Producent musi co jakiś czas udostępniać nowy firmware.

Pamiętaj także o tym, że w przypadku cyfrowego złącza HDMI jakość kabla nie ma większego wpływu na jakość obrazu, ale dla pozostałych złączy zależność od jakości stosowanych przewodów jest już bardzo duża. Nie traktuj zatem tematu przewodu po macoszemu. Jeśli zależy ci na jakości, nie korzystaj z kabla dołączonego do odtwarzacza, ale kup odpowiedni kabel wizyjny.

USB w odtwarzaczu

Większość nowych odtwarzaczy ma złącze USB rozszerzające funkcje urządzenia. Ułatwia ono bowiem oglądanie zdjęć oraz słuchanie muzyki. Wystarczy przegrać pliki na kartę pamięci (konieczne jest podłączenie czytnika kart), pendrive lub przenośny dysk USB. W tym ostatnim wypadku ważne jest, by dysk miał partycję w systemie FAT16 lub FAT32, bo inne partycje nie będą przez urządzenie widziane.

Niestety, dysk podłączony przez USB nie umożliwi oglądania filmów. Złącza te są zazwyczaj zgodne ze standardem USB 1.1 i mają na tyle niską przepustowość, że filmy nie wyświetlają się płynnie. Z kolei degradowanie jakości filmu tylko po to, by był płynnie przesyłany przez port USB 1.1, całkowicie mija się z celem.

Nadal zatem najbardziej uniwersalnym nośnikiem pozostają płyty DVD. I tutaj też czasami pojawiają się problemy. O ile urządzenia radzą sobie z odtwarzaniem nagranych nośników DVD±R, o tyle przy płytach DVD±RW i DVD±R DL (dwuwarstwowych) sprawa wygląda różnie. Sytuacja ta dotyczy szczególnie niemarkowych nośników o wątpliwej jakości i trwałości. Z lepszymi płytami nie ma tego problemu.

Intuicyjna obsługa

Innym elementem mającym wpływ na wygodę korzystania z urządzenia jest interfejs użytkownika. Chodzi zarówno o zarządzanie parametrami odtwarzacza, jak i nawigowanie po zawartości nośników. Stosowane rozwiązania można podzielić na dwie grupy: wyświetlanie całej zawartości w formie listy (zwykle w porządku alfabetycznym) oraz wyświetlanie plików w hierarchicznej formie katalogów. Ten pierwszy sposób jest bardzo kłopotliwy w użytkowaniu, bo na ekranie wyświetla się cała zawartość płyty w formie jednej listy. Wady tego rozwiązania najbardziej dają się we znaki przy płytach dwuwarstwowych z mieszaną zawartością (filmy, zdjęcia, muzyka). Wyszukanie odpowiedniego nagrania wśród setek innych może być bardzo trudne.

Jednak dobry wariant interfejsu jeszcze nie przesądza o wygodzie użytkowania. Ważne są takie szczegóły, jak np. długość nazw plików oraz katalogów. Stosowanie rozbudowanego nazewnictwa katalogów i plików na płycie może się zakończyć problemami z rozpoznaniem właściwego katalogu czy pliku na odtwarzaczu DVD, jeśli liczba wyświetlanych znaków będzie ograniczona np. do kilkunastu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto