A A A

Wakacje z internetem

PC Format 06/2011
Korzystając z internetu, nie tylko znajdziesz wspaniałe miejsce do spędzenia wakacji, ale też zgromadzisz informacje niezbędne do tego, by wyjazd się udał. Bez problemu zarezerwujesz bilety i noclegi, a także zaplanujesz trasy przejazdów i wycieczek. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

W pierwszej kolejności powinieneś się zastanowić, gdzie chcesz jechać. Po wytypowaniu miejsc warto się zapoznać z doświadczeniami podróżników, którzy odwiedzili je wcześniej. W sieci znajdziesz nie tylko relacje, ale także zdjęcia z miejscowości, które są interesujące jako cel wyjazdu wakacyjnego. Nie brakuje opisów i recenzji poszczególnych obiektów turystycznych – dzięki nim możesz sprawdzić jakość usług w hotelu czy schronisku, w którym planujesz pobyt.

Przez internet możesz nie tylko sprawdzić nocleg, ale także zarezerwować go i opłacić. W serwisach pośredniczących znajdziesz dokładną informację, jakie usługi są w cenie opłaty za pokój. To pozwoli dokładnie zaplanować wydatki.

W sieci warto kupować bilety lotnicze. W artykule pokazujemy narzędzia, które ułatwiają orientację w siatce połączeń i wyszukanie najtańszego biletu na kilkuetapową podróż różnymi liniami. Przez sieć możesz także kupować bilety na komunikację lądową. Dzięki wyspecjalizowanym portalom zarezerwujesz nie tylko bilety kolejowe, ale także autobusowe czy na polską komunikację prywatną, czyli na popularne busy, którymi szybciej i łatwiej niż PKS-em dotrzesz w najpiękniejsze zakątki Polski.

Internet pomoże nie tylko na etapie organizacji, ale także w czasie podróży. Wybierz odpowiedni pakiet, który zapewni ci korzystanie z sieci na smartfonie, netbooku czy laptopie 60.

Znając kilka ważnych mobilnych serwisów internetowych, w każdej chwili sprawdzisz prognozę pogody w miejscu, gdzie się znajdujesz. Dotrzesz do informacji o najbliższych interesujących zabytkach, restauracjach, ale także przetłumaczysz napisy w obcym języku.

A dzięki gadżetom, jakie polecamy, nie zgubisz drogi nawet w najdzikszych ostępach.

Planowanie

Planując wakacje, warto znaleźć ciekawe miejsce, w którym jeszcze nie byłeś. Pomogą w tym przewodniki turystyczne, z których bezpłatnie można korzystać w internecie.

Przewodniki online

Poszukiwania warto zacząć od strony przewodnik.onet.pl, na której znajdziesz artykuły poświęcone atrakcjom turystycznym, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś o konkretnym kraju, kliknij w niego na mapce, którą znajdziesz na stronie głównej. Gdy nie wiesz, dokąd chcesz jechać, kliknij link prowadzący do podstrony poświęconej jednemu z kontynentów, gdzie znajdziesz wartościowe pod względem krajoznawczym miejsca. Podobne materiały są także na turystyka.gazeta.pl. Warto zajrzeć także na stronę turystyka.wp.pl oraz na nationalgeographic.pl/traveler/.

Inspiracje do krótkich, weekendowych wyjazdów w Polskę znajdziesz w serwisie polskanaweekend.onet.pl. Sporo oryginalnych pomysłów jest też zamieszczonych na witrynie zamiasto.com.pl, tworzonej przez społeczność jej użytkowników.

W sieci warto szukać także bezpośrednich relacji uczestników wypraw. Znajdziesz w nich opisy doświadczeń, które często lepiej niż fachowe artykuły pozwalają ocenić, czy warto wybrać się w dane miejsce. W serwisie globetroter.pl relacje są uporządkowane według krajów. Po przeczytaniu artykułu znajdziesz na dole strony linki do kolejnych opowieści o interesującym cię kraju. Towarzyszy im bogaty materiał zdjęciowy, filmy i sporo informacji praktycznych.

Blisko 20 tys. relacji znajdziesz także w witrynie odyssei.com. Tu oprócz kryterium kraju możesz wybierać typ podróży, np. rowerowa, trekking, zwiedzanie czy plaża.

Zobacz, gdzie jedziesz

Doskonałym źródłem informacji są serwisy z geotagowanymi zdjęciami, to znaczy takimi, które mają współrzędne miejsca, gdzie zostały zarejestrowane. Choć takie zdjęcia można znaleźć na Mapach Google, lepiej zajrzeć do wyspecjalizowanego serwisu, np. panoramio.com. Po załadowaniu witryny wpisz w polu Szukaj miejsca nazwę lokalizacji, która cię interesuje. Pokaże się mapa satelitarna z naniesionymi zdjęciami zrobionymi w lokalizacjach widocznych na mapie. Aby zawęzić obszar, z którego pochodzą zdjęcia, wystarczy zbliżyć widok. Po kliknięciu miniaturki zobaczysz oprócz zdjęcia odnośniki do fotografii wykonanych w pobliżu.

W Panoramio można zweryfikować informacje o hotelu. Zanim zapłacisz za wycieczkę, znajdź hotel na mapie i na podstawie fotografii sprawdź, czy warunki są tak dobre, jak w ofercie. Za pomocą Panoramio możesz także skontaktować się z autorem zdjęcia i poprosić o podzielenie się wrażeniami. Inny interesujący serwis to trekearth.com, gdzie jest mniej zdjęć niż w Panoramio, ale za to są znacznie lepszej jakości.

Jeśli wybierasz się zwiedzać duże miasto, zajrzyj do Map Google i sprawdź, czy dla danego miejsca dostępny jest Widok Ulicy. Te panoramiczne zdjęcia wykonywane z samochodu pozwalają odbyć wirtualną wycieczkę, dzięki której dowiesz się, czy warto wydawać pieniądze na prawdziwy wyjazd. W opcji Widok Ulicy możesz także sprawdzić, jak prezentuje się miejsce zakwaterowania, przynajmniej z zewnątrz. Zdjęcia w Widok Ulicy nie zachwycają swoją jakością, dlatego jeśli poszukujesz wysokiej klasy panoram pokazujących najciekawsze miejsca w danym mieście, wejdź na 360cities.net, gdzie znajdziesz dookólne panoramy miejsc z całego świata.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto