A A A

Wiosenna aktualizacja

PC Format 06/2014
Aktualizacja Update 1 dla użytkowników komputerów stacjonarnych to więcej niż przejście z Windows 8 na 8.1. Modyfikacje idą w kierunku usprawnienia pracy na tradycyjnych komputerach, przy użyciu klawiatury i myszy. Wyjdą na dobre również użytkownikom tabletów. ROBERT SZYSZKA

Oczekiwana wiosenna aktualizacja Windows 8.1 przynosi wiele nowości w interfejsie i sposobie obsługi systemu. I choć w Update 1 brakuje kilku zapowiadanych zmian, to ten zestaw poprawek, dodatków i modyfikacji należy uznać za udany.

Czego nie zmieniono? Wbrew wszelkim oczekiwaniom Update 1 nie przywraca klasycznego menu startowego. Większość użytkowników uległa złudzeniom, wyciągając niewłaściwe wnioski z obietnic menedżerów Microsoftu. Menu Start, owszem, będzie, ale w nieokreślonej przyszłości. To samo dotyczy możliwości uruchamiania aplikacji nowego interfejsu w tradycyjnym oknie, co było prezentowane na zdjęciach z różnych konferencji.

Co nowego na klasycznym pulpicie?

Pierwsza nowość widoczna jest natychmiast po zalogowaniu. Domyślnie, jeżeli komputer nie ma ekranu dotykowego, wyświetlany jest widok pulpitu. Ekran startowy został zarezerwowany dla użytkowników tabletów. Takie wyświetlanie pulpitu można było jednak skonfigurować samodzielnie już wcześniej, w podstawowej wersji 8.1.


Jeśli mimo braku ekranu dotykowego preferujesz logowanie do nowego interfejsu, wystarczy zmienić jedną opcję. Kliknij prawym przyciskiem myszy pasek zadań, wybierz z menu kontekstowego polecenie Właściwości. W oknie właściwości kliknij zakładkę Nawigacja, w sekcji Ekran startowy usuń zaznaczenie z pola widocznego obok polecenia Po zalogowaniu lub zamknięciu.... Od tej pory system po uruchomieniu będzie wyświetlał interfejs Modern UI.


Kolejna zmiana dotyczy klasycznego paska zadań. Pojawiła się na nim ikona sklepu, który jest przecież aplikacją z Modern UI. Dotychczas przypinanie nowych programów do starego paska nie było możliwe. Po aktualizacji już jest (interfejsy, klasyczny i nowoczesny, zaczynają się przenikać). Aby przypiąć program z Modern UI do klasycznego paska, przełącz się do widoku ekranu startowego, odszukaj kafelek danej aplikacji, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Przypnij do paska zadań.


Po uruchomieniu wybranej aplikacji z Modern UI jej ikona będzie widoczna na pasku zadań. Po naprowadzeniu kursora myszki na ikonę wyświetli się jej miniaturowy podgląd. Jeżeli zechcesz usunąć ikonę aplikacji typowej dla Modern UI z klasycznego paska zadań, kliknij ją prawym przyciskiem myszy, a potem wybierz polecenie Odepnij ten program od paska zadań.

Dysk SkyDrive zmienia się w OneDrive

Zainstalowana aktualizacja to nie tylko zmiany w dostępnych funkcjach czy interfejsie. Microsoft wykorzystał ją także do wprowadzenia nowej marki swojego dysku sieciowego. Usługa SkyDrive, znana już od jakiegoś czasu pod nazwą OneDrive, funkcjonowała dotychczas w systemie po staremu. Aktualizacja Update 1 to definitywny koniec nazwy SkyDrive.


Tagi: windows porady
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
rafalwit
17 maja 2018, 22:04
Dzisiaj ok godz. 20.30 rozpoczęła się aktualizacja Windows 10 Home 64-bit. To była ta wiosenna aktualizacja opisana w czasopiśmie PC Format nr 6/2018. Zgłaszałem w komentarzu ,ze nie mam tych nowych opcji Jak Autostart, Skupienie. Mam nadzieję ,że dużo z tych opcji jest dostępnych dla wersji Windows Home. Jutro będę to sprawdzał. Wtedy jeszcze nie miałem tej aktualizacji. teraz się pojawiło dużo nowych opcji. Zapewne niektóre z tych nowych opcji nie są dostępne w wersji Windows Home. czekam na szczegółowe wyjaśnienie.
Najnowsze aktualności
Firefox 70: więcej prywatności
23 października 2019
W nowej wersji przeglądarki pojawiły się m.in. rozbudowane raporty na temat modułów szpiegujących i ulepszone narzędzie do zarządzania...
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto