A A A

Wspólne rozliczenie

PC Format 05/2012
Jeśli nie złożyłeś jeszcze deklaracji podatkowej za 2011 rok, a rozliczasz się wspólnie z żoną, nasz poradnik wyjaśni, jak to zrobić za pomocą zamieszczonego na płycie programu IPS PITy 2011. AGNIESZKA SERAFINOWICZ

Zapewne otrzymałeś już dokument PIT–11 zawierający dane dotyczące twoich zarobków za rok 2011. Możesz zatem przygotować obowiązujące każdego podatnika zeznanie podatkowe. Warto ułatwić sobie to zadanie, korzystając z programu IPS PITy 2011 oraz naszych wskazówek. Program IPS PITy 2011 jest udostępniany za darmo każdemu podatnikowi, który zdecyduje się na przekazanie 1 proc. swojego podatku dowolnej Organizacji Pożytku Publicznego. Tylko pod takim warunkiem licencja zezwala na nieodpłatne korzystanie z aplikacji.

W poprzednich numerach PC Formatu wyjaśnialiśmy, jak przygotować zeznanie, gdy podatnik rozlicza się samodzielnie. Tym razem zajmiemy się zeznaniem wspólnym dla małżonków. Oczywiście za pomocą programu IPS PITy można przygotować także inne rodzaje deklaracji podatkowych.

Rozliczenie małżonków za pomocą programu IPS PITy 2011

Po zainstalowaniu programu przygotuj druk PIT–11 (swój i żony/męża), a następnie postępuj według naszych wskazówek.

Przygotowanie zeznania


odczas pierwszego uruchomienia programu pojawi się na ekranie krótka notka Od autora. Jeżeli nie chcesz, by okno się wyświetlało podczas każdego uruchomienia programu, zaznacz pole   Nie otwieraj tego okna przy starcie. Kliknij przycisk  Zamknij.


Na ekranie zobaczysz okno  Pytanie, w któ­rym program pyta, czy ma być sprawdzona dostępność nowszej wersji aplikacji. Zalecamy, byś zawsze na takie pytanie odpowiadał twierdząco – klikając  Tak. Dzięki temu będziesz dysponował najnowszą wersją programu.


W oknie głównym programu kliknij widoczny pod napisem Na skróty odnośnik Twórz nowe PIT-y.Na ekranie zostanie wyświetlone okno Wybierz zeznanie i załączniki do nowego zestawu. Standardowo aktywna jest karta oznaczona znakiem zapytania. Pod nią wybierasz właściwy dla twojej sytuacji sposób rozliczenia (np. rozliczasz się samodzielnie, rozliczasz się wspólnie z małżonką lub małżonkiem). W naszym warsztacie zakładamy, że rozliczasz się wspólnie z żoną/mężem. W takiej sytuacji kliknij odnośnik Małżonkowie razem. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do wyboru sposobu rozliczenia, możesz skorzystać z widocznych w opisywanym oknie odnośników. Prowadzą one do dokumentów wyjaśniających niektóre wątpliwości.


Uaktywni się karta Małżonków RAZEM, pod którą najpierw musisz wybrać właściwy formularz zeznania podatkowego. Zakładamy, że małżonkowie osiągają dochód z tytułu umowy o pracę. W takim wypadku właściwym zeznaniem jest formularz PIT–37. Kliknij PIT 37.


Przycisk zostanie wyróżniony podświetlonym znaczkiem PIT 37 i jednocześnie pod napisem: Wybierz inne zeznania PODATNIKA I MAŁŻONKA zostaną uaktywnione opcjonalne formularze uwzględniające inne, dodatkowe źródła dochodów niezależnie dla obu partnerów. Jeżeli ty lub twoja żona/mąż osiągnęliście dodatkowo dochód z tytułu obrotu papierami wartościowymi, zbycia nieruchomości czy wynajmu, powinieneś kliknąć przycisk z odpowiednim numerem formularza. Dla uproszczenia przekazu w naszym artykule zakładamy, że jedyny dochód stanowi dla obu małżonków praca na etacie.


eraz musisz zaznaczyć, z jakich odliczeń zamierzacie skorzystać. W naszym artykule założyliśmy, że małżonkowie skorzystają z ulgi internetowej. W takim przypadku należy w grupie Załączniki kliknąć element 1. Odliczenia.


Grupa Załączniki powiększy się, odsłaniając dodatkowe opcje. Zgodnie z naszym założeniem chcemy odliczyć koszty korzystania z internetu. W takim wypadku należy dodać do zeznania załącznik PIT/O. Kliknij przycisk PIT/O. Podobnie jak w kroku 6 kliknięty przycisk zostanie wyróżniony. Jeżeli w twoim przypadku konieczne jest dodanie innych załączników, wszystkie odnajdziesz w grupie  Załączniki. Gdy już wybierzesz wszystkie niezbędne załączniki, kliknij widoczny w górnym prawym rogu okna Wybierz zeznanie i załączniki do nowego zestawu przycisk Akceptuj.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościNowy patent Samsunga
8 kwietnia 2020
Koreański producent opatentował ekran, w którym zaokrąglone są wszystkie cztery boki.

Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 3/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto