A A A

Wygodna transakcja

PC Format 2/2009
Z corocznych raportów wynika, że rośnie popularność zakupów przez internet. Niestety, nabywcy często nie wiedzą, jak za nie płacić, i wybierają najdroższe sposoby płatności. Z tego samego powodu nie kupują też w zagranicznych sklepach i na aukcjach internetowych. Podpowiadamy, jak płacić i czego się nie bać.

Płatności SMS-em

Za najtańsze usługi i towary możesz zapłacić za pomocą SMS-a. Jednak jest to najdroższa forma rozliczenia. Zazwyczaj lwią część opłaty pobiera operator telefonii komórkowej. Metoda polega na wysłaniu wiadomości tekstowej pod wskazany numer telefonu. W wiadomości zwrotnej dostajesz kod autoryzacyjny, który należy wprowadzić w odpowiednie pole. Zaletą takiej formy płatności jest to, że nie musisz mieć konta bankowego czy karty płatniczej. Podobną usługą są również Mikropłatności , realizowane przez eCard. Usługa się przydaje, gdy chcesz kupić dzwonek do telefonu czy wykupić dostęp do zasobów wybranego serwisu. Ograniczeniem jest to, że właściciel witryny musi mieć podpisaną umowę z eCard.

Mimo wzrostu popularności zakupów przez internet w dalszym ciągu najczęściej wybieranym sposobem płatności jest tradycyjna forma rozliczenia: za pobraniem. Co prawda jest to wygodna i bezpieczna metoda realizacji zakupu, jednak droga i niedostępna na zagranicznych aukcjach i w sklepach internetowych. Istotną zaletą formy za pobraniem jest obecnie możliwość sprawdzenia towaru przed wręczeniem gotówki. W Poczcie Polskiej taka usługa jest dodatkowo płatna i kosztuje 5 zł. Niestety, gdy paczka dociera kurierem, sprawdzenie zawartości przesyłki okazuje się często niemożliwe.

Szybkie przelewy elektroniczne

Taki sposób rozliczenia się za zakupy jest dobrym wyborem dla osób nieposiadających karty kredytowej. Różnica między zwykłym a szybkim przelewem polega na tym, że nie musisz samodzielnie wprowadzać wszystkich danych, a potwierdzenie zapłaty następuje już po kilku kliknięciach. W taki sposób możesz płacić w wielu polskich sklepach internetowych, a także za takie usługi, jak wypożyczenie filmu online czy wysłanie kwiatów lub prezentu. W takim przypadku w kasie sklepu internetowego należy wybrać opcję e-przelewu, odszukać nazwę swojego banku i dokonać płatności. Zaletą takiego sposobu płatności jest pełna integracja zakupu dokonanego w sklepie internetowym z rachunkiem bankowym. W Polsce w tego rodzaju płatnościach najczęściej pośredniczą firmy eCard SA czy Dotpay.

Wirtualne karty

Specjalnie do płacenia za zakupy w internecie jest przeznaczona plastikowa karta pozbawiona paska magnetycznego. Jej wydanie kosztuje zazwyczaj około 20 złotych (zależnie od banku) i nie wymaga potwierdzania zdolności kredytowej. Użytkownik dostaje numer karty wraz z niezbędnym w transakcjach internetowych 3-cyfrowym kodem CVV2 i CVC2. Należność za dokonane zakupy jest potrącana z konta właściciela karty, który sam przesyła na nią dowolną ilość środków lub określa limity transakcji. O możliwość uzyskania takiej karty najlepiej się dowiedzieć w banku, w którym masz konto. Taka usługa jest zazwyczaj świadczona od ręki.

Co powinieneś wiedzieć o PayPal

 • Płacenie za pomocą PayPala jest całkowicie bezpieczne i darmowe. Wysyłanie pieniędzy oraz płacenie za wygrane aukcje nic nie kosztuje.
 • Za pośrednictwem PayPala możesz płacić zarówno w sklepach internetowych, jak i na platformach aukcyjnych. PayPal umożliwia także wysyłanie pieniędzy innym osobom (znajomym, rodzinie).
 • Aby korzystać z rachunku, nie jest konieczne posiadanie karty kredytowej. Środki możesz przelać za pośrednictwem konta internetowego w banku.
 • Aby wysłać płatność do innego użytkownika systemu PayPal, wystarczy znać adres e-mailowy przypisany do jego konta PayPal. To wystarczy, aby odebrał wysłane pieniądze.
 • PayPal umożliwia także odbieranie pieniędzy przez ciebie. Środki, które zostają wysłane, zasilają twoje konto. Możesz je wypłacać. Przy wypłacie kwoty mniejszej niż 500 zł jest pobierana opłata w wysokości 5 zł. Wypłaty przekraczające tę kwotę odbywają się bezpłatnie i mogą być wykonywane na każde życzenie użytkownika usługi.

Płatności PayPal i PayU

Decydując się za zakup w zagranicznym sklepie bądź w największym serwisie aukcyjnym eBay, często musisz mieć kartę kredytową. W innym wypadku transakcja może nie dojść do skutku. Alternatywnym rozwiązaniem jest np. system PayPal. Jego największą zaletą jest zasięg oraz wygoda obsługi. Obecnie z płatności PayPal korzysta ponad 160 milionów internautów. System PayPal nie ogranicza się do zakupów za granicą. Wykorzystują go także polskie sklepy, np. Merlin. Właśnie tej metodzie poświęcimy więcej miejsca. Jak założyć konto w serwisie PayPal oraz jak je doładować i dokonać płatności za pośrednictwem systemu, dowiesz się z warsztatu „Płacenie za pomocą systemu PayPal”.

Podobnie funkcjonuje serwis PayU, który obsługuje płatności na rodzimym portalu Allegro. Usługa pozwala na wymianę środków pochodzących z karty płatniczej, przelewu czy karty kredytowej. Obie strony, zarówno kupujący, jak i sprzedawca, muszą mieć konto w PayU. Klient dokonuje odpowiedniej wpłaty z wymienionych wcześniej źródeł, a następnie PayU potwierdza otrzymanie środków i wysyła komunikat sprzedawcy. Od każdej transakcji system pobiera stosowną opłatę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod adresem www.payu.pl.

Bezpieczeństwo płatności online

Podczas regulowania należności zawsze należy zachować zdrowy rozsądek i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno płatności kartą kredytową, jak i przelewem czy SMS-em. Wszędzie możesz spotkać oszustów. Podstawową zasadą bezpieczeństwa jest korzystanie z szyfrowania SSL. Każda witryna, która pośredniczy w regulowaniu należności, powinna mieć taki certyfikat. Adres strony powinien się rozpoczynać od https:// (zamiast http://) oraz mieć w polu symbol kłódki (nieprzekreślonej lub oznaczonej zielonym znaczkiem). Dodatkowo, klikając symbol kłódki, możesz sprawdzić certyfikat zabezpieczenia oraz jego ważność.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 2/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto