A A A

Wyrzuć niepotrzebne

PC Format 12/2008
Usuwanie z systemu Windows zbędnych programów, zdublowanych plików czy niewłaściwych wpisów w rejestrze może się odbyć szybko i sprawnie, jeśli dysponujesz odpowiednią aplikacją. Oto nasze propozycje.

Pierwszy z prezentowanych przez nas programów, Wise Disk Cleaner, to narzędzie do szybkiego i łatwego usuwania plików, z których system Windows już nie korzysta i raczej korzystał nie będzie. W razie gdyby jednak program miał usunąć coś, czego usuwać nie powinien, pokazujemy procedurę bezpieczną i odwracalną, więc nic nie ryzykujesz. Aplikacja rozpoznaje kilkadziesiąt typów plików, które często zaśmiecają systemy Windows. Jej dużą zaletą jest szybkość działania, a także polskojęzyczny interfejs. Program możesz zainstalować w każdej wersji Windows (od Windows 9x po Vista). Wersja zamieszczona na naszym krążku jest darmowa, ale pod warunkiem że nie będzie stosowana komercyjnie.

Kolejnym programem sprzątającym Windows jest program tego samego producenta, firmy WiseCleaner.com. Wise Registry Cleaner, jak wskazuje jego nazwa, jest narzędziem do czyszczenia rejestru systemowego. Program jest również darmowy, ale pod warunkiem jego niekomercyjnego wykorzystania.

Porządkowanie dysku za pomocą Wise Disk Cleanera

W procesie porządkowania systemu za pomocą opisywanych programów istotna jest kolejność. Twórcy programów z serii Wise Cleaner zalecają, by najpierw uruchomić Wise Disk Cleanera. Zacznij standardowo, tj. od instalacji programu.

Instalacja i pierwsze uruchomienie


Uruchom instalację, klikając dwukrotnie ikonę WDC3Setup z menu naszej płyty CD. Jeżeli pojawi się okno: Otwórz plik - ostrzeżenie o zabezpieczeniach, kliknij w nim przycisk Uruchom.


Zobaczysz okno  Wyiberz język instalacji. Z rozwijanej listy wybierz Polski i kliknij OK.


Wyświetli się okno powitalne kreatora instalacji. Kliknij Dalej. Następnie zaznacz opcję Akceptuję warunki umowy i kliknij przycisk Dalej.


W kolejnym etapie jesteś zachęcany do podania swojego adresu e-mailowego. Nie musisz jednak tego robić. Odznacz pole I agree to receive the e-mail newsletteri kliknij Dalej jeszcze czterokrotnie, i na koniec kliknij Instaluj.


Po przekopiowaniu plików programu w docelowe miejsce na dysku twardym zobaczysz okno z informacją, że programu Wise Disk Cleaner najlepiej używać razem z programem Wise Registry Cleaner. Właśnie tak zrobimy. Przy czym istotna jest kolejność działań. Najpierw należy użyć Wise Disk Cleanera. W oknie Instalacja Wise Disk Cleaner kliknij Dalej.


W ostatnim oknie instalatora odznacz pole wyboru  Download Wise Registry Cleaner now. Nie musisz wybierać programu, ponieważ masz go już na naszym krążku. Kliknij Zakończ.


Program Wise Disk Cleaner uruchomi się automatycznie. Pierwszym oknem będzie okno Choose Language. Dokonujesz w nim wyboru języka, w jakim będzie dostępny interfejs programu. Z listy wybierz Polski i kliknij OK.



Podczas pierwszego uruchomienia programu zobaczysz okno Zawiadomoenie. Klikając w nim Tak, spowodujesz wyświetlenie dokumentu zawierającego wprowadzenie do korzystania z programów z serii Wise (jest to strona WWW, niestety tylko w języku angielskim). Jeżeli nie chcesz wyświetlać tego dokumentu, kliknij Nie.


Bez względu na twój wybór zobaczysz okno główne programu, które zostanie natychmiast przesłonięte okienkiem dialogowym  Newsletter. Upewnij się, że jest zaznaczone pole wyboru Nie pokazuj więcej tej wiadomości, i kliknij Zamknij. W kolejnym okienku Wskazówki kliknij Nie.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Japończycy planują Społeczeństwo 5.0
15 października 2019
Od 4 lat Japończycy pracują nad tym, by znacząco usprawnić funkcjonowanie społeczeństwa za pomocą technologii. Jutro w Tokio rozpoczyna...


Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto