A A A

W dobrej wierze

PC Format 10/2008
Łamanie haseł nie zawsze jest związane z uzyskaniem nielegalnego dostępu do informacji. Dzięki narzędziom do łamania haseł możesz odzyskać dostęp do plików, które kiedyś zabezpieczyłeś, a potem zapomniałeś, jakie hasło je chroniło.

Błyskawiczne łamanie haseł

Dzięki tzw. plikom słownikowym programy do łamania haseł potrafią odnaleźć hasło nawet w ciągu kilku sekund. Oczywiście pod warunkiem, że hasłem jest słowo znajdujące się w danym pliku słownikowym. Najczęściej są to zwykłe pliki tekstowe (z rozszerzeniem .txt). Można je pobrać z internetu. Całkiem dobry zestaw plików słownikowych znajdziesz na witrynie domowej opisywanego w artykule programu PicoZip Recovery Tool. Pliki umieszczono na stronie: http://www.picozip.com/prt

Ochrona danych przez zabezpieczenie hasłem czy szyfrowanie stała się modna. W wielu przypadkach ochrona danego zasobu ma sens. Jednak często hasła przypisuje się do plików, które tak naprawdę nie potrzebują aż takiej formy ochrony. Niewłaściwie zrozumiane zalecenia dotyczące stosowania różnych haseł powodują, że zamiast zyskać bezpieczeństwo danych, tracimy do nich dostęp, bo zawodzi nas własna pamięć. Dzięki opisywanym w artykule narzędziom będziesz mógł uzyskać dostęp do spakowanych plików oraz do BIOS-u, nawet jeżeli dotychczas dane te były chronione hasłem, którego zapomniałeś.

Rozwiązanie problemów z chronionymi plikami archiwów

Plikami chronionymi przez wielu użytkowników hasłem są wszelkiego typu archiwa. W naszym artykule proponujemy skuteczne rozwiązania pozwalające odzyskać zapomniane hasło do archiwów w formacie RAR oraz ZIP.

Korzystanie z RAR Password Cracker

Program ten, jak wskazuje nazwa, służy do odzyskiwania zapomnianych haseł w archiwach typu RAR. Program rozpoznaje archiwa RAR wykonane programami RAR i WinRAR w wersjach 2.xx i 3.xx. Obsługiwane są archiwa w formie plików wykonywalnych, a także archiwa wieloplikowe. RAR Password Cracker pozwala na poszukiwanie hasła metodą bruteforce oraz słownikową. Proces instalacji programu jest standardowy. Polega wyłącznie na potwierdzaniu kolejnych jej etapów i nie wymaga żadnych dodatkowych działań ze strony użytkownika. Oto, jak korzystać z programu.


Po uruchomieniu programu, co następuje automatycznie bezpośrednio po zakończeniu instalacji (o ile tylko nie modyfikowałeś domyślnych jej ustawień) lub po kliknięciu skrótu do programu w menu Start, zobaczysz okno: RAR Password Cracker Wizard - Welcome. Upewnij się, że jest w nim zaznaczona opcja Create New Project, i kliknij Dalej.W kolejnym etapie kreatora kliknij przycisk Load RAR archive.... Następnie w oknie Otwieranie wskaż chroniony hasłem plik archiwum w formacie RAR i kliknij Otwórz.


Zobaczysz listę plików znajdujących się w spakowanym archiwum. Wybierz plik, który chcesz rozpakować z chronionego hasłem archiwum, i kliknij przycisk Add to project. Wskazany plik pojawi się na liście w dolnej części okna. Kliknij Dalej.Wyświetli się okno informujące o tym, że proces łamania hasła może potrwać bardzo długo i nie gwarantuje sukcesu. Przyjmij to do wiadomości i kliknij OK.


Kolejny etap to wybór metody łamania hasła. Domyślnie zaznaczona jest opcja Dictionary attack, co oznacza atak słownikowy, podczas którego program będzie próbował dopasować hasło, podstawiając słowa ze słownika. W domyślnym zestawie instalacyjnym nie ma jednak plików słownikowych (można je pobrać z internetu – patrz ramka „Błyskawiczne łamanie haseł”). Dlatego najpierw wybierz opcję Bruteforce attack włączającą tryb, w którym program może poszukiwać wszystkich możliwych kombinacji znaków.Aby ograniczyć czas wyszukiwania hasła, możesz teraz zdefiniować zestaw znaków, z których może się składać hasło – pole Charset. Ponadto, jeżeli pamiętasz np. od jakiej litery zaczyna się hasło, możesz ją wpisać w polu At begin. Pole At end jest przeznaczone na ostatnie znaki hasła – jeżeli je pamiętasz, wpisz je.


Pola Minimal length oraz Maximal length pozwalają zdefiniować minimalną i maksymalną długość hasła. Jeżeli jesteś w stanie określić, jaką długość miało hasło, które zapomniałeś, to bardzo skróci czas jego wyszukiwania.Program RAR Password Cracker zawiera wbudowaną funkcję oszacowującą czas wyszukiwania hasła przy zadanych przez użytkownika parametrach. Kliknij przycisk Benchmark, by uzyskać odpowiedź na pytanie, ile czasu zajmie znalezienie hasła. Jeżeli czas ten wyda się zbyt długi, spróbuj ograniczyć zestaw znaków. Kliknij Dalej.


W ostatnim etapie kreatora, w polu tekstowym wprowadź ścieżkę docelową dla pliku projektu. Dotychczasowe ustawienia możesz zapisać jako plik i wykorzystywać w przyszłości. Kliknij Zakończ.


Uruchomi się właściwy program i rozpocznie poszukiwanie hasła. Sukces zostanie obwieszczony oknem komunikatu Cracking completed, a w polu Current word pojawi się hasło do spakowanego pliku RAR.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
koneton
koneton
24 października 2014, 08:09
Jakiej komendy?
avatar
nutil1
23 października 2014, 23:23
WItam :) Ja mam system Windows x64 i nie rozpoznaje mi komendy co mam zrobić?
Najnowsze aktualności


Nadchodzi PSD2
13 września 2019
Od 14 września br. zmienią się zasady korzystania z usług bankowych.


Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto