A A A

W zdrowym ciele...

PC Format 5/2017
Wiosna to najlepszy czas, by zmobilizować się do aktywności fizycznej, zrzucić kilka zbędnych kilogramów i powalczyć z zimowym sadełkiem. Bieganie, jazda na rowerze czy zwyczajny spacer mogą być przyjemniejsze i ciekawsze dzięki sportowym gadżetom i aplikacjom. Grzegorz Łukasik

Sprzęt na rower

Jeżeli główną formą twojej aktywności jest jazda na rowerze, możesz skorzystać z urządzeń noszonych na ciele, np. opasek fitnessowych czy zegarków sportowych, lub też sprzętu mocowanego na elementach roweru: kierownicy, kołach itp. Elektronika, jaką możesz wykorzystać w trakcie jazdy rowerem, to liczniki i komputery. Granica pomiędzy tymi kategoriami jest płynna. Można jednak umownie przyjąć, że komputery mają wbudowany moduł GPS.

Liczniki

Najprostszy licznik kosztuje kilkanaście złotych. W wypadku najdroższych (w cenie nawet do 700 zł) liczba funkcji potrafi być większa niż w wypadku prostego komputera rowerowego. Są modele z wbudowanym termometrem i barometrem, które potrafią wskazywać nachylenie terenu, po jakim jedziesz, a do tego współpracują z dodatkowymi czujnikami. Dobrym przykładem jest Polar CS500 (już nieprodukowany, choć można kupić używane modele). Do jego wad należy zaliczyć nieco zbyt wypełniony informacjami i w rezultacie niezbyt czytelny wyświetlacz.

Kupując licznik, należy kierować się dwoma parametrami – przydatnością funkcji danego modelu (większości użytkowników wystarczy aktualna prędkość, godzina i przejechany dystans) oraz czytelnością wyświetlacza. Ten ostatni powinien być duży i wyświetlać od razu wszystkie potrzebne na bieżąco informacje. Czcionka wyświetlacza powinna być możliwie jak największa. Bardzo czytelnym wyświetlaczem i niewygórowaną ceną cechuje się decathlonowski B’twin Count 4 za 60 zł.

Komputery

Komputery teoretycznie przeznaczone są dla tych, którzy mierzą parametry swojego treningu np. po to, aby poprawić kondycję. Komputer ma GPS i na jego podstawie mierzy prędkość poruszania się roweru. Wartość ta jest przekłamana, jeżeli poruszasz się w tunelu, gęstym lesie lub pokonujesz wzniesienia. Można to skorygować, dołączając dodatkowy czujnik prędkości montowany na kole. Wiele modeli rowerowych komputerów ma także nawigację zoptymalizowaną z myślą o turystyce rowerowej. Przykładami takich urządzeń są Mio Cyclo 315 HC (1149 zł) czy Garmin Edge 1000 (1769 zł). Oba urządzenia są drogie, ale w komplecie są już czujniki prędkości, kadencji i tętna.

Niezbędne dodatki

Kupując komputer, trzeba do niego dokupić minimum czujnik tętna – opaskę zakładaną na klatkę piersiową, która umożliwia obliczanie spalonych kalorii oraz poziomu zaawansowania treningu. Można też wykorzystać wspomniany czujnik prędkości i kadencji (pokazuje, jak szybko kręcisz pedałami). Jeżeli jesteś profesjonalistą, możesz sięgnąć po specjalne pedały, dostępne wyłącznie w wersji szosowej, z wbudowanym czujnikiem mocy. Niestety cena takiego czujnika sięga 8 tysięcy zł. Tańszy (2500 zł) jest umieszczony w ramieniu korby Shimano 105 FC-5800 Stages widoczny na zdjęciu obok.

Większość komputerów rowerowych ma kolorowe ekrany LCD. Zanim kupisz takie urządzenie, koniecznie sprawdź czytelność ekranu w słońcu. Może okazać się tak niska, że urządzenie będzie niefunkcjonalne! Dlatego dobrym rozwiązaniem są komputery z ekranem monochromatycznym, jak np. Polar M450 (589 zł). Dodatkowo rodzaj danych widocznych na ekranie można modyfikować po podłączeniu urządzenia do peceta.

Aplikacja

Praktycznie każdy producent komputerów rowerowych udostępnia aplikację lub serwis internetowy, który jest doskonałym dziennikiem twoich treningów. Umożliwia ułożenie planu treningowego i dzielenie się swoimi osiągnięciami z innymi.

Przed zakupem komputera pobierz PDF z całą instrukcją obsługi – zarówno komputera, jak i wszystkich czujników, jakie planujesz kupić – i dokładnie ją przeczytaj. Niektóre firmy ukrywają istotne cechy urządzeń w treści instrukcji, a nawet na jej końcu. Może się np. okazać, że dodatkowe, dość drogie czujniki mają niewymienną baterię i gdy ta się wyczerpie, trzeba będzie kupić nowy egzemplarz.

Jeżeli jesteś w stanie tak umieścić smartfona na kierownicy roweru, aby ekran był czytelny, to zamiast komputera możesz wykorzystać telefon ze specjalną aplikacją. Gdy włączysz w smartfonie (np. z apką Polar Beat) moduły GPS i Bluetooth, to połączy się on z czujnikiem tętna i kadencji, realizując praktycznie te same funkcje, co komputer rowerowy.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto