A A A

Windows cię wyręczy

PC Format 02/2010
W trakcie pracy na komputerze musisz często powtarzać te same nużące czynności. Po co robić to ręcznie? Dzięki specjalnemu oprogramowaniu możesz zautomatyzować i znacznie przyspieszyć wiele działań. [Dariusz Hałas]

Przykładowe skrypty

Bardzo dobrym materiałem dydaktycznym, niezależnie od walorów użytkowych, są gotowe skrypty programu AutoHotkey tworzone przez użytkowników programu. Możesz je pobrać z internetu z oficjalnego forum programu www.autohotkey.com/forum

Zaawansowana automatyka za pomocą Autohotkey

Windows Macro Recorder jest użytecznym narzędziem, ale tylko w przypadku prostych, powtarzalnych działań wykonywanych raczej w obrębie jednej aplikacji. Zaprezentowany przez nas przykład z obróbką zdjęć w Paincie pokazał z jednej strony możliwości Windows Macro Recordera, ale z drugiej strony obnażył jego słabe punkty. Nagrane makro pozwalało zautomatyzować czynności wykonywane w odniesieniu do aktualnie wczytanego zdjęcia, ale już operacja wczytania kolejnego zdjęcia musiała być wykonana ręcznie. Na naszym DVD mamy program dla tych, którzy potrzebują narzędzia automatyzującego niemal każdy aspekt działania systemu. Autohotkey zautomatyzuje wszystko, przypisując nawet skomplikowane sekwencje działań do określonych przez użytkownika skrótów klawiszowych, ale jest znacznie trudniejszy w obsłudze. Wyjaśniamy, jak z niego korzystać.

Instalacja i pierwsze kroki z Autohotkey


Instalacja programu przebiega standardowo. Musisz jedynie potwierdzać kolejne jej etapy – z małym wyjątkiem. Na etapie wyboru komponentów instalacji zaznacz odznaczone domyślnie pole wyboru Enable drag & drop onto.... Jest to funkcja powodująca automatyczne uruchamianie skryptów Autohotkey w momencie, kiedy nad plik skryptu przeciągniesz inny plik lub folder. Z tej funkcji skorzystamy w dalszym etapie naszych działań. Pozostała część instalacji nie wymaga już żadnych modyfikacji.


Na początek proponujemy przyspieszony kurs języka skryptowego w Autohotkey. Każdy skrypt programu Autohotkey jest zwykłym plikiem tekstowym, który możesz tworzyć za pomocą choćby Notatnika Windows. Możesz oczywiście skorzystać z innego edytora (na naszym krążku znajdziesz znakomity, prosty w obsłudze i udostępniany za darmo edytor tekstowy przydatny właśnie do pisania skryptów i programów – Notepad++). Zacznij od utworzenia pliku skryptowego w podręcznym miejscu, np. na pulpicie Windows.


Aby utworzyć nowy, pusty jeszcze plik skryptu Autohotkey, kliknij prawym klawiszem na pulpicie Windows i z menu kontekstowego wybierz kolejno Nowy oraz AutoHotkey Script. Pojawi się nowa ikona. Zmień domyślną nazwę na dowolną inną, np. Przykładowy skrypt.


Kliknij prawym klawiszem myszy utworzony plik i z menu kontekstowego wybierz Edit Script (otworzy się plik w Notatniku) lub – jeżeli masz zainstalowany program Notepad++ – wybierz   Edit with Notepad++. W dalszej części założyliśmy, że korzystasz z Notepada++, ale analogiczne działania wykonujesz, gdy korzystasz z Notatnika Windows.


W oknie Notepada++ zobaczysz zawartość nowego pliku skryptu Autohotkey. Wiersze zaczynające się od znaku średnika to wiersze komentarza. Nie mają one wpływu na działanie skryptu, ale są przydatne, gdy chcesz, by skrypt był czytelniejszy. W wierszach od 11 do 13 ustawione są domyślne zmienne działania skryptu. Nie musisz ich teraz zmieniać. Przejdź kursorem do wiersza 14 i wpisz następujący ciąg znaków:


Zapisz zmiany, zamknij edytor i dwukrotnie kliknij zmodyfikowany plik skryptu. W zasobniku systemowym na pasku zadań powinna się pojawić ikona programu Autohotkey . Oznacza to, że skrypt jest w pamięci. Wciśnij teraz skrót klawiszowy [Windows]+[Spacja].


Automatycznie uruchomi się domyślna w twoim systemie przeglądarka WWW, do której zostanie wczytana strona powitalna witryny internetowej naszego magazynu. Spowodował to wprowadzony do skryptu wiersz 14. Znak # jest symbolem klawisza [Windows]. Słowo space oznacza spację. W ten sposób definiujesz klawisze skrótu. Potem następują dwa dwukropki, które oddzielają definicję skrótu od akcji, jaką ma on wykonywać. Za dwukropkami widoczne jest polecenie Run, co oznacza uruchomienie, a dalej adres internetowy. Ponieważ w systemie Windows uruchomienie adresu internetowego skutkuje uruchomieniem domyślnej przeglądarki WWW i wczytaniem tego adresu, masz odpowiedź, w jaki sposób jeden prosty wiersz przyporządkował nowemu skrótowi klawiszowemu taką, a nie inną akcję.


Polecenie Run umożliwia nie tylko uruchamianie przeglądarek, ale służy do uruchamiania jakiegokolwiek programu czy otwierania dowolnego pliku dokumentu skojarzonego z zainstalowaną w systemie aplikacją.


Otwórz plik skryptu ponownie do edycji. Możesz to zrobić, klikając prawym klawiszem ikonę programu Autohotkey widoczną w zasobniku systemowym i wybierając z menu kontekstowego pozycję Edit This Script. Możesz również skorzystać ze sposobu opisanego w kroku 4 (co jest zalecane, gdy korzystasz z programu Notepad++).



Wyczyść dotychczasową zawartość linii 14 w kodzie skryptu i zastąp ją następującymi liniami:


Zapisz zmiany skrótem klawiszowym [Ctrl]+[S], następnie kliknij prawym klawiszem myszki ikonę programu Autohotkey w zasobniku systemowym i wybierz z menu kontekstowego pozycję  Reload This Script.


Teraz, gdy wciśniesz ten sam co wcześniej skrót [Windows]+[Spacja], zostanie uruchomiona nie tylko przeglądarka z naszą stroną, ale także Notatnik Windows, edytor WordPad, program graficzny Paint, a także automatycznie otworzy się okno nowej wiadomości e-mailowej (w domyślnym programie pocztowym), w którym w polu adresata będzie już automatycznie wpisany adres naszej redakcyjnej skrzynki pocztowej. Wiesz już zatem, jak za pomocą skryptu Autohotkey uruchomić dowolny praktycznie program czy otworzyć dowolny dokument w skojarzonej z danym typem plików aplikacji.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto