A A A

Windows 10 - Następca IE

PC Format 11/2015
Nowa przeglądarka zajmuje w systemie miejsce starego, wysłużonego i obciążonego wieloma problemami Internet Explorera. Edge jest szybszy, mniejszy i lepiej obsługuje nowoczesne technologie internetowe. Robert Szyszka

Zalety Edge’a są niezaprzeczalne, idą jednak w parze z kilkoma wadami. Nowoczesny program nie jest kompatybilny wstecz ze wszystkimi starszymi standardami – między innymi z tego względu stary IE jeszcze przez jakiś czas pozostanie w systemie. Edge został za to zintegrowany z Cortaną, pozwala umieszczać na stronach internetowych własne notatki czy rysunki. Niestety na razie nie obsługuje wtyczek.

1. Następna/poprzednia strona
2. Odświeżanie widoku
3. Pasek adresu
4.Otwieranie kolejnej karty
5. Tryb „do czytania”
6. Dodanie strony do ulubionych
7. Lista zapamiętanych stron, witryn zapisanych w pamięci
8. Dodawanie notatek lub rysunków
9. Udostępnianie treści strony innej osobie, zapisywanie jej w notatkach
10. Ustawienia i dodatkowe funkcje

Jak skonfigurować przeglądarkę Edge

Kliknięcie pozycji Ustawienia w menu wywoływanym przyciskiem Więcej opcji wywoła pasek konfiguracyjny.


Jeżeli chcesz zmienić wygląd okna – zastąpić jasną kolorystykę czernią – rozwiń listę Wybierz kompozycję i kliknij Ciemny.


Aby włączyć wyświetlanie paska ze skrótami do ulubionych witryn, należy przesunąć suwak Pokazuje pasek ulubionych. Adresy witryn zapisane w innych programach zaimportujesz po kliknięciu łącza Importuj ulubione z innej przeglądarki.


Stronę startową określa się w sekcji Otwórz za pomocą. Wybranie Strona początkowa poskutkuje włączaniem widoku strony, na której pojawiają się wiadomości. Jeżeli po uruchomieniu ma być widoczne zestawienie najczęściej oglądanych witryn, zaznacz Strona nowej karty. Aby okno nowej karty otwierało się puste, z menu poniżej wybierz opcję Pusta strona.


Po wybraniu opcji   Poprzednie strony   podczas startu ładowane będą witryny otwarte w chwili zamknięcia przeglądarki, a opcja Określone strony spowoduje ładowanie witryn o podanych adresach. Na liście poniżej można wskazać, czy mają to być serwisy zdefiniowane domyślnie, jak MSN albo Bing, czy też własne. W tym ostatnim przypadku wybierz Niestandardowe, wpisz adres witryny w polu poniżej i kliknij Dodaj.


Aby wyczyścić historię przeglądarki, kliknij Wybierz elementy do wyczyszczenia, zaznacz wybrane kategorie danych i kliknij Wyczyść. W sekcji Czytanie skonfigurujesz widok okna w trybie czytania. Możesz zmienić jego kolorystykę i zwiększyć wielkość czcionki.


Kliknij przycisk Wyświetl ustawienia zaawansowane. Znajdziesz tu opcję pozwalającą dodać do paska narzędzi przycisk strony domowej, włączysz blokowanie wyskakujących okienek i kursor tekstowy. Ustawienia bezpieczeństwa pozwolą skonfigurować zapisywanie ciasteczek czy zapamiętywanie haseł.


Jeżeli podczas surfowania zechcesz dodać stronę do Ulubionych, kliknij przycisk z gwiazdką, następnie wybierz odpowiedni folder i zapisz odnośnik, naciskając Dodaj.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
10 marca 2016, 08:23
Witam! Co do samego artykułu... Moim zdaniem "Edge" stanie się godnym następcą "Internet Explorera" dopiero wówczas, gdy powstaną do niego dodatki typu "AdBlock Plus", itp. Na chwilę obecną przoduje "Firefox" (przynajmniej jak dla mnie) ;) .
avatar
m.konderski
2 marca 2016, 16:23
A zauważył Pan, że ten tekst jest przedrukiem z numeru, który pojawił się na rynku w październiku 2015?
geekboy68k
geekboy68k
2 marca 2016, 10:18
Macie zapłon, nie powiem :E
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto