Windows na komórki
Smartfony ze starszymi wersjami mobilnych Windows miały bogate funkcje biznesowe i często były wybierane jako alternatywne dla Pocket PC.
W konkurencji z innymi mobilnymi systemami operacyjnymi Windows wypadał jednak blado. Głównie ze względu na ubogą warstwę graficzną i niedostosowanie sterowania smartfonem do ekranów dotykowych.
W interfejsie można wyróżnić trzy główne segmenty. Najważniejszym elementem jest przewijany pionowo pulpit, składający się z ikon aplikacji i funkcji. Możesz dowolnie zmieniać układ ikonek, dodawać i usuwać pola. Jako ikonkę pulpitu możesz wskazać także kontakt z książki telefonicznej. Niektóre ikony mają dodatkową funkcję informacyjną, np. jeśli dostaniesz SMS-a, na ikonce skrzynki przychodzącej pojawi się liczba nieprzeczytanych wiadomości.
Trzeci element interfejsu to ekran ustawień. Składa się z dwóch zakładek – system i aplikacje. Nie ma w nim żadnych ikon – podobnie jak w Androidzie wszystkie opcje wyświetlane są w postaci tekstu.
Pierwszą jest brak wielozadaniowości. Funkcja, która pozwala uruchamiać jednocześnie kilka aplikacji, jest dostępna we wszystkich, wymienionych na wstępie konkurencyjnych systemach. Dla osób chcących używać smartfonów z oknami jako urządzenia biznesowego będzie to duży mankament. Druga wada wynika z pierwszej – system nie zapewnia szybkiego przełączania między programami. Można było jednak pomyśleć o stworzeniu menu aplikacji otwieranych najczęściej lub ostatnio.
W systemie brakuje także funkcji kopiowania tekstu do schowka i przenoszenia go między aplikacjami.
Smartfon jest solidnie wykonany, a jego wygląd najlepiej opisuje słowo „skromny” – brakuje mu wizualnych ozdobników.
Wzorową płynność działania telefonu zapewnia duet: procesor z zegarem 1 GHz, 512 MB pamięci RAM – standard w tej klasie urządzeń. Telefon nie ma portu kart pamięci. Zamiast tego wyposażono go we wbudowaną pamięć 8 GB, co przy braku możliwości rozszerzenia jej kartą może być objętością za małą.