A A A

Własny wspólny Firefox

PC Format 08/2012
Jeśli jesteś jednym z wielu użytkowników przeglądarki internetowej, zachowasz prywatność, tworząc z nami własny, chroniony hasłem profil. MACIEJ PIOTROWSKI

Dzięki programowi Firefox Profile Manager Plus (program można pobrać z serwisu PC Format Programy) stworzysz w przeglądarce Firefox odrębne profile dla jej różnych użytkowników. Dodatkowo każdy z nich będziesz mógł zabezpieczyć osobnym hasłem. W ten sposób ochronisz nie tylko zindywidualizowane funkcje przeglądarki, jak jej ustawienia, dane logowania czy zapisane zakładki, ale także ukryjesz przed innymi użytkownikami historię witryn, które odwiedzałeś.

Zabezpieczanie konta internetowego w Firefoksie

Program ma postać rozszerzenia do przeglądarki, ale w odróżnieniu od innych dodatków jego instalacja nie jest w pełni automatyczna. Aby uniknąć problemów, koniecznie trzymaj się przedstawionych zasad. W przeciwnym wypadku menedżer profili może nie działać poprawnie.


Uruchom instalator z naszej płyty. Zanim jednak rozpoczniesz proces instalacji dodatku, koniecznie wyłącz Firefoksa. Jeśli tego nie zrobisz, instalator się nie uruchomi.


Po zakończeniu działania instalatora programu naciśnij przycisk Start. W oknie wyszukiwania, znajdującym się u dołu wyświetlonego menu Start, wpisz frazę firefox.exe -ProfileManager, po czym zatwierdź ją, naciskając klawisz [Enter].


Wyświetli się okno wyboru profilu użytkownika Firefoksa. Nic w nim nie zmieniaj. Upewnij się tylko, że zaznaczony jest profil default. Kliknij przycisk Uruchom program Firefox.W oknie otwartej właśnie przeglądarki pojawi się komunikat dotyczący bezpieczeństwa instalowanego rozszerzenia. Aby kontynuować, zaznacz pole Pozwól na instalację oraz naciśnij przycisk  Kontynuuj. Do zakończenia procesu instalacji dodatku zostało już tylko ponowne uruchomienie przeglądarki. W tym celu kliknij przycisk Uruchom ponownie.


W tym momencie wyświetli się zmodyfikowany menedżer profili. Zwróć uwagę, że oprócz wyglądu zmianie uległ także język interfejsu. Aby stworzyć nowe konto użytkownika, kliknij przycisk Create User Profile. Spowoduje to otwarcie okna Create User Profile, w którym określisz teraz nazwę użytkownika – Enter new profile name, wybierzesz reprezen­tującą go ikonę za pomocą przycisku Browse oraz, co najważniejsze, zdefiniujesz chroniące ten profil hasło. Wystarczy, że wpiszesz je w odpowiadające mu pole Leave blank for no password oraz potwierdzisz, wpisując je ponownie w pole Confirm Password. Kliknięcie przycisku Finish jest równoznaczne z utworzeniem nowego profilu i powrotem do głównego okna menedżera.


Na wyświetlonej liście profili zobaczysz nowo utworzone konto użytkownika z charakterystyczną ikoną kłódki. Oznacza to, że ten profil jest zabezpieczony hasłem i jakakolwiek próba jego edycji przyciskiem  Edit User Profile czy usunięcia przyciskiem Delete User Profile zakończy się wyświetleniem okna z żądaniem podania właściwego hasła.


W celu uruchomienia przeglądarki wybierz w oknie menedżera któryś z podanych profili, po czym kliknij  Start Firefox. Jeśli dany profil jest chroniony hasłem, konieczne będzie jego wpisanie. W pozostałych wypadkach przeglądarka uruchomi się automatycznie.

Co zrobić, jeśli program nie zainstalował się poprawnie

Firefox Profile Manager Plus musi działać tak, aby przy każdym uruchomieniu przeglądarki początkowo wyświetlał się menedżer profili. Z kolei wybranie z prezentowanej listy konkretnego konta użytkownika musi prowadzić do pojawienia się okna przeglądarki. Jeśli w tym momencie wyświetli się domyślne okno wyboru profilu użytkownika w języku polskim, będzie to oznaczało, że program nie zainstalował się poprawnie. W takim wypadku wyłącz Firefoksa i odinstaluj z systemu Profile Manager Plus, korzystając z programu Uninstall w menu Start. Uruchom ponownie system i jeszcze raz zainstaluj rozszerzenie. Jeśli po uruchomieniu Firefoksa okno Profile Manager Plus się nie pojawia, może to oznaczać, że dodatek jest wyłączony. Przejdź do menedżera   Dodatki, odszukaj na liście dodatek Profiler Beta, kliknij przycisk Włącz, następnie Uruchom ponownie. Po chwili zobaczysz okno menedżera wyboru profilu.

​​​​​

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto