A A A

Windows 10 w praktyce - nowe Mapy i menu Start

PC Format 04/2016
Tym razem w naszym poradniku użytkownika Windows 10 przybliżamy opcje konfiguracyjne oraz interfejs systemowych map. Pokażemy też, jak wycisnąć możliwie najwięcej z nowego menu startowego. Robert Szyszka

Praktycznie każdy użytkownik smartfona przyzwyczajony jest do korzystania z Map Google – można ich używać do wyznaczania trasy czy nawigacji. Takie same, równie dobre funkcje mają mapy zawarte w Windowsie. Siłą rzeczy obsługuje się je jednak nieco inaczej – warto więc dowiedzieć się, jak je ustawić i np. wybrać preferowaną metodę podróżowania. W drugiej części poradnika przedstawiamy kilka trików, które bez dwóch zdań zwiększają komfort pracy z Windows 10. Pokażemy, jak skonfigurować menu startowe, jak z niego efektywnie korzystać, dodawać i kasować obiekty.

Konfigurowanie map w systemie Windows

Dobór sposobu podróżowania czy zmiana używanych jednostek miary to tylko niektóre opcje dostępne w aplikacji z mapami. W trakcie użytkowania przydaje się też np. historia wyszukiwania bądź możliwość korzystania z map w trybie offline. Warto również regularnie aktualizować zasoby programu.


Rozwiń menu startowe i uruchom mapy. Kliknij przycisk Ustawienia (z symbolem koła zębatego) na samym dole paska, przy lewej krawędzi ekranu. W sekcji Ogólne określisz preferencje dotyczące używanych jednostek miary oraz sposobu poruszania się. Zwykle jest to Samochodem.


W Polsce obowiązuje system metryczny więc na liście Jednostki powinna być pozycja Metryczne. Ustawienia te zależą od konfiguracji systemu – jeżeli system Windows jest anglojęzyczny, a ty potrzebujesz znać odległość w kilometrach, warto tu zajrzeć. Kliknij przycisk Pobierz lub aktualizuj mapy, by uaktualnić mapy zapisane na dysku lub pobrać je z sieci, a następnie znaczek + widoczny poniżej.


Wskaż kontynent i kliknij kraj, którego mapy chcesz zapisać. Aby zaktualizować pliki programu, kliknij widoczny w oknie ustawień przycisk Sprawdź teraz. Włącz też automatyczne aktualizacje, naciskając Włączone.


Jeżeli chcesz, by program pamiętał wyszukiwane przez ciebie lokalizacje, suwak pozostaw w pozycji Włączone. Aby usunąć zapisy z pamięci, użyj przycisku Usuń historię. W sekcji Nawigacja krok po kroku pozostaw bez zmian pozycję Automatycznie. Ma to znaczenie, jeżeli korzystasz z Map do nawigowania. Program automatycznie dostosowuje tło do pory dnia.


Na koniec warto jeszcze zmienić ustawienia dotyczące prywatności. Aby w aplikacji działały efektywnie wszystkie funkcje, trzeba przekazywać jej informacje o swojej lokalizacji. Nie jest to jednak równoznaczne z wyrażeniem zgody na wysyłanie tych danych Microsoftowi. Możesz wyłączyć udostępnianie swoich danych w celu poprawy jakości map. Aby to zrobić, wybierz na liście: Użyj informacji o lokalizacji do ulepszania map pozycję Nigdy.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościGorsze dni Mozilli
17 stycznia 2020
Korporacja Mozilla zwalnia 70 pracowników ze względu na kurczące się wpływy od sponsorów.

Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto