A A A

Wspólne zasoby

PC Format 1/2008
Wykorzystanie w domu routera, czy też ogólnie sieci komputerowej, pozwala nie tylko na wspólne przeglądanie internetu na kilku komputerach. Podstawową usługą w sieciach lokalnych jest udostępnianie plików i drukarek. Zapewnia to każdy system Windows.

By mechanizm ten sprawnie działał, konieczna jest niewielka konfiguracja ustawień sieciowych wszystkich systemów (lub kontrola tej konfiguracji).

W celu wspólnego korzystania z zasobów dyskowych i drukarek można też użyć bardziej wyspecjalizowanych urządzeń. W sprzedaży są oferowane dyski sieciowe, które można podłączyć bezpośrednio do routera. Po krótkiej konfiguracji są one dostępne ze wszystkich komputerów w sieci lokalnej, a nawet w internecie. Ważne jest to, że żaden z komputerów nie musi być cały czas włączony, ponieważ wszystkie wspólne pliki użytkowników mogą znajdować się na dysku sieciowym.

Zresztą podobnie jest z drukarkami. Ich udostępnianie nie musi być zadaniem systemu Windows. Może to robić specjalizowany serwer druku (tzw. printserwer). Pokażemy kilka przykładów korzystania z takich wspólnych zasobów.

Niezbędna konfiguracja komputerów

System Windows posługuje się kilkoma mechanizmami, które mają ułatwić wspólne użytkowanie zasobów w małych sieciach lokalnych. Jest to m.in. protokół NetBEUI , który właściwie nie wymaga żadnej konfiguracji kart sieciowych, nawet nadawania im adresów IP (choć we współczesnych systemach i tak odbywa się to automatycznie). Zamiast adresów protokół ten posługuje się nazwami komputerów, a w celu utrzymania porządku w sieci dodatkowo komputery mogą należeć do różnych grup roboczych.

Jednak oprócz ułatwień pojawiają się także utrudnienia. Należy do nich np. zapora ogniowa wbudowana w Windows, czy też ograniczenia dostępu do danych na poziomie użytkownika. Oto kilka kroków do wykonania, by sieć działała sprawnie.

Komputery i grupy robocze

Nasze komputery domowe będą się bez przeszkód „widziały” w sieci, jeśli się znajdą w tej samej tzw. grupie roboczej. Oczywiście najlepiej, jeśli również znajdą się w tej samej podsieci (będą miały ustawione podobne adresy IP i wspólną tzw. maskę podsieci), ale o to już zadba router, który każdemu komputerowi automatycznie przydzieli odpowiedni adres.


Kliknij Start. Prawym klawiszem myszy kliknij Mój komputer, a następnie z menu kontekstowego wybierz opcję Właściwości.


W oknie Właściwości systemu przejdź do zakładki Nazwa komputera i kliknij przycisk Zmień.


W kolejnym oknie Zmiana nazwy komputera wpisz dla każdego komputera czytelną, niepowtarzalną nazwę (np. imię użytkownika, do którego urządzenie należy), a w polu Grupa robocza wpisz wspólną nazwę dla wszystkich komputerów (w naszym przykładzie PCFORMAT).


Zatwierdź zmiany, klikając OK w obu oknach. By komputer znalazł się w nowej grupie roboczej, konieczny jest restart systemu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Discord nie tylko dla graczy
3 lipca 2020
Aplikacja rozpoczyna rebranding, który ma poszerzyć grono odbiorców, przede wszystkim spoza kręgu graczy.

Policja odszyfrowała przestępców
3 lipca 2020
Europejskie służby użyły złośliwego oprogramowania, by rozpracować bandytów. W Wielkiej Brytanii aresztowano prawie 750 osób.


Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 4/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto