A A A

W zasięgu sieci

PC Format 3/2008
Denerwują cię stosy przewodów? Myślisz o tym, żeby komputer podłączyć do internetu przez sieć bezprzewodową? Wystarczy laptop z kartą Wi-Fi, abyś mógł samodzielnie sprawdzić, jakie sieci znajdują się w twoim zasięgu.

Wykrywanie sieci bezprzewodowych


Uruchom program, klikając w menu Start skrót Network Stumbler.


Gdy pojawi się okno główne programu, namierzanie istniejących i działających w okolicy sieci bezprzewodowych powinno się rozpocząć automatycznie. Po chwili okno Network Stumbler powinno się zacząć zapełniać danymi dotyczącymi wykrytych sieci bezprzewodowych.


Nadszedł czas na wyjaśnienie poszczególnych informacji. Na naszej przykładowej ilustracji widać, że program wykrył trzy działające sieci. Oto wyjaśnienie znaczenia poszczególnych kolumn widocznej w oknie programu listy:
MAC – adres MAC wykrytego urządzenia bezprzewodowego; jest przydatny do identyfikowania urządzeń bezprzewodowych (głównie punktów dostępowych, ale nie tylko, gdyż także kart Wi-Fi działających w trybie ad hoc, czyli takim, w którym komputer z kartą bezprzewodową może się łączyć z innym komputerem – oczywiście bezprzewodowo – bez pośrednictwa punktu dostępowego). Więcej informacji o analizie adresów MAC znajdziesz w ramce „Adres MAC, kto jest producentem?”.
SSID – identyfikator sieci bezprzewodowej; jest zazwyczaj nadawany przez osobę zarządzającą daną siecią.
Name – teoretycznie tutaj powinna się wyświetlać nazwa urządzenia dostępowego, w praktyce nie udało nam się ani razu uzyskać takiego efektu.
Chan – numer kanału dla danej sieci bezprzewodowej; znak „*” wyświetlony obok numeru kanału oznacza sieć, do której w danej chwili jesteś podłączony (NetStumbler nie wymaga aktywnego połączenia z jakąkolwiek siecią bezprzewodową).
Speed – szybkość, a właściwie przepustowość (nie aktualna, lecz maksymalna możliwa) danej sieci bezprzewodowej; parametr wyświetlany tylko w niektórych przypadkach.
Vendor – producent danego urządzenia (znaleziony na podstawie adresu MAC); parametr ten nie zawsze jest poprawnie podawany; możesz samodzielnie spróbować „namierzyć” producenta danego punktu dostępowego – informacje w ramce „Adres MAC, kto jest producentem?”.
Type – w tej kolumnie możliwe są tylko dwie wartości: AP oznacza punkt dostępowy, Peer oznacza urządzenie sieciowe pracujące w trybie ad hoc (łączenie bezprzewodowe bezpośrednio, bez udziału punktu dostępowego).
Encryption – informacja o szyfrowaniu stosowanym w danej sieci bezprzewodowej.
SNR – stosunek sygnału do szumu – im wyższa jest ta wartość, tym lepszą jakością sygnału dysponuje dana sieć bezprzewodowa.
Signal+ – najwyższa zaobserwowana w trakcie monitorowania moc sygnału (im wyższa jest ta wartość, tym lepiej).
Noise – najniższy zaobserwowany poziom szumów; im niższa wartość, tym lepiej.
SNR+ – najwyższy zaobserwowany stosunek sygnału do szumu.


Podane w kolumnach informacje w zupełności wystarczają do tego, by samodzielnie określić, która z dostępnych w twoim otoczeniu sieci bezprzewodowych oferuje najsilniejszy sygnał. Ponieważ NetStumbler potrafi wyświetlać także informacje o ewentualnych zabezpieczeniach sieci bezprzewodowych, można go wykorzystać do prób podłączenia się do niezabezpieczonych sieci bezprzewodowych. Przestrzegamy jednak, że nieautoryzowane podłączenie jest łatwe do wykrycia, a ponadto wiele „łatwych” i w pełni otwartych na połączenia hot-spotów może być w istocie pułapkami zastawionymi w celu kradzieży poufnych danych od podłączających się do takiej sieci użytkowników.

Dodatkowe oprogramowanie

NetStumbler to program w zupełności wystarczający do wykrywania i badania zasięgu sieci bezprzewodowych. Jeżeli jednak korzystasz z karty bezprzewodowej, którą kupowałeś oddzielnie, zwróć uwagę, czy nie zostało do niej dołączone oprogramowanie udostępniające podobne funkcje co NetStumbler. Jest tak np. w przypadku kart Wi-Fi firmy ASUS. Ilustracja przedstawia ekran programu pokazujący wyniki monitorowania sieci bezprzewodowych za pomocą programu ASUS Site Monitor.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto