A A A

Windows 10 - Brakujące elementy

PC Format 11/2015
Nowy system nie tylko otwiera dostęp do dodatkowych programów aktualizacja często przynosi koniec starych, sprawdzonych narzędzi. W przypadku Windows 10 z systemu zniknęło kilka popularnych aplikacji. Robert Szyszka

Po aktualizacji systemu bądź zakupie komputera z nowym OS-em użytkownicy mogą poczuć się zdezorientowani. Rozpoczynając pracę z nieznanym środowiskiem, stopniowo oswajają się ze zmienionym interfejsem i zgłębiają tajniki obsługi nowych narzędzi. Często okazuje się jednak, że zniknęły ich ulubione aplikacje, brakuje programu, który od dawna był nieodłączną częścią środowiska. Teraz jego funkcje są realizowane przez inny program, rozproszone po kilku aplikacjach albo, co gorsza, w ogóle przestały być obsługiwane. Jeżeli korzystający z któregoś ze starszych Windowsów użytkownik zdecyduje się na przesiadkę na nowy system – a Microsoft robi wszystko, by zrobiło to jak najwięcej osób – będzie mógł poczuć się zagubiony. Trzeba przygotować się na brak niektórych funkcji i aplikacji.

Windows Media Center

Środowisko służyło do zarządzania multimediami. Umożliwiało odtwarzanie muzyki, oglądanie zapisanych filmów i programów telewizyjnych, pozwalało nagrywać rożne audycje. Specjalnie opracowany interfejs można było kontrolować za pomocą telewizyjnego pilota. Do czasów Windows 7 WMC był częścią systemu, w Ósemce oferowano go już tylko jako dodatek, z Dziesiątki zniknął całkowicie. Microsoft zdecydował nawet, że podczas aktualizacji starszej wersji systemu do najnowszej istniejący WMC jest usuwany. Nierozwijany od 2009 roku pakiet zniknął na zawsze z powodu minimalnego zainteresowania użytkowników. Poza tym według producenta zastosowania WMC ograniczone były ostatnio jedynie do odtwarzania filmów DVD, a do tego celu można wykorzystać bez problemu inne aplikacje. Użytkownicy są więc zmuszeni do szukania alternatyw.

Odtwarzacz

Nieobecność wbudowanego programu do odtwarzania płyt DVD i BluRay tłumaczona jest koniecznością instalowania w systemie narzędzi, bez których odtwarzacz nie będzie działał, głównym powodem są jednak opłaty licencyjne za kodeki. Brak nowego programu nie oznacza jednak, że z systemu, po jego aktualizacji, wyrzucana jest stara wersja.

Gadżety

Gadżety w postaci paska bocznego znane były już użytkownikom Visty, a w podstawowej postaci pojawiły się na pulpicie Windows 7. Jeżeli nie wyobrażasz sobie pracy bez gadżetów i nie wystarczają ci kafelki z dynamicznie aktualizowaną zawartością, sięgnij po oprogramowanie zewnętrzne – XWidget, ThemeWidgets czy 8GadgetPack.

Dyskietki

Brak obsługi napędów 1,44 MB jest najmniej kłopotliwy – już parę lat temu napędy dyskietek stały się zbędnym dodatkiem do komputera. W Dziesiątce sterownik napędu domyślnie nie jest instalowany, jeżeli nie ma takiej potrzeby, ale osoby, które nie mogą się obejść bez dyskietek, mogą zainstalować oprogramowanie samodzielnie.

OneDrive

Windows Live Essentials został pozbawiony narzędzia do obsługi serwisu OneDrive, w systemie nie ma więc na razie osobnego programu pozwalającego korzystać z dysku internetowego – taka aplikacja ma zadebiutować jakiś czas po premierze systemu. Na razie trzeba korzystać z Eksploratora plików bądź przeglądarki internetowej.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
10 marca 2016, 08:19
Witam!   Jeśli chodzi o brakujące elementy systemu "Windows 10" w stosunku do wcześniejszych wersji (od "Visty" począwszy na "Windows 8" skończywszy), to jednak najbardziej w "Windows 10" doskwiera mi brak programu "Windows DVD Maker", który był składnikiem systemu "Windows 7". Co gorsza... Nie mogę znaleźć dla "Windows 10" żadnego zamiennika o podobnych właściwościach :oczy: . A nie chcę się cofać do "Windows 7" tylko dla tego jednego programu.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto