A A A

W obronie systemu

PC Format 8/2018
Windows 10 jest obecnie najpopularniejszym stacjonarnym systemem operacyjnym. Z tego powodu jest celem ataku coraz większej liczby wirusów. Mimo że to najbezpieczniejsza wersja Okienek w historii, nadal można wiele poprawić, konfigurując odpowiednio ustawienia. Robert Szyszka

Hasła i inne sposoby ochrony logowania

Hasło logowania do systemu powinno być odpowiednio długie i trudne do odgadnięcia. Obecnie przyjmuje się, że powinno składać się przynajmniej z 12 znaków, zawierać małe i duże litery, cyfry oraz koniecznie znaki specjalne. W Windows 10 hasło to jednak nie jedyny sposób zabezpieczenia dostępu do komputera.


Rozwiń menu startowe i kliknij Ustawienia. Wybierz grupę Konta i kategorię Opcje logowania. U góry okna, w sekcji Wymagaj logowania, możesz określić, czy nieużywany komputer powinien zostać zablokowany. Warto to zrobić, jeżeli używasz go na przykład w pracy. Ustaw na liście opcję Gdy komputer wychodzi ze stanu uśpienia, a wybudzany system poprosi o hasło.


Windows Hello to mechanizm logowania oparty na systemach biometrycznych. Skorzystasz z niego, gdy twój komputer wyposażony jest w skaner linii papilarnych czy kamerę rozpoznającą twarz. Sekcja Windows Hello oferuje niezbędne funkcje, gdy do komputera podłączone jest odpowiednie urządzenie biometryczne.


Sekcje Numer PINHasło obrazkowe pozwalają zmienić tradycyjne hasło na kod PIN bądź zestaw gestów. Kod nie jest na pewno tak bezpieczny jak wieloznakowe hasło, ale związany jest za to z konkretnym komputerem. Zestaw gestów to natomiast mechanizm przeznaczony do użycia przez osoby posiadające komputer z ekranem dotykowym. Korzystając z tego trybu, użytkownik wybiera sobie obraz, na którym palcami rysuje różne symbole i znaki, stosuje uderzenia. Wraz z obrazem stają się one integralną częścią „hasła”. Aby zalogować się do systemu, trzeba je dokładnie odtworzyć. Kliknij przycisk Dodaj w sekcji Hasło obrazkowe i wpisz tradycyjne hasło. Użyj przycisku Wybierz obraz i wskaż plik graficzny na dysku. Potwierdź wybór przyciskiem Użyj tego obrazu. Zrób palcem bądź myszą trzy gesty na ekranie, a następnie je potwierdź. Zakończ procedurę przyciskiem Zakończ.


Innym wygodnym sposobem na blokowanie i odblokowywanie dostępu do komputera jest połączenie go w parę z dowolnym urządzeniem Bluetooth, na przykład telefonem (komputer musi być oczywiście wyposażony w odpowiedni interfejs). Gdy użytkownik, a właściwie telefon, zbliży się do komputera, system zostanie automatycznie odblokowany, a gdy oddali się – Windows się zablokuje. Aby skonfigurować funkcję, przejdź do sekcji Blokada dynamiczna, kliknij Bluetooth i inne urządzenia i dodaj urządzenie. Wybierz urządzenie i zaznacz Zezwalaj systemowi Windows na automatyczne blokowanie urządzenia, gdy jesteś z dala od niego.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto