A A A

Wszechstronne pecety

PC Format 10/2008
Wydajny komputer, który poradzi sobie z obsługą nowoczesnych aplikacji i obciążających procesor gier, można kupić za ok. 2000 zł. Ponieważ większość takich pecetów jest składana na życzenie, poprosiliśmy producentów o złożenie komputerów za taką cenę. Otrzymaliśmy 11 zestawów, część pochodziła z produkcji seryjnej.

Moim zdaniem

  • Sebastian Stolarczyk
    redaktor działu Hardware
Jeżeli chcesz kupić niedrogi i wszechstronny komputer do zastosowań domowych, zdecyduj się na model z procesorem Core 2 Duo, pamięcią RAM o pojemności 2 lub 4 GB oraz kartą graficzną z układem GeForce 8800 GT lub Radeon HD 4850. Pecet o tej konfiguracji posłuży na pewno przez dwa lata i nie będzie potrzeby jego szybkiej wymiany. Jeżeli nie spieszy ci się z zakupem, warto poczekać kilka miesięcy na pojawienie się nowych procesorów Intela, które spowoduje spadek cen obecnie sprzedawanych procesorów czterordzeniowych.
W artykule znajdziesz:
  • Informacje o najważniejszych podzespołach komputerów
  • Cechy dobrego komputera domowego
  • Wrażenia z testów komputerów
  • Opisy przetestowanych modeli

Decyzja w przypadku zakupu gotowego komputera jest trudniejsza niż wybór pojedynczych podzespołów. Kupując cały zestaw, trzeba bowiem zwrócić uwagę nie tylko na parametry komponentów, ale też na możliwości jego rozbudowy. Komputery należą do najszybciej starzejących się urządzeń elektronicznych, dlatego ten ostatni czynnik jest szczególnie istotny.

Parametry komputera

Kupując komputer, należy określić, do jakiego rodzaju zastosowań ma służyć – jakie programy zamierzasz na nim uruchamiać. Oczywiście nie chodzi o ich wyszczególnienie, ale o zdecydowanie, czy pecet ma służyć do pracy czy rozrywki. Nas interesuje drugi typ, ponieważ taki pecet będzie najbardziej wszechstronny.

W przypadku tego typu konfiguracji zwróć szczególną uwagę na trzy elementy składowe: procesor, pamięć operacyjną i kartę graficzną. Obecnie większość komputerów jest wyposażona w wystarczająco pojemny dysk twardy, nagrywarkę DVD i kartę dźwiękową wbudowaną w płytę główną.

Cechy dobrego komputera

  • WYDAJNOŚĆ
    Komputer musi być wyposażony w możliwie szybki procesor dwurdzeniowy. Najlepiej, jeśli jednostka centralna ma zegar przynajmniej 2,5 GHz. Ważna jest pojemność pamięci – co najmniej 2 GB – i karta graficzna zdolna zapewnić płynną animację w nowych grach.
  • MOŻLIWOŚCI
    Dobry pecet musi zapewniać możliwość przedłużenia zdolności do komfortowej pracy dzięki opcjom rozszerzeń. Płyta główna powinna mieć wolne gniazda pamięci oraz po jednym z gniazd PCIe x1 i PCI. Dobrze, jeśli płyta główna daje możliwość podkręcania procesora. Tym sposobem bardziej zaawansowani użytkownicy mogą za darmo zwiększyć wydajność zestawu.
  • PRZYJEMNOŚĆ UŻYTKOWANIA
    Komputer powinien być wyposażony w cicho działające podzespoły, które pozytywnie wpłyną na komfort pracy. Klawiaturę i mysz zawsze można dokupić, jednak dobrze wybrać zestaw z komfortowymi peryferiami.

Procesor

Procesor, jaki się znajdzie w nowym zestawie, musi być układem co najmniej dwurdzeniowym. Na szczęście procesory jednordzeniowe odchodzą już do lamusa i obecnie bardzo trudno kupić nowy komputer z takim procesorem (nawet najtańsze procesory Celeron są już dwurdzeniowe). Procesor w komputerze domowym powinien mieć zegar przynajmniej 2,5 GHz. Dobrym przykładem jest Core 2 Duo E7200, w który jest wyposażona większość przetestowanych komputerów. Wybór między modelem Intela (seria Core 2 Duo) lub AMD (procesory Athlon 64 X2 i Phenom) jest sprawą osobistych preferencji, ale na ogół procesory Intela charakteryzują się wyższą wydajnością i lepszymi możliwościami podkręcania.

Można też kupić komputer z procesorem czterordzeniowym, ale niewiele programów wykorzystuje cztery rdzenie. Modele takie są również na ogół taktowane niższym zegarem, więc praktycznie w każdym przypadku (szczególnie w zastosowaniach domowych) są wolniejsze niż modele dwurdzeniowe.
Naturalnie układy czterordzeniowe są przyszłościowe, ale gdy programy będą w stanie w pełni je wykorzystać, pojawią się kolejne generacje lepszych i niedrogich układów tego typu.

Pamięci nigdy za wiele

Windows Vista oraz współczesne gry są pod względem pojemności RAM bardzo wymagające. Komputer musi mieć więc 2, a jeszcze lepiej 4 GB pamięci. Przy dzisiejszych cenach modułów pamięci (2 GB kosztuje niecałe 100 zł) nie jest to wcale awangardowe rozwiązanie, a zapewni płynną pracę i rozrywkę przez co najmniej dwa lata. Jeżeli interesujący cię zestaw komputerowy ma 2 GB pamięci, zapytaj sprzedawcę, czy za niewielką dopłatą można zainstalować 3 lub 4 GB.

Przy dużej pojemności pamięci warto wiedzieć o pewnej pułapce. 32-bitowy system operacyjny może obsłużyć maksymalnie 3–3,5 GB, dlatego nie wpadaj w panikę, jeśli mimo zakupu komputera z 4 GB RAM-u widzisz tylko taką obciętą wielkość. Jeżeli zależy ci na tym, by w pełni wykorzystywać dostępną pamięć, rozejrzyj się za systemem 64-bitowym (wszystkie systemy Vista są sprzedawane w obu wersjach). Nie należy się przy tym obawiać, że na 64-bitowym systemie nie uruchomisz 32-bitowych aplikacji – wszystkie gry i programy użytkowe będą działały zupełnie poprawnie.

Wydajność grafiki

Komputer przeznaczony do wszechstronnej rozrywki musi mieć przyzwoitą kartę graficzną. Niestety, ten komponent zawsze najszybciej kwalifikuje się do wymiany z powodu zawrotnego tempa rozwoju gier. Wbrew pozorom wybór karty graficznej nie należy do skomplikowanych. Wystarczy wiedzieć, które układy graficzne (serce karty graficznej) są wydajne i posłużą najdłużej.

W przypadku komputerów kosztujących do 2000 złotych warto rozejrzeć się za komputerem z kartą Radeon HD 4850. To produkt oferujący świetną wydajność na poziomie GeForce 9800 GTX, a kosztujący 450 zł. Jeżeli w komputerze znajduje się model GeForce 8800/9800 GT czy 9600 GT, to również możesz być spokojny.

Na pewno nie warto kupować komputera do gier ze zintegrowaną grafiką (wbudowaną w płytę główną), modelu zgodnego tylko z DirectX 9, a także kart z serii GeForce 8600 i Radeon HD 3600 (a również niższych wersji). Karty te nie są wystarczające do obecnych gier.


Tagi: sprzęt testy
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto