A A A

Wybierz najlepszy

PC Format 4/2009
Najlepszy monitor. To znaczy jaki? Oczywiście inny do zastosowań biurowych, inny do domowych, a jeszcze inny do profesjonalnych czy rozrywkowych. Ważne, żeby dobrze spełniał swoje zadanie i posłużył przynajmniej kilka lat.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie monitora

  • Przekątna matrycy
    Wielkość monitora należy dostosować do miejsca, w jakim będzie używany. Gdy jest mało miejsca, lepiej wybierać mniejsze modele.
  • Jakość obrazu
    Powszechnie stosowane matryce TN nie najlepiej odwzorowują kolory, ale do typowych zastosowań są wystarczające. Osobom wymagającym polecamy droższe matryce, na przykład S-PVA, IPS.
  • Kąty widzenia
    Duże kąty widzenia zapewniają dobrą jakość obrazu oglądanego z różnych pozycji. Parametr ważny, szczególnie gdy monitor służy do oglądania filmów.
  • Czas reakcji matrycy
    Im mniejszy czas reakcji matrycy, tym mniejszy efekt smużenia podczas wyświetlania bardzo dynamicznych scen.
  • Różnorodność interfejsów
    Cyfrowe wejścia sygnału zapewniają lepszą jakość obrazu niż standardowy D-Sub. Monitor przeznaczony do multimediów powinien mieć przynajmniej cyfrowe wejście DVI, a model Full HD – HDMI. W monitorze domowym przyda się rozgałęźnik USB i wyjścia audio w obudowie.
  • Regulacja wysokości
    Teoretycznie nie trudno wyposażyć monitor w regulowaną w pionie podstawkę. Większości modeli jednak jej brakuje.

Wybór dobrego monitora LCD przy tak dużej liczbie modeli na rynku jest bardzo trudny. Producenci nie ułatwiają zadania, podając w specyfikacjach technicznych parametry nie do końca zgodne z rzeczywistością. Najlepiej by było skorzystać z testów niezależnych laboratoriów, ale żadna tego typu instytucja nie jest w stanie przetestować wszystkich dostępnych na rynku modeli. Pole poszukiwań można jednak dość znacznie zawęzić, określając dokładnie, do czego będzie służył nowy nabytek. Inne parametry i wyposażenie powinien mieć panel przeznaczony do pracy biurowej, a inne dobrze dobrany monitor do multimediów.

Złącza i wyposażenie

Monitory są wyposażone w różnego typu wejścia i wyjścia. Wejścia sygnału decydują o tym, jaki sprzęt będziesz mógł podłączyć do wyświetlacza. Konieczne jest cyfrowe złącze obrazu DVI. Obraz przesyłany za pomocą DVI będzie miał lepszą jakość niż przy zastosowaniu standardowego złącza D-Sub (RGB). Nowe monitory o przekątnych 22” i 24” są przeważnie wyposażone dodatkowo w wejścia HDMI, dzięki którym można do nich podłączyć konsolę do gier, odtwarzacz blu-ray czy dekoder telewizji cyfrowej.

Dodatkowym wyposażeniem często spotykanym zarówno w małych, jak i większych monitorach są głośniki. Chociaż jakość dźwięku jest przeważnie nie najlepsza, to głośniki mogą się przydać w monitorach przeznaczonych do pracy biurowej i wyświetlaczach uniwersalnych. Melomani i gracze raczej nie będą zadowoleni z jakości dźwięku generowanego przez wbudowane głośniki.

Producenci wyposażają panele LCD również w inne dodatkowe urządzenia. Przydatne są rozgałęźniki USB, dzięki którym można podłączyć szybko kilka urządzeń USB, nie sięgając do komputera. Ciekawym dodatkiem jest również kamera internetowa i mikrofon w obudowie monitora – przydadzą się np. podczas rozmów za pośrednictwem komunikatorów wideo. Dodatki takie zwiększają przeważnie cenę zakupu monitora, więc warto przemyśleć, czy z gadżetów będziemy często korzystać i czy warto za nie płacić. Osoby, które zamierzają oglądać na monitorze telewizję, powinny się zainteresować modelami z wbudowanym tunerem TV.

Matryce, czasy, kąty

Producenci stosują w monitorach LCD różne typy matryc. To od ich parametrów w największej mierze zależy jakość wyświetlanego obrazu. Na rynku przeważają matryce TN. Ich zaletą jest niski czas reakcji matrycy i niskie koszty wytworzenia, co wpływa na cenę całego monitora. Matryce te jednak nie najlepiej odwzorowują kolory, ponieważ są w stanie wyświetlić ich tylko 262 tys. Reszta barw jest symulowana. Większość matryc TN odznacza się też małymi kątami widzenia, szczególnie w pionie. W praktyce oznacza to, że jeśli popatrzymy na ekran z góry lub z dołu, już przy niewielkim kącie kolory i jasność obrazu zostaną znacznie zniekształcone. Utrudni to lub wręcz uniemożliwi komfortowe oglądanie filmów w miejscach innych niż bezpośrednio przed monitorem.

Monitorek na USB

D-Link SideStage to 7-calowy monitor podłączany do komputera wyłącznie za pomocą kabla USB. Panel wyświetla obraz w rozdzielczości 800x480 pikseli. Przeciętni użytkownicy komputera powinni potraktować urządzenie jako ciekawostkę, ale monitor tego typu może się przydać np. administratorom do szybkiej konfiguracji serwerów, czy też profesjonalnym grafikom do umieszczenia pasków narzędziowych właśnie na ekranie D-Linka.

Drugi typ matryc to xVA (PVA, MVA) oraz IPS, które bardzo dobrze odwzorowują kolory – są w stanie wyświetlić ich aż 16,7 mln. Matryce te charakteryzują się również dużymi kątami widzenia, zarówno poziomymi, jak i pionowymi. Do niedawna wiele matryc tego typu miało słaby czas reakcji, przez co w dynamicznych scenach w filmach czy podczas grania widoczny był efekt smużenia. W nowych wyświetlaczach wada ta już nie jest tak widoczna. Niestety ceny monitorów z matrycami xVA czy IPS są zdecydowanie wyższe od tych z TN.

Widoczna dotychczas granica między jakością obrazu oraz czasami reakcji matryc TN i xVA oraz IPS nie jest już tak wyraźna jak dawniej. Można bowiem znaleźć modele TN, które będą wolniejsze od MVA czy PVA, a niektóre monitory z matrycą TN, po odpowiednim skalibrowaniu, będą lepiej oddawały kolory niż słabe matryce MVA.

Ważny jest również sposób wykończenia matrycy. Może być matowa lub błyszcząca. Błyszcząca, tzw. glare, co prawda poprawia ostrość i kolory, ale nie nadaje się do mocno nasłonecznionych pomieszczeń. Na papierze i w praktyce Wartości parametrów, którymi producenci opisują swoje urządzenia, są często przejaskrawione. Zawyżone są przeważnie wartości maksymalnej jasności i kontrastu, a z kolei zaniżany jest czas reakcji matrycy. Wystarczy, jeśli rzeczywista jasność matrycy będzie na poziomie 250 cd/m2, a kontrast wyższy niż 500:1, aby zapewnić dobry odbiór obrazu. Dość popularnym ostatnio sposobem promowania monitorów LCD jest podawanie wartości kontrastu dynamicznego, który tak naprawdę

Na papierze i w praktyce

Wartości parametrów, którymi producenci opisują swoje urządzenia, są często przejaskrawione. Zawyżone są przeważnie wartości maksymalnej jasności i kontrastu, a z kolei zaniżany jest czas reakcji matrycy. Wystarczy, jeśli rzeczywista jasność matrycy będzie na poziomie 250 cd/m2, a kontrast wyższy niż 500:1, aby zapewnić dobry odbiór obrazu. Dość popularnym ostatnio sposobem promowania monitorów LCD jest podawanie wartości kontrastu dynamicznego, który tak naprawdę ma mało wspólnego z rzeczywistym. Popularnym chwytem jest także podawanie czasu reakcji piksela grey--to-grey (g-to-g, GTG), czyli czasu przejścia piksela o kolorze szarym, poprzez całkowite zgaszenie, z powrotem do barwy szarej. Pomiar taki nigdy nie jest jednoznaczny, a podana w ten sposób wartość czasu reakcji może być znacznie zaniżona. Zgodnie z normami ISO czas reakcji matrycy powinien być podawany jako czas przejścia ze stanu zapalonego (biały) do zgaszonego (czarny) i z powrotem do zapalonego. Tak naprawdę oko przeciętnego człowieka nie jest w stanie zobaczyć różnicy np. między czasami 2 ms, 5 ms czy 8 ms. Jednak czasy powyżej 20 ms będą już skutkowały zauważalnym efektem smużenia.

Parametry komputera

Podczas wyboru monitora nie bez znaczenia jest konfiguracja komputera, do którego będzie podłączony. Chodzi przede wszystkim o kartę graficzną. Monitory LCD charakteryzują się tzw. rozdzielczością natywną, czyli nominalną rozdzielczością pracy. Jeżeli masz starą kartę, która np. nie obsługuje natywnej rozdzielczości wyświetlacza, obraz będzie musiał zostać przeskalowany, a z tym panele LCD, szczególnie te z niższego przedziału cenowego, radzą sobie różnie. Jeżeli masz lepszą kartę, a monitor nie będzie dobrze skalował, zadanie to może przejąć właśnie karta.

Niezawodność

Najbardziej podatnym na usterki elementem monitora jest matryca. Przeważnie uszkodzeniu ulegają pojedyncze piksele i ich składowe, czyli subpiksele. Dopuszczalną liczbę uszkodzonych punktów w okresie gwarancyjnym definiuje norma ISO 13 406–2. Najczęściej stosowana jest druga klasa tej normy (ISO 13 406–2:II), która dopuszcza 2 uszkodzone piksele lub 5 subpikseli (każdy piksel składa się z 3 subpikseli) na każdy milion pikseli matrycy. Przed zakupem warto więc sprawdzić, czy wybrany monitor jest zgodny z wymienioną normą. Niektórzy producenci, np. LG i iiyama, gwarantują wymianę sprzętu w wypadku jakichkolwiek uszkodzeń pikseli w określonym czasie.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto