A A A

Windows 10 dla każdego

PC Format 11/2015
Nie każdy użytkownik będzie korzystał z zaawansowanych funkcji nowego systemu, więc większości osób wystarczy jego tańsza wersja Windows 10 Home. Nie ma ona niektórych możliwości wersji Pro czy Enterprise. Robert Szyszka


Dotychczas warianty Windows przypisane były zwykle do dwóch linii – domowej i profesjonalnej. Windows 10 także ma dwie odmiany przeznaczone do instalacji na nowych pecetach, pełnowymiarowych tabletach czy przygotowane z myślą o dystrybucji OEM.

Windows 10 Home

Pierwsza wersja, Windows 10 Home, jest pozbawiona na przykład niektórych opcji przydatnych w pracy w dużej organizacji. Użytkownik nie znajdzie w niej choćby mechanizmów wirtualizacyjnych Hyper-V, BitLockera umożliwiającego szyfrowanie partycji albo funkcji pozwalających uruchomić serwer zdalnego dostępu. Brakuje też kontroli nad aktualizacjami. Home zapewnia za to dostęp do asystentki Cortany, przeglądarki Edge czy trybu Continuum. Komputery pracujące pod kontrolą Windows 10 Home mają dostęp do serwisu Xbox Live i można na nich uruchamiać gry z Xbox One. Wersja ta adresowana jest do użytkowników oczekujących niskich kosztów zakupu oraz do niewielkich przedsiębiorstw.

Windows 10 Pro

Drugim wariantem jest Windows 10 Pro. Powstał z myślą o wyższej klasy komputerach i pracy w dużych firmach. W przeciwieństwie do wariantu Home system może dołączyć użytkownika do domeny, a wbudowane funkcje umożliwiają większą kontrolę nad aktualizacjami (można zablokować ich instalację) i zapewniają szybszy dostęp do poprawek bezpieczeństwa.

Windows 10 Enterprise

Największe korporacje, agencje rządowe, placówki edukacyjne czy organizacje non-profit, które dotychczas korzystały z systemu w wersji Enterprise, będą mogły robić to nadal, jednak dopiero po wykupieniu dodatkowej licencji. Windows 10 Enterprise ma występować jedynie jako aktualizacja do Windows 10 Pro – nie będzie go można zainstalować na czystym dysku, co oznacza konieczność poniesienia podwójnych kosztów. Od wersji Pro ten wariant systemu odróżniają funkcje usprawniające zarządzanie oprogramowaniem w rozbudowanych sieciach. Jedną z takich opcji jest możliwość tworzenia wydzielonych obszarów w Sklepie Windows – użytkownicy będą dzięki temu mogli instalować aplikacje z puli nabytej i zatwierdzonej przez zarządzających firmą. Ułatwi to znacząco pracę firmowym administratorom i wyeliminuje kłopoty z licencjonowaniem niektórych produktów.

Windows 10 Education

Dostępna jest także edukacyjna wersja systemu przygotowana z myślą o szkołach, administratorach, nauczycielach i studentach – Windows 10 Education. Ta odmiana wariantu korporacyjnego (Enterprise) została przygotowana, aby zredukować koszty kupna ponoszone przez uprawnionych odbiorców. Aby uzyskać prawo do aktualizacji, wystarczy posiadać Windows 10 Home.

Inne wersje Windows 10

Kolejnych wersji nie będzie można kupić bez urzadzenia. Osobną kategorię systemu stanowią wersje instalowane w urządzeniach zarządzających sieciami szerokopasmowymi i robotami przemysłowymi czy w terminalach bankowych. Następną odmianą, także wbudowaną w sprzęt, jest wersja przeznaczona dla miniaturowych urządzeń typu smart- watche. Ostatnią, która zadebiutuje jeszcze w tym roku, jest Windows 10 Mobile, następca Windows Phone.

Urządzenia mobilne

Z nowymi urządzeniami mobilnymi sprzedawana będzie tylko jedna wersja systemu – Windows 10 Mobile. Dotyczy to smartfonów i tabletów o przekątnej ekranu mniejszej niż 8 cali, o ile oczywiście będą spełniały wymagania sprzętowe. Nowością jest wersja systemu kierowana do użytkowników biznesowych – Windows 10 Mobile Enterprise, która została wyposażona w dodatkowe narzędzia poprawiające bezpieczeństwo, ułatwiające pracę w rozbudowanych środowiskach oraz zarządzanie prawami dostępu do danych i oprogramowania.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto