A A A

Większa wydajność

PC Format 1/2008
Masz komputer wyposażony w kilka dysków twardych? Połącz ich pojemność w jeden wirtualny dysk, zyskasz dodatkowo większą wydajność. Nie musisz stosować dodatkowego oprogramowania, wystarczą funkcje Windows związane z tak zwanymi dyskami dynamicznymi.

Dysk twardy, jako urządzenie zamontowane fizycznie w komputerze, jest dyskiem fizycznym. Zawartość tego dysku jest widoczna w systemie Windows poprzez logiczne struktury, takie jak partycje, systemy plików, foldery itp. Właśnie dlatego, zanim jakikolwiek dysk zostanie użyty w komputerze, jest dzielony na partycje (lub jest na nim zakładana przynajmniej jedna partycja) i formatowany. W ten sposób, w wyniku domyślnego działania systemu powstaje dysk podstawowy (struktura logiczna).

Windows XP może też tworzyć tzw. dyski dynamiczne. Chcąc skorzystać z dodatkowych funkcji związanych z dyskami dynamicznymi, musisz najpierw przekonwertować dyski podstawowe na dyski dynamiczne. Jakie korzyści odniesiesz z przekształcenia dysków w dyski dynamiczne? Przede wszystkim będziesz mógł tworzyć różnego typu tzw. woluminy dyskowe (są one odpowiednikami partycji znanych z dysków podstawowych). Na przykład wolumin łączony umożliwia połączenie w jedną przestrzeń wielu dysków twardych (nawet 32!). Z kolei dynamiczny wolumin rozłożony zwiększa szybkość odczytu i zapisu danych poprzez ich jednoczesny zapis na kilku dyskach. W dalszej części artykułu znajdziesz wskazówki, jak posługiwać się dyskami dynamicznymi w Windows XP.

Ograniczenia dysków dynamicznych

Z korzystaniem z dysków dynamicznych w Windows XP wiąże się także, niestety, szereg ograniczeń. Funkcja dysków dynamicznych działa tylko z dyskami twardymi zamontowanymi wewnątrz komputera (z interfejsem ATA lub SATA). Dyski wymienne, pamięci flash i inne, podłączane do złączy USB lub FireWire, nie mogą być przekształcone w dyski dynamiczne. Jeden fizyczny dysk twardy może być tylko podstawowy albo tylko dynamiczny – nie da się np. połowy dysku przekształcić w inny typ. Ponadto pamiętaj, że jeśli na dysku, który chcesz przekształcić w dysk dynamiczny, znajdują się jakieś dane, to konwersja na dysk dynamiczny jest biletem w jedną stronę. Aby przywrócić podstawowy typ dysku, musisz zabezpieczyć wszystkie znajdujące się na nim dane.

Przekształcenie dysku w dysk dynamiczny

Pamiętaj, by wszystkie działania związane z dyskami wykonywać z konta o uprawnieniach administratorskich. Ze względu na przytoczone wyżej ograniczenia funkcji dysków dynamicznych poniższe wskazówki mają zastosowanie tylko w wypadku komputerów wyposażonych w co najmniej dwa dyski fizyczne.


Uruchom komputer. Poczekaj na załadowanie się Windows i zaloguj się na koncie z uprawnieniami administratorskimi. Następnie rozwiń menu Start i kliknij prawym klawiszem ikonę Mój komputer. Z menu kontekstowego, jakie się pojawi, wybierz pozycję Zarządzaj.


Na ekranie zobaczysz okno konsoli administracyjnej Zarządzanie komputerem.


Z drzewa konsoli widocznego po lewej stronie wybierz Zarządzanie dyskami. Zawartość prawej części okna ulegnie zmianie – zobaczysz listę dysków i partycji zdefiniowanych w systemie. Zwróć uwagę na opisy dysków. Po lewej stronie paska obrazującego rozkład partycji i pojemności dysków powinieneś zobaczyć oznaczenie dysków zamontowanych w komputerze Podstawowy. Dyski podłączane przez złącze USB będą miały oznaczenie Wymienny.Pamiętaj o zastrzeżeniu, że na dysk dynamiczny nie można zmieniać dysków wymiennych. Kliknij prawym klawiszem myszki w polu opisu (wyświetlanym po lewej stronie paska z rozkładem partycji) i z menu kontekstowego wybierz Konwertuj na dysk dynamiczny.


W oknie Konwertowanie na dysk dynamiczny zaznacz pola obok dysków, które chcesz przekształcić w dynamiczne (pamiętaj o konwersji co najmniej dwóch dysków, jeżeli chcesz mieć dostęp do funkcji łączenia pojemności i innych możliwości związanych z dyskami dynamicznymi), i kliknij OK.Zobaczysz okno Dyski do konwertowania, w którym się wyświetlą zaznaczone wcześniej dyski wraz z wymienioną zawartością. Kliknij przycisk Konwertuj.


Pojawi się komunikat z ostrzeżeniem, że jeżeli na którymś z konwertowanych dysków jest zainstalowany jakiś system operacyjny, to po konwersji stracisz możliwość jego uruchomienia. Oznacza to, że jeżeli miałeś w komputerze zainstalowanych kilka systemów operacyjnych, to po zmianie dysków w dynamiczne stracisz możliwość uruchamiania innych systemów niż Windows XP, z którego rozpocząłeś proces zamiany dysków w dynamiczne. Jeżeli nie masz w komputerze innych systemów niż uruchomiony właśnie Windows, kliknij przycisk . Zobaczysz jeszcze jeden komunikat, w którym także kliknij Tak.I jeszcze jeden komunikat, tym razem informujący o konieczności ponownego uruchomienia komputera. Zobaczą go tylko ci, którzy do konwersji na dysk dynamiczny wybrali także dysk systemowy. Oczywiście kliknij przycisk OK.


Po ponownym uruchomieniu komputera wywołaj jeszcze raz konsolę Zarządzanie komputerem (uwaga, w niektórych przypadkach może być wymagany jeszcze jeden restart – gdy zobaczysz taki komunikat, potwierdź zamiar ponownego uruchomienia systemu) w sposób opisany w kroku 1. Powinieneś zobaczyć, że wybrane wcześniej dyski są teraz oznaczone jako Dynamiczny.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Potrzebujesz dziennika? No to notuj
7 sierpnia 2020
Moleskine, firma znana z produkcji notesów, przygotowała internetowy dziennik, który łączy wiele innych przydatnych funkcji.


Snapchat zachęca do głosowania
7 sierpnia 2020
Znana aplikacja, która do tej pory służyła głównie rozrywce, teraz chce zachęcić młodych Amerykanów do głosowania w nadchodzących...

Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto