A A A

YouTube dla ciebie

PC Format 02/2012
Korzystając z YouTubea, nie warto poprzestawać na wyszukiwaniu i oglądaniu klipów. Serwis ma sporo przydatnych narzędzi, które pozwalają dopasować jego działanie do twoich upodobań. Pokażemy, jak używać tych opcji, a także, jak zapisać klipy na dysku peceta. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

W celu skorzystania z porad zamieszczonych w tym artykule będziesz potrzebował konta na YouTube. Jeśli używasz jakiejkolwiek usługi Google’a, na przykład Gmaila, masz już to konto i za jego pomocą możesz logować się zarówno do YouTube’a, jak i każdego innego serwisu tej firmy. Jeśli nie, załóż je, bo warto.

Jedną z najważniejszych zalet YouTube’a jest mechanizm proponowania użytkownikowi filmów na interesujący go temat. Jednak, żeby mechanizm mógł zadziałać, YouTube musi zgromadzić informacje o twoich preferencjach, co odbywa się przez analizę historii oglądanych filmów. A tę serwis rejestruje tylko wtedy, gdy oglądasz klipy, będąc zalogowanym. Kolejną korzyścią z posiadania konta jest indywidualizowanie strony startowej. Po zalogowaniu się będziesz mógł dodać do niej interesujące cię kanały i odbierać powiadomienia o pojawiających się na nich nowościach. Bez tego cała idea kanałów, z której wynikają ostatnie zmiany w YouTube, nie miałaby sensu.

Indywidualizowanie strony głównej YouTube’a

W warsztacie pokażemy, w jaki sposób wyświetlić na stronie startowej YouTube’a kanały, w których ukazują się najbardziej interesujące cię programy.


Po wejściu na stronę YouTube zobaczysz informację o tym, że serwis na podstawie lokalizacji, z której się łączysz, automatycznie ustawił język i filtr lokalizacji. Zamknij komunikat, klikając  OK. Następnie kliknij przycisk Zaloguj się i w formularzu wpisz swoją nazwę użytkownika Google.


Jeśli konto jest nieużywane albo jeśli we wcześniejszej wersji YouTube’a nie dodałeś żadnego użytkownika do zakładki Ulubione, środkowa kolumna z subskrypcjami będzie pusta. Aby coś się w niej pojawiło, musisz się zapisać do kanału. Znajdź w menu z lewej strony sekcję Sugerowane kanały i kliknij przycisk + obok jednego z kanałów.


Po odświeżeniu strony zobaczysz nowy kanał w menu w sekcji  Subskrypcje. Jednocześnie w kolumnie z aktualizacjami wyświetli się lista najnowszych klipów udostępnionych w danym kanale. Aby obejrzeć film, kliknij miniaturkę. Po zakończeniu wróć na stronę startową, klikając logo YouTube.



Teraz spróbujemy znaleźć kanał PC Formatu za pomocą wyszukiwarki. Na stronie głównej YouTube wpisz w pole wyszukiwania hasło PC Format i naciśnij [Enter]. Pojawi się lista filmów wyprodukowanych przez naszą redakcję. Aby przejść bezpośrednio do kanału, kliknij link magazynPCFormat znajdujący się w polu użytkownik.


W kanale PC Formatu znajdź w nagłówku przycisk Subskrybuj i kliknij go. Po powrocie na stronę startową zobaczysz w strumieniu aktualizacji filmy z naszej redakcji. Subskrypcję możesz dodać także ze strony z dowolnym filmem – wystarczy kliknąć przycisk Subskrybuj nad odtwarzaczem wideo.



W tym samym miejscu możesz także włączyć mechanizm powiadamiania e-mailem o nowościach. Jeśli chcesz, by każdy nowy klip w kanale był anonsowany w ten sposób, naprowadź kursor myszki na przycisk Subskrybujesz. Pojawi się dymek, w którym musisz zaznaczyć opcję Gdy pojawi się nowy film, wyślij mi też e-maila.


Ciekawe kanały możesz znaleźć także w katalogu tematycznym, do którego wchodzisz ze strony startowej, klikając przycisk Dodaj kanały. Zobaczysz listę propozycji. Zostały dobrane na podstawie twoich preferencji albo przez zespół YouTube’a, jeśli nie korzystałeś wcześniej z serwisu. W menu z lewej strony znajdziesz też kilkanaście kategorii tematycznych, a w nich najpopularniejsze kanały z całego świata.


Gdy liczba subskrypcji wzrośnie, warto zadbać o to, by w menu na zindywidualizowanej stronie startowej wyświetlały się używane najczęściej kanały. W obszarze Subskrypcje kliknij Zobacz wszystko. Przejdziesz do strony zarządzania subskrypcjami. Znajdź tam kanał, który ma być pierwszy, i kliknij znajdującą się przy nim ikonę pinezki.


Ostatnim narzędziem indywidualizowania strony startowej YouTube’a, jakie chcemy polecić, jest opcja Pokaż tylko przesłane filmy. Jeśli ją zaznaczysz, zostaną w strumieniu aktualizacji odfiltrowane z kanałów polecane filmy. Oczywiście warto z tego skorzystać tylko wtedy, gdy oglądasz kanały specjalizujące się w oryginalnych produkcjach, a nie w wyszukiwaniu i polecaniu klipów innych twórców.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto