A A A

Wydrukuj wspomnienia

PC Format 9/2017
Latem robi się najwięcej zdjęć i są one najlepsze  warto część utrwalić na papierze, by nie zaginęły wśród tysięcy innych. Można to zrobić na wiele sposobów. Grzegorz Łukasik


Dzięki smartfonom mnóstwo zdjęć można natychmiast udostępnić w sieci, ale nawet jeśli obejrzą je setki osób, i tak zostaną zapomniane. Najlepszym sposobem ich utrwalenia zawsze był i wciąż jest papier – warto drukować przynajmniej te najlepsze.

Sposoby na druk zdjęć

Oprócz wywoływania papierowych zdjęć w fotolabie lub druku na domowej atramentówce jest mnóstwo innych technik druku, dostępnych nośników i miejsc, w których można wywołać fotki.

Drukarka atramentowa

Najbardziej uniwersalnym urządzeniem drukującym jest oczywiście drukarka atramentowa. Potrafi otrzymać dokumenty czarno-białe, z elementami grafiki, a także zdjęcia. Może to robić na papierze zwykłym, fotograficznym, tekturze, naklejkach i różnych nietypowych materiałach. Często pełni rolę skanera i kopiarki. Dlatego też znajduje się w wielu domach i może być od ręki wykorzystana do druku zdjęć. Nacisk na wydruk zdjęć stawia wobec niej inne wymagania. Znaczenie ma jakość druku oraz koszt eksploatacji, bo w przypadku zdjęć jest on najwyższy.

Inne technologie

Jedną z alternatyw jest niemal zapomniana technologia termosublimacyjna. Papier ma określony format (najczęściej 10x15 cm), materiał eksploatacyjny w postaci folii CMY jest w tym samym formacie. Pod wpływem ciepła barwnik jest przenoszony z folii na papier, co odbywa się w trzech przebiegach. Zdjęcie nie ma rastra charakterystycznego dla innych technik druku – najbardziej przypomina zdjęcie z fotolabu. Drukarki są małe, ciche i niedrogie. Inną alternatywą jest technologia laserowa, kojarzona raczej z dokumentami, choć niesłusznie. Dobra drukarka na specjalnym papierze jest w stanie wydrukować fotografie niemal takiej jakości jak urządzenie atramentowe.

Fotolab

Jeśli nie chcesz drukować zdjęć, masz do wyboru setki fotolabów, które zrobią to w dowolnym formacie, na papierze błyszczącym lub matowym. Są to firmy stacjonarne (Media Markt, Rossman, Empik, ProfiLab, każdy mały zakład fotograficzny), a także działające tylko w internecie.

Rozpiętość cen jest ogromna: od 20 groszy do 1 zł za zdjęcie 10x15 cm. Stacjonarnie jest najdrożej, ale szybko i bez kosztów wysyłki – jeśli chcesz wywołać kilkanaście zdjęć, nie warto szukać niższych cen. Natomiast przy wywoływaniu większej liczby warto przejrzeć internet i znaleźć lepszą ofertę – zamiast wyszukiwać odpowiedniej firmy, znajdź test lub ranking fotolabów. Pamiętaj, że im większa liczba odbitek, tym niższa cena za sztukę – warto drukować zdjęcia od czasu do czasu, w większych partiach.

Inne nośniki

Alternatywą jest fotoksiążka, kalendarz, plakat, naklejka, tapeta czy puzzle. Zdjęcia są drukowane również na tekstyliach (koszulki, obrazy, poduszki, krawaty itp.). Kolejna grupa gadżetów to kubki, kufle, podstawki, panele, magnesy, podkładki, pudełka i inne. Jeśli wpadnie ci do głowy np. pomysł wykonania czapki ze zdjęciem, na pewno znajdziesz też taką usługę.

Kompakt do druku zdjęć

Drukarki termosublimacyjne to bardzo interesująca nisza rynkowa. Canon Selphy CP1200 najlepiej pokazuje zalety technologii. Drukarka jest mała i lekka, może być zasilana z akumulatora. Drukuje z komputera, urządzeń mobilnych albo bezpośrednio z karty pamięci. Mimo błyszczącego papieru pozwala uzyskać matowe zdjęcia. To idealne rozwiązanie do szybkiego druku zdjęć, np. na imprezach.


Technologia termosublimacyjna
Format druku 10x15 bez ramek
Rozdzielczość 300 dpi
Czas druku około 1 minuty
Łączność USB, Wi-Fi, gniazdo SD
Wymiary 181x136x63 mm
Waga 860 g
Cena około 400 zł
Koszt zdjęcia 10x15 około 1 zł


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto