A A A

Windows Vista dzieli dysk

PC Format 8/2009
Chcesz podzielić dysk na partycje, a masz już zainstalowany system Windows Vista? Nie musisz niczego usuwać, wystarczą funkcje systemowe.

System Windows jest najczęściej instalowany w ten sposób, że partycja systemowa zajmuje faktycznie pojemność całego dysku twardego. Chcąc zainstalować np. inny system operacyjny, musisz albo dodać inny dysk, albo zmniejszyć bieżącą partycję systemową i utworzyć nową. Do wykonania tego w XP i wcześniejszych wersjach systemu Windows było przeznaczone komercyjne narzędzie o nazwie Partition Magic. Jednak program Partition Magic nie działa w Windows Vista. Alternatywą jest darmowy program o nazwie Gparted, uruchamiany z płyty startowej. Jeżeli jednak korzystasz z Windows Vista, proponujemy inne rozwiązanie – narzędzia do zarządzania partycjami, wbudowane w sam system operacyjny. Dodatkowo na naszym krążku umieściliśmy program Gparted, a także archiwalny artykuł opisujący, w jaki sposób korzystać z tego narzędzia.

Zmiana domyślnej wielkości partycji systemowej

Pierwszym etapem dzielenia dysku na partycje jest odzyskanie wolnej przestrzeni na nowe partycje. Jest to konieczne, gdyż najczęściej system operacyjny na nowym komputerze jest tak instalowany, że partycja systemowa zajmuje całą dostępną przestrzeń dysku. Zamieszczamy wskazówki, jak za pomocą wyłącznie funkcji systemowych Windows Vista odzyskać miejsce na nowe partycje w wyniku zmiany wielkości partycji systemowej.


Do przeprowadzania działań na partycjach w systemie Windows Vista jest przeznaczona konsola administracyjna o nazwie Zarządzanie dyskami. Aby ją wywołać, rozwiń menu Start. Kliknij prawym klawiszem myszy pozycję Komputer i z menu kontekstowego wybierz Zarządzaj.


Ponieważ w celu korzystania z konsoli są wymagane uprawnienia administracyjne, najprawdopodobniej zobaczysz okno Kontrola konta użytkownika. Kliknij w nim przycisk Kontynuuj.


Pojawi się okno konsoli  Zarządzanie komputerem. Na drzewie konsoli widocznym po lewej stronie okna rozwiń kategorię Magazyn, a następnie wybierz pozycję Zarządzanie dyskami.


W centralnej części okna Zarządzanie komputerem wyświetlą się – w formie listy (na górze) dyski oraz schematu podziału (w dolnej części) – informacje o dyskach i znajdujących się na nich partycjach. Wspomnieliśmy już, że partycja systemowa najczęściej zajmuje całą powierzchnię dysku twardego. Jeśli tak jest, powinieneś zobaczyć w dolnej części panel dysku pierwszego  Dysk 0, na którym będzie widoczny obszar dysku zajęty w całości przez partycję oznaczoną (zwykle) literą C:.


Kliknij prawym klawiszem myszki pasek partycji C: i z menu kontekstowego, które się pojawi, wybierz pozycję Zmniejsz wolumin.


Może się na chwilę wyświetlić okno dialogowe Badanie miejsca zmniejszania. Poczekaj – system sprawdza, o ile można zmniejszyć wolumin (czyli partycję; w naszym przykładzie oznaczoną literką C:) bez ryzyka utraty danych. Po chwili pojawi się okno dialogowe Zmniejsz C: (w przypadku manipulacji partycją oznaczoną inną literą okno będzie zawierało inną literę – pamiętaj, że w tytule okna wyświetlona jest zawsze litera aktualnie modyfikowanej partycji lub woluminu).


Wielkość, jaką możesz „odzyskać” z zajętej partycji systemowej, jest podana (w megabajtach) w polu tekstowym Rozmiar dostępnego miejsca zmniejszenia (w MB). Taka sama wartość jest też automatycznie wprowadzana w pole tekstowe Wprowadź ilość miejsca do zmniejszenia (w MB). Jeżeli zależy ci na odzyskaniu jak największej ilości wolnego miejsca na nowe partycje, pozostaw domyślny wpis. Natomiast w przypadku, gdy chcesz pozostawić jeszcze trochę wolnego miejsca na dane, wpisz w pole Wprowadź ilość miejsca do zmniejszenia (w MB) mniejszą wartość od domyślnej. Ważna informacja: możesz zauważyć, że ilość miejsca do odzyskania na dysku sugerowana w widocznym oknie dialogowym może być znacznie mniejsza od ilości wolnego miejsca wskazywanej dla danego dysku przez Eksplorator Windows. To objaw normalny, gdyż procedura zmniejszania dysku musi uwzględniać widoczne na dysku pliki i dane ukryte, takie jak np. plik wymiany, plik hibernacji, dane przywracania systemu i inne informacje, które choć nie są uwzględniane przez Eksplorator Windows, to na dysku się znajdują. Wracamy do ustawień. Po wpisaniu wartości, o jaką partycja C: ma być zmniejszona, lub pozostawieniu domyślnej wartości kliknij przycisk Zmniejsz.


Operacja zmniejszenia partycji może trochę potrwać (nawet kilkanaście minut) – w zależności od ilości danych znajdujących się aktualnie na dysku i stopnia ich fragmentacji. Zachowaj cierpliwość. Gdy proces zmiany wielkości partycji się zakończy, w centralnej części okna  Zarządzanie komputerem, na pasku obrazującym podział dysku powinieneś zobaczyć obszar zaznaczony czarnym paskiem i opisany jako Nieprzydzielone. To właśnie odzyskana wolna przestrzeń, którą możesz wykorzystać do założenia nowych partycji. Czas zatem na kolejny etap – zakładanie nowej partycji.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Opera 51 na Androida z darmowym VPN
22 marca 2019
Opera wydała nową aktualizację dla swojej mobilnej przeglądarki na Androida. Po dłuższej nieobecności do aplikacji wrócił darmowy VPN.


Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format Extra 2/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto