A A A

Windows 10 - Pasek pełen wiadomości

PC Format 11/2015
Windows 10 ma własne centrum informacyjne. Centrum akcji nie tylko zawiera informacje dotyczące bezpieczeństwa, ale także wyświetla komunikaty z różnych programów, e-maile, ułatwia uzyskanie dostępu do ważnych funkcji. Robert Szyszka

Wysuwany z boku ekranu pasek znany z Windows 8 nie zniknął z systemu. Ponieważ jednak nie był lubiany przez użytkowników ze względu na mało intuicyjne działanie, zmienił całkowicie swoje przeznaczenie. Prawa strona ekranu jest teraz przeznaczona na centrum informacyjne systemu i aplikacji, czyli tzw. Centrum akcji. Jest to miejsce, w którym wyświetlane są różne wiadomości pochodzące z aplikacji systemowych oraz zasobnik skrótów do wybranych funkcji Windows 10.

Konfiguracja paska

Dostosowanie narzędzia do własnych wymagań pozwoli wygodnie pracować.


Rozwiń panel Centrum akcji i kliknij prawym przyciskiem myszy dowolną ikonę, np. Godziny ciszy i kliknij  Przejdź do ustawień. Pierwsza sekcja od góry mieści cztery przyciski skrótów domyślnie wyświetlanych w Centrum akcji. Kliknij wybrany przycisk skrótu i z wyświetlonego menu wybierz inne narzędzie.


Za pomocą kolejnych przełączników w sekcji Powiadomienia. możesz włączyć lub wyłączyć prezentowanie niektórych rodzajów informacji. Początkujący mogą skorzystać z porad dotyczących korzystania z systemu. Będą one wyświetlane co pewien czas, jeśli zaznaczona będzie opcja  Pokaż porady dotyczące systemu Windows. Jeżeli wyłączysz  Pokaż powiadomienia aplikacji, system nie wyświetli komunikatów pochodzących z programów. Kolejne dwie opcje dotyczą zachowania ekranu blokady, ostatnia zaś przydaje się podczas korzystania z PowerPointa – aby nic nie przeszkadzało ci w prowadzeniu prezentacji, wybierz ustawienie  Ukryj.


Ostatnia sekcja,  Powiadomienia z  następujących  aplikacji, to lista programów, które mają uprawnienia do wyświetlania swoich komunikatów. Za pomocą suwaków z prawej strony aplikacje można blokować bądź odblokowywać. Po kliknięciu nazwy programu otworzy się okno, w którym możesz skonfigurować sposób prezentacji komunikatu.


Komunikaty pojawiające się w Centrum są anonsowane dźwiękiem. Aby nie przeszkadzało to na przykład podczas pracy nocą, możesz aktywować funkcję  Godziny ciszy, dzięki której dźwięki pojawiających się komunikatów zostaną tymczasowo wyłączone.

Korzystanie z Centrum akcji

Centrum akcji oznaczone jest ikoną w Zasobniku systemowym. Gdy system nie ma nic ciekawego do przekazania, widoczny jest tylko kontur grafiki.


Otwórz Centrum akcji, klikając ikonę w zasobniku lub używając skrótu Win+A. Większa część paska przeznaczona jest na komunikaty. Mogą się tu np. wyświetlać tytuły wiadomości odebranych w programie pocztowym. Klikając umieszczoną z prawej strony tytułu strzałkę skierowaną w dół, wyświetlisz treść wiadomości. Aby skasować komunikat, kliknij krzyżyk, który pojawia się po zaznaczeniu wybranej pozycji. Użyj Wyczyść wszystko, aby usunąć wszystkie nagłówki.


W dolnej części Centrum akcji umieszczone zostały przyciski skrótów do różnych programów. Jest tu między innymi łącze przenoszące do nowego Panelu sterowania (Wszystkie ustawienia). Zawartość opisywanego fragmentu paska różni się w zależności od platformy, na której system został zainstalowany. Gdy klikniesz Zwiń, zestaw ikon zostanie zminimalizowany.


Przycisk Tryb tabletu włącza wersję interfejsu przystosowaną do obsługi dotykiem. Po kliknięciu Notatka uruchomi się program do tworzenia notatek – OneNote. Użyj opcji VPN, jeśli chcesz skonfigurować połączenie wirtualnych sieci prywatnych, i polecenia Połącz, by nawiązać połączenie z urządzeniem pracującym w standardzie Bluetooth bądź WiGig. Dzięki Lokalizacji możesz włączyć lub wyłączyć sprawdzanie położenia komputera.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto