A A A

Z Chin do Polski

PC Format 02/2015
Polskie smartfony i tablety nie mają najlepszej prasy w naszym kraju. Według obiegowej opinii stworzenie takiego urządzenia ogranicza się do zamówienia go w Chinach, przyklejenia odpowiedniego logo i przetransportowania do Polski. Jest to niesprawiedliwy dla wielu marek obraz. DAWID KOSIŃSKI


By przekonać się o stosunku Polaków do urządzeń mobilnych sprzedawanych przez polskie firmy, wystarczy znaleźć recenzję takiego sprzętu w sieci i przeczytać znajdujące się pod nią komentarze. Uważni internauci potrafią szybko wskazać model, na którym krajowa firma się wzorowała, a następnie pokazać, że różni się on od urządzenia sprzedawanego nad Wisłą wyłącznie mało istotnymi detalami. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to prawda. Po porównaniu specyfikacji obu sprzętów okazuje się, że zastosowano w nich bardzo podobne lub takie same podzespoły, z kolei zdjęcia wyraźnie sugerują wykorzystanie identycznej obudowy. Z tego powodu wiele osób ma opory przed nazwaniem ich polskimi urządzeniami.

Tymczasem nawet rynkowi giganci, tacy jak Apple, Samsung i LG, tworzą swoje urządzenia w Chinach, a nikt nie ma oporu przed nazywaniem ich odpowiednio amerykańskim i koreańskim sprzętem.

Duży może... taniej

Zasadniczą rożnicą między produktami małych i wielkich firm jest design urządzeń. Największe firmy projektują swój sprzęt same, ale należy wziąć pod uwagę, że są do tego zmuszone. Ich marki są rozpoznawalne na całym świecie, muszą więc szczególnie dbać o swój wizerunek. Skutkuje to m.in. tworzeniem urządzeń wyróżniających się z tłumu, które będą rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. Klient kupując telefon znanej firmy płaci za niego więcej, niż za podobne pod względem wydajności urządzenie mniej renomowanego producenta, należy więc przekonać go o słuszności podjętej decyzji, np. za pomocą charakterystycznego wyglądu, który jednoznacznie świadczy o przynależności do bardziej znanej marki.

Pamiętajmy też, że największe firmy sprzedają olbrzymią liczbę smartfonów na całym świecie. Dzięki temu mogą rozbić wysokie koszty projektowania i marketingu na więcej egzemplarzy, jedynie delikatnie podnosząc cenę każdego z nich.

Dlaczego Chiny

Większość firm tworzących urządzenia mobilne wybiera Chiny jako miejsce produkcji swoich produktów. Decydują o tym wyłącznie względy ekonomiczne – w Chinach koszty wyprodukowania smartfonu są najmniejsze. Wielu fanów nowych technologii chciałoby zobaczyć prawdziwie polski sprzęt, który zostałby w całości zaprojektowany i złożony nad Wisłą, jednak takiego urządzenia nie doczekamy się zbyt szybko. W Polsce nie ma technologii ani infrastruktury pozwalającej masowo tworzyć takie urządzenia.

Dużo większy problemem stanowią koszty produkcji – te są w naszym kraju znacznie wyższe, co w efekcie na tyle znacząco podniosłoby końcową cenę produktu, że znalezienie chętnych na jego zakup byłoby praktycznie niemożliwe. Chociaż żaden z producentów nie podzielił się dotąd konkretnymi danymi dotyczącymi tej kwestii, w kwestii wysokich kosztów rodzimej produkcji jedym głosem wypowiadają sie zarówno przedstawiciele firmy Krüger&Matz, jak i myPhone.

Produkcja w Polsce

Michał Leszek,
dyrektor marketingu firmy Lechpol, producenta smartfonów polskiej marki Krüger&Matz.


Krüger&Matz chciałby tworzyć swoje produkty w Polsce, ale w praktyce nie jest to możliwe. Wszystko rozbija się o koszty. Smartfon wyprodukowany w Chinach kosztuje w sklepie 799 zł. Identyczny, ale wyprodukowany nad Wisłą, musiałby kosztować 1799 zł. Trudno sobie wyobrazić, że firma znalazłaby dużą grupę konsumentów, która ze względu na pochodzenie urządzenia chciałaby dopłacać do niego 1000 zł. Większość klientów wybrałaby tańszą alternatywę pochodzącą z Chin.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto