A A A

Wygodne e-czytanie

PC Format 03/2011
Coraz bardziej popularne książki elektroniczne można czytać na komputerze, ale wygodniej jest sięgnąć po specjalistyczne urządzenie do wyświetlania tekstu elektronicznego. Wybraliśmy do przetestowania osiem takich urządzeń są to najpopularniejsze czytniki e-booków.  [Bartłomiej Mrożewski]
W artykule:
 • Konstrukcja czytników e-booków
 • Jak wybierać urządzenie
 • Jakie formaty plików odczytują czytniki
 • Porównanie 8 czytników e-booków

Czytniki e-booków są lekkie, nie mają rozpraszających uwagę aplikacji, a przede wszystkim są wyposażone w ekran imitujący papier. Taki ekran nie jest podświetlony, ale odbija naturalne światło, a tekst jest generowany dzięki czarnym punkcikom, które imitują kropelki farby drukarskiej. Nie męczy wzroku, poza tym jest czytelny nawet w bardzo silnym świetle słonecznym. 

Korzyści z e-papieru

Technologia e-papieru była rozwijana dość długo. Jeden z największych problemów stanowiło uzyskanie jasnego tła o kolorze papieru używanego w książkach. Najnowsza generacja ekranu firmy eInk jest już bliska ideału. Zapewnia jasne tło i głęboką czerń liter, dzięki czemu kontrast wyświetlanego tekstu jest taki, jak w tradycyjnym druku. E-papier nie zmienia jasności i kontrastu w zależności od kąta widzenia.

Kolejną zaletą e-papieru jest energooszczędność. W przeciwieństwie do zwykłego ekranu LCD, który cały czas pobiera energię na odświeżanie i podświetlenie, e-papier robi to tylko wtedy, gdy zmieniasz stronę w książce. Raz wygenerowany obraz jest trwały, więc czytnik wyświetla go bez zużywania energii. Dlatego na jednym ładowaniu można przeczytać nawet 3–4 książki. Dobre czytniki przy intensywnym użytkowaniu wymagają ładowania raz na tydzień. 

Oczywiście e-papier ma też wady. Główna to brak barw i ograniczenie liczby odcieni szarości do 16, a w przypadku tańszych odmian tego ekranu do 8 lub 4.

Najważniejsze funkcje

Oprócz jakości ekranu ważna jest jego wielkość. Przetestowaliśmy urządzenia o ekranach 5–7”, ale można też kupić czytniki z większymi ekranami 8–10”, które przydają się do wyświetlania książek z formatowaniem, np. podręczników.

Czytnik musi mieć także pamięć na książki. 2 GB wbudowanej pamięci wystarczają na przechowywanie kilku tysięcy pozycji. Do tej pamięci trzeba kopiować książki. Standardowo wykonuje się to przez USB, oprócz tego część urządzeń ma Wi-Fi, a nawet 3G. Łącze bezprzewodowe to typowa funkcja czytników sprzedawanych przez księgarnie i umożliwia kupowanie książek bezpośrednio z urządzenia.

Kluczową cechą e-booków jest wygoda użytkowania. Dość mały ekran wymusza częstą zmianę stron, więc powinno się to odbywać błyskawicznie. Poza tym czytnik powinien startować w kilka sekund, wyświetlając ostatnio czytaną stronę. Czytnik, tak jak książkę najczęściej trzymamy cały czas w dłoni, więc nie może być ani zbyt ciężki, ani zbyt gruby. Najlepiej, jeśli da się go obsługiwać tylko jedną dłonią. Poza tym powinien mieć wyprofilowane rogi, by wygodnie leżał w zagłębieniu dłoni, a kciuk powinien naturalnie spoczywać na przycisku zmiany strony. Wymagania te wyglądają dziwnie, jeśli porówna się je do kształtu książki, która jest gruba i kanciasta. Pamiętajmy, że książkę jedną ręką trzymamy w połowie grzbietu, którego czytnik nie ma.

Kompatybilność

Kupując czytnik, zwróć uwagę na obsługiwane przez niego formaty plików. Do odczytywania e-booków kupowanych w polskich księgarniach urządzenie musi obsługiwać DRM firmy Adobe. Jeśli chcesz czytać niezabezpieczone teksty, problem znika, bo za pomocą programu Calibre skonwertujesz każdy popularny format e-booka.

Tablet do ilustrowanych e-booków

Tablet w roli czytnika e-booków ma sporo zalet, szczególnie jeśli jest to urządzenie o rozmiarach iPada. Jego 10-calowy ekran mieści całą stronę ilustrowanej książki, komiksu czy magazynu. Dotykowy interfejs sprawia, że bardzo łatwo można zbliżać i oddalać elementy strony, np. ilustracje, schematy czy wykresy. Ponieważ tablety mają szybkie procesory, świetnie radzą sobie z wczytywaniem ciężkich stron. Na czytniku z e-papierem wczytanie strony z bogato ilustrowanego PDF-a trwa kilka sekund. W przypadku tabletu jest to ułamek sekundy. Niestety ekran LCD przy wszystkich swoich zaletach gorzej wyświetla czarno-białe czcionki niż e-papier.

Ważną cechą tabletu jest możliwość instalacji na nim oprogramowania. W sklepach z aplikacjami do iOS i Androida można znaleźć aplikacje, które radzą sobie z dowolnymi systemami DRM czy formatami plików. Z tego powodu tablet jest jedynym czytnikiem e-booków, który uniezależni cię od księgarni.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto