A A A

Wszystko pod ręką

PC Format 4/2008
Pamięć flash o pojemności 1 GB możesz dziś kupić już za ok. 20 zł. Ten wygodny nośnik wykorzystasz nie tylko do przechowywania na nim plików, ale także programów, które po podłączeniu flashdysku do komputera uruchomisz na każdym PC, uzyskując w ten sposób coś na kształt przenośnego komputerowego biura.

Idea przenośnego zestawu programów i danych nie jest nowa. Już kilka lat temu firma SunDisk, jeden z czołowych producentów pamięci flash, wraz z firmą M-System, utworzyła platformę o nazwie U3. Dzięki tej platformie na odpowiednio dostosowanych pamięciach flash można instalować specjalne edycje aplikacji, a następnie korzystać z tych programów praktycznie na każdym pececie wyposażonym w złącze USB.

Niestety, platforma U3 ma kilka ograniczeń (więcej na ten temat w ramce), dlatego my proponujemy inne rozwiązanie – nie dość, że darmowe, to jeszcze na dodatek działające z każdym flashdyskiem (urządzenie nie musi być oznaczone logo U3). Wszystko dzięki projektowi o nazwie PortableApps. PortableApps to zbiór aplikacji zawierający m.in. przeglądarkę WWW, klienta poczty elektronicznej, darmowy pakiet biurowy, komunikator internetowy, terminarz z kalendarzem. Wszystko zarządzane za pomocą przejrzystego programu o roli podobnej do menu Start w Windows.

Czego potrzebujesz, by korzystać z przenośnych aplikacji? Przede wszystkim pamięci flash na kluczu USB, określanej popularnie flashdyskiem lub pendrive’em, oraz połączenia z internetem. Podłącz zatem flashdysk do komputera i postępuj według naszych wskazówek.

Wersje PortableApps

Na dołączonym do numeru krążku zamieściliśmy najbogatszy z pakietów aplikacji do flashdysków dostarczany przez serwis Portableapps.com, jednak na stronach internetowych tego serwisu znajdziesz następujące predefiniowane zestawy programów:
 • PortableApps Standard – przedstawiony w głównej części artykułu pakiet aplikacji biurowych i internetowych; objętość ok. 90 MB, po instalacji zajmuje na flashdysku ok. 296 MB.
 • PortableApps Lite – uszczuplona wersja pakietu, różni się przede wszystkim tym, że zamiast przenośnej wersji pakietu OpenOffice (OpenOffice Portable), zawiera jedynie prosty edytor tekstu AbiWord Portable. Paczka do pobrania ma objętość ok. 30 MB, po instalacji zajmuje nieco ponad 100 MB przestrzeni flashdysku. Tej wersji użyj, jeśli masz flashdysk o pojemności 256 MB.
 • PortableApps Base – to nie pakiet, a tylko i wyłącznie aplikacja PortableApps Menu, narzędzie do wykonywania kopii zapasowej i zestaw ikon. Ta wersja jest zalecana tym, którzy chcą samodzielnie utworzyć zbiór przenośnych aplikacji.
Oprócz wymienionych w tej ramce pakietów znajdziesz na stronie www.portableapps.com/apps kilkadziesiąt programów, które możesz zainstalować na flashdysku i korzystać z nich na dowolnym komputerze.

Instalacja i konfiguracja pakietu PortableApps

Program PortableApps jest dostępny w postaci trzech pakietów różniących się między sobą liczbą zawartych w nim aplikacji, które można uruchamiać bezpośrednio z flashdysku. Najpierw pokażemy, jak korzystać z najbardziej wygodnego w użyciu, pełnego zestawu PortableApps Standard. Choć pakiet instalacyjny tego zestawu (znajdziesz go na płycie dołączonej do bieżącego wydania PC Formatu) zajmuje ok. 90 MB, to rozpakowana zawartość zestawu aplikacji zajmie na pamięci flash ok. 260 MB. Jeśli chcemy mieć jeszcze miejsce na umieszczenie dokumentów, plików pocztowych i innych plików, na flashdysku powinno być co najmniej 512 MB wolnej przestrzeni.

Instalacja PortableApps Standard


Uruchom program instalacyjny pakietu PortableApps Standard, klikając dwukrotnie ikonę PortableApps_Suite_Standard lub wybierając opcję instalacji z menu naszego krążka. Jeżeli pojawi się okno Otwórz plik - ostrzeżenie o zabezpieczeniach, kliknij w nim przycisk Uruchom.


Zobaczysz niewielkie okienko: PortableApps Suite (Standard Edition) Setup. Kliknij w nim przycisk ..., a następnie, w oknie Przeglądanie w poszukiwaniu folderu wskaż literę podłączonego do komputera flashdysku, na którym chcesz zainstalować pakiet przenośnych aplikacji. Kliknij OK.


Powrócisz do okna instalatora. Upewnij się, że w polu tekstowym widnieje ścieżka do katalogu głównego flashdysku – litera z dwukropkiem i ukośnikiem, np. H:\, i kliknij przycisk Install.


Proces instalacji może trochę potrwać (kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut, w zależności od szybkości flashdysku), ale jest to jednorazowa procedura, samo korzystanie z zainstalowanych na flashdysku aplikacji nie będzie uciążliwe. Uwaga! Nie irytuj się, jeżeli po upływie minuty czy dwóch wskaźnik postępu ani drgnie. Jest on animowany co ok. 25 proc. procesu instalacji. Gdy instalacja dobiegnie końca, okno instalatora zamknie się automatycznie. A ty możesz już zacząć korzystać z przenośnych aplikacji.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


W to mi graj
21 listopada 2019
NZXT prezentuje swój pierwszy zestaw audio dla graczy.


Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto