A A A

Wiśta wio, Vista!

PC Format 10/2008
Powszechnie się sądzi, że Vista to system powolny i ociężały, o ogromnych wymaganiach sprzętowych. Jednak obecnie każdy nowy komputer ma zainstalowany właśnie ten system. Oto kilka sposobów ożywienia Visty.

Nietypowe zwiększanie pamięci

Technologia ReadyBoost zaimplementowana w Windows Vista umożliwia zwiększenie wydajności poprzez zastosowanie zewnętrznego flashdysku podłączanego do złącza USB jako uzupełnienia pamięci wirtualnej. Więcej na ten temat znajdziesz w archiwalnym artykule zamieszczonym na naszym krążku. Przy okazji warto wspomnieć o jeszcze jednej technologii zwiększającej wydajność systemu, gdy w komputerze obecny będzie odpowiedni sprzęt. Chodzi o ReadyDrive™. Działa podobnie jak ReadyBoost, ale wymaga użycia dysków twardych wyposażonych dodatkowo we wbudowaną pamięć flash, a te są mało popularne.

Wydajność systemu jest uzależniona od wydajności komputera, na którym działa. Każdy system operacyjny charakteryzuje się określonymi wymogami sprzętowymi. Nie inaczej jest w przypadku Windows Vista. Według dokumentacji Microsoftu system ten wymaga procesora taktowanego zegarem 1 GHz i 1 GB pamięci RAM. Ponadto dysk, na którym jest instalowany Windows Vista, powinien mieć co najmniej 40 GB pojemności, z tego 15 GB powinno być puste. To nie wszystko, interfejs Aero Glass, ze swoimi przezroczystościami i efektami 3D, wymaga również odpowiednich mocy: karty graficznej dostosowanej do zastawu co najmniej DirectX 9, wyposażonej w minimum 128 MB własnej pamięci graficznej, wspierającej sprzętowo cieniowanie pikseli w wersji 2.0 (Pixel Shader 2.0).

Zainwestuj w pamięć

Nie należy się zatem dziwić powolnemu działaniu systemu Windows Vista na komputerach, które nie spełniają choćby jednego z wymienionych warunków. Ponadto z naszych redakcyjnych doświadczeń związanych z najnowszym systemem Microsoftu wynika, że najbardziej newralgicznym czynnikiem wpływającym na wydajność systemu jest pojemność pamięci RAM. Innymi słowy, jeżeli masz komputer, którego parametry ledwo mieszczą się w wyżej wymienionych wymaganiach i chcesz zyskać na wydajności, inwestując w sprzęt, zacznij od zakupu większej pamięci. Dzisiejsze ceny modułów RAM (np. moduł Kingstona o pojemności 1 GB DDR2 667 MHz można nabyć za ok. 45 zł) wręcz zachęcają do zwiększania wydajności systemu tą drogą. Powiększenie pamięci RAM z minimalnego 1 GB do optymalnych 3 GB oznacza zatem wydatek najprawdopodobniej poniżej 100 zł. Większa pojemność pamięci w przypadku 32-bitowych wersji Windows Vista nie ma sensu. Jedynie użytkownicy 64-bitowych wersji tego systemu mogą zyskać wydajność, zwiększając pojemność pamięci RAM do 4 i więcej GB.

Odpowiednia konfiguracja

Gdy od strony sprzętowej wszystko wygląda prawidłowo, komputer dysponuje odpowiednią ilością pamięci i wystarczającą mocą obliczeniową, a karta graficzna oferuje wydajność spełniającą wymogi interfejsu Aero Glass, możesz dość łatwo podwyższyć zauważalnie wydajność systemu, konfigurując jego parametry. I tym właśnie zajmiemy się w artykule. Zaznaczamy jednak, że prezentowane porady to dopiero pierwsza część. Kolejnych prosimy szukać w następnych numerach PC Formatu.

Wyłączenie efektów wizualnych w systemie Vista

Jeżeli nie jesteś bardzo przywiązany do wizualnej strony systemu operacyjnego, możesz zyskać sporo mocy obliczeniowej, rezygnując z graficznych efektów Windows Vista. Zastrzegamy jednak, że poniższe ustawienia znacząco zmienią wygląd systemu, więc jeżeli wolisz pozostać przy efektownych animacjach, półprzezroczystych okienkach itp., przejdź do kolejnej porady.


Z menu Start wybierz Panel sterowania. W oknie Panel sterowania kliknij kategorię: System i konserwacja. W kolejnym oknie panelu sterowania kliknij System, a następnie z panelu zadań wyświetlanego po lewej stronie okna wybierz Zaawansowane ustawienia systemu.Zobaczysz okno Właściwości systemu z uaktywnioną zakładką Zaawansowane. W sekcji Wydajność kliknij przycisk Ustawienia....


W oknie Opcje wydajności pod zakładką Efekty wizualne zaznacz opcję: Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności i kliknij Zastosuj.


Zgodnie z naszymi wcześniejszymi ostrzeżeniami to, co zobaczysz, nie będzie przypominało wcześniej widzianego interfejsu systemu. Vista pod względem wyglądu zmieni się w… Windows 2000. Jednak z drugiej strony wzrost wydajności w otwieraniu poszczególnych programów, okien itp. powinien być od razu zauważalny nawet na komputerze spełniającym wymogi systemu i graficznego interfejsu Aero Glass. Celowo w poprzednim kroku zaleciliśmy kliknięcie Zastosuj. Teraz widzisz, jakiej zmianie uległ wygląd systemu. Jeżeli chcesz zrezygnować z „krągłości” okienek Aero Glass, kliknij OK – zyskasz na wydajności. Jeżeli jednak twój zmysł estetyczny nie może ścierpieć „nowego” (rodem z Windows 2000) wyglądu systemu, wybierz opcję: Niech system Windows wybierze optymalne ustawienia i kliknij OK.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Jak działa ładowanie SuperVOOC?
23 marca 2019
Chiński potentat rynku smartfonów, OPPO, na przykładzie modelu RX17 Pro tłumaczy, jak działa ładowanie SuperVOOC. Ta technologia...


Opera 51 na Androida z darmowym VPN
22 marca 2019
Opera wydała nową aktualizację dla swojej mobilnej przeglądarki na Androida. Po dłuższej nieobecności do aplikacji wrócił darmowy VPN.
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format Extra 2/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto