A A A

Wygodniejszy Windows

PC Format 10/2008
Korzystanie z systemu Windows to dla wielu z nas nie tylko rozrywka, ale też praca. Wielogodzinne obowiązkowe sesje z komputerem podczas opracowywania zamówionego projektu, pisania pracy czy prowadzenia żmudnych obliczeń można sobie nieco ułatwić. Wystarczą proste, niewymagające praktycznie żadnych nakładów i sił triki, aby praca w Windows była po prostu przyjemniejsza.

Szybsze wysuwanie menu Windows

Czy wiesz, że można regulować czas, po którym wskazane myszką menu pojawi się na ekranie? Ten trik co prawda kojarzy się z wydajnością, ale jego efekt czyni Windows raczej wygodniejszym w użyciu niż szybszym. Warunek: sprawne posługiwanie się myszką. Do wprowadzenia tej porady w życie wymagana jest edycja rejestru.


Uruchom edytor rejestru, wybierając z menu Start pozycję Uruchom, a następnie w oknie Uruchamianie wpisz polecenie regedit i kliknij OK.


W oknie Edytor rejestru odnajdź klucz: HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop


Przejdź na prawą stronę okna edytora rejestru i znajdź wartość o nazwie MenuShowDelay. Kliknij ją dwukrotnie.


Pojawi się okno Edytowanie ciągu. W polu Dane wartości znajduje się domyślnie ustawiona wartość 400. To czas opóźnienia wyświetlania menu w milisekundach. Zmień tę wartość, wpisując np. 100, i kliknij OK. Zamknij edytor rejestru.


Zmiana powinna być od razu zauważalna. Naprowadź kursor np. na menu Start, powinno się pojawić po zauważalnie krótszym czasie niż dotychczas. Jeżeli tak nie jest, wyloguj się i zaloguj ponownie. Nastąpi przeładowanie rejestru, a tym samym wprowadzone przez ciebie zmiany zaczną obowiązywać.


Uwaga! Jeżeli zaobserwujesz niepożądany objaw w postaci zbyt powolnego odświeżania ikon (np. w szybciej rozwijającym się menu Start), wykonaj następujące działania. Kliknij prawym przyciskiem myszki na pulpicie Windows, z menu kontekstowego wybierz Właściwości, następnie w oknie Właściwości: Ekran przejdź do zakładki Ustawienia i z listy Jakość kolorów wybierz inną wartość niż aktualnie wybrana. Przykładowo, jeżeli miałeś dotychczas ustawienie 16-bit, to zmień na 32-bit (i na tym pozostań). Kliknij przycisk Zastosuj. Jeżeli z kolei miałeś ustawienie 32-bit, to zmień na 16-bit, kliknij Zastosuj, a następnie ponownie ustaw 32-bit i kliknij OK. Dzięki takiemu postępowaniu odświeżysz systemowy bufor ikon, powodując ich szybsze wyświetlanie.

Automatyzacja wskaźnika myszki

Proponujemy kolejny trik ułatwiający pracę z systemem, choć wymagający przyzwyczajenia. W każdym oknie dialogowym jeden przycisk jest oznaczony wyraźniejszą obwódką. To tzw. przycisk domyślny, który zostanie uaktywniony, gdy np. zamiast myszki użyjesz klawisza [Enter]. Proponujemy takie skonfigurowanie myszki, by jej kursor automatycznie ustawiał się na domyślnym przycisku każdego nowo otwartego okna dialogowego. W ten sposób zyskasz cenne sekundy, bo nie będziesz musiał ręcznie naprowadzać wskaźnika myszy na dany przycisk.


Rozwiń menu Start, a następnie wybierz Panel sterowania. W oknie Panel sterowania wybierz Drukarki i inny sprzęt. Potem kliknij ikonę apletu Mysz.


Zobaczysz okno Właściwości: Mysz. Przejdź do zakładki Opcje wskaźnika i w sekcji Przyciąganie do zaznacz pole wyboru: Automatycznie przenieś wskaźnik na domyślny przycisk w oknie dialogowym. Modyfikację potwierdź, klikając przycisk Zastosuj lub OK.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto