A A A

Własny kalendarz

PC Format 1/2017
Gdy wszystkie pomysły na wyjątkowy, świąteczny prezent zawiodą, warto spróbować zaskoczyć bliskich fotokalendarzem. Jego przygotowanie nie jest trudne, a efekt potrafi być powalający, gdy drukiem zajmie się profesjonalna firma. Maciej Piotrowski


Każdy ma w komputerze i smartfonie masę zdjęć. Przy okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku warto utrwalone na nich wspomnienia zmienić w osobisty kalendarz. Do jego wykonania wystarczy jedna z wielu aplikacji dostępnych w sieci. Po zaprojektowaniu trzeba go jeszcze samodzielnie wydrukować, najlepiej na papierze fotograficznym, a potem spiąć i dodać metalową zawieszkę, by całość nabrała właściwego kształtu. Może więc zamiast tego od razu zamówić druk takiego kalendarza w specjalizującej się w tym firmie? Sprawdziliśmy kilka najciekawszych i najpopularniejszych ofert dostępnych w całej Polsce, by przekonać się, czy warto zainwestować w profesjonalnie wykonany fotokalendarz.

Zalety fotokalendarzy

 • Oryginalny prezent dla każdego
 • Dobra jakość wydruku
 • Dobra jakość papieru
 • Tworzone w wygodnej aplikacji
 • Łatwe do przygotowania

Tworzenie fotokalendarza w sześciu krokach

Choć każdy z fotolabów posiada w własny program lub aplikacje webową do tworzenia kalendarzy ze zdjęć, schemat projektowania niemal wszędzie jest taki sam. Przedstawiając go, przybliżamy, na co warto zwrócić uwagę w trakcie tworzenia pierwszego projektu. W zależności od wybranego usługodawcy przedstawione tu etapy mogą różnić się kolejnością.

Wybór rodzaju i formatu kalendarza


Rodzajów kalendarzy jest całkiem sporo – od ściennych pionowej i poziomej orientacji, poprzez biurkowe, po przeróżnej maści terminarze – choć nie wszystkie fotolaby dają użytkownikowi aż taki wybór. Firmy każdorazowo podają wymiary produktów, jak również informują o liczbie kart wchodzących w skład kalendarza. Decydując się na określony produkt, zwróć uwagę na jego prawdziwe rozmiary, by później nie było przykrej niespodzianki.

Dobór szablonu lub wzoru tematycznego


Rodzajów kalendarzy jest całkiem sporo – od ściennych pionowej i poziomej orientacji, poprzez Szablon, temat, wzór – pomimo różnic w terminologii poszczególnych fotolabów ten etap sprowadza się do określenia stylu graficznego całego projektu. Może to być jedynie kolorowe tło albo cały motyw graficzny z dodatkami dostosowanymi do konkretnych wydarzeń, np. ślubu. Wybór głównego szablonu to także z góry określony układ zdjęć na stronach i wygląd kalendarium. Nie we wszystkich aplikacjach da się je później modyfikować. Swobodną kreację znajdziesz tylko w CEWE i Pixbooku.

Przygotowanie i osadzanie zdjęć


Do wypełnienia kart standardowego kalendarza naściennego potrzebujesz minimum 13 zdjęć – jedno na każdy miesiąc i dodatkowe na okładkę. Większość aplikacji pozwala jeszcze dokonać zmian w układzie fotografii na kartach poszczególnych miesięcy. W ten sposób na jednej stronie mogą znaleźć się nawet cztery zdjęcia. Warto więc wcześniej przygotować nieco większą bazę zdjęć, aby mieć później z czego wybierać.

Personalizacja


Po wypełnieniu wszystkich kart zdjęciami warto zadbać o bardziej osobisty charakter kalendarza. Idealnie nadają się do tego przeróżne ozdobniki – od klipartów po ramki z tekstem. Niektóre z aplikacji zawierają też wyjątkowo bogate biblioteki masek i teł. Równie istotna jest możliwość zmiany kolorów dat w kalendarzach. W możliwościach personalizacji brylują produkty CEWE – nie dość, że pozwalają dodawać w kalendarzu własne terminy, to jeszcze można je ubarwić dodatkowym zdjęciem, które pojawi się przy danej dacie. Ta firma jako jedyna umożliwia też np. zaznaczenie w kalendarzu ferii zimowych w wybranym województwie.

Wybór papieru


Choć taką możliwość dają jedynie niektóre fotolaby, jest to wybór wręcz kluczowy dla całego projektu. Od rodzaju papieru – matowego, błyszczącego, fotograficznego – zależy sposób wydruku, a więc decyzja będzie miała realne przełożenie na końcową jakość produktu.

Zamówienie


Szkic fotokalendarza trzeba jeszcze dostarczyć do fotolabu. Najłatwiej zrobić to poprzez internet. Każda z testowanych aplikacji wykorzystuje własny mechanizm takiej wysyłki, przy czym niektóre z nich potrafią jeszcze przy okazji przeprowadzić szybką weryfikację projektu pod kątem jakości użytych zdjęć, sugerując, które z nich lepiej zmienić, bo źle wyjdą w druku. I lepiej tych rad posłuchać, jeśli zależy ci na możliwie profesjonalnym wyglądzie twojego kalendarza.


Tagi: testy
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
jaca87
24 kwietnia 2017, 11:05
Brakuje informacji że tne program do tworzenia fotokalendarzy można ściągnąć np. stąd: http://www.cewe-fotoksiazka.pl/pobierz-program.html
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto