A A A

Z intelem szybciej

PC Format 12/2013
Nie sztuką jest kupić wydajny sprzęt, ale efektywnie go wykorzystać. Pokazujemy kilka rozwiązań dostępnych w procesorach i chipsetach Intela, których celem jest przede wszystkim przyspieszenie komputera. I wcale nie chodzi o overclocking. ARTUR WYRZYKOWSKI

Intel Rapid Start – kilka sekund na start

Zadaniem technologii Intel Rapid Start jest szybkie wyprowadzenie systemu ze stanu hibernacji – tak jakby system był w stanie uśpienia. Jednak hibernacja umożliwia zerowe zużycie energii, przez co np. laptop może leżeć na półce niepodłączony do zasilania przez wiele dni. Z drugiej strony właśnie dzięki technologii Rapid Start po włączeniu będzie w kilka sekund gotowy do pracy, ze wszystkimi otwartymi aplikacjami użytkownika.

Rozwiązanie sprawdza się oczywiście głównie w laptopach, w których energooszczędność to podstawa, ale także w pecetach, gdy trzeba wyłączać je na dłuższy czas albo zależy ci na oszczędzaniu energii.

Technologia Rapid Start wymaga dysku SSD, którego pojemność jest przynajmniej taka, jak pojemność pamięci RAM (by cała zawartość RAM zmieściła się na dysku). Nie ma znaczenia, czy system zechcesz instalować na SSD czy HDD – ważne jest tylko, by na SSD pozostawić odpowiednią ilość miejsca na partycję hibernacji. My zakładamy, że system jest zainstalowany na dysku twardym (HDD), a SSD jest w całości wolny.
Podobnie jak we wszystkich poprzednich rozwiązaniach musisz wejść do ustawień UEFI (za pomocą klawisza [Del] lub [F2]), a następnie do sekcji Advanced. Teraz przejdź do funkcji Intel(R) Rapid Technology i naciśnij [Enter]. Klawiszem [+] lub [-] zmień ustawienie na Enabled.Klawiszem [Esc] przejdź do menu głównego ustawień UEFI, następnie w prawo do sekcji Exit, wybierz Save Changes and Exit i naciśnij [Enter]. Gdy pojawi się pytanie o zapis ustawień ponownie naciśnij [Enter].

Teraz na dysku SSD, za pomocą programu Diskpart, trzeba utworzyć partycję hibernacji. Uruchom system. W menu Start odszukaj  Wiersz polecenia, kliknij go prawym klawiszem myszy, a następnie kliknij Uruchom jako administrator.


W linii poleceń wpisz diskpart i naciśnij [Enter]. Polecenie list disk wyświetli listę dysków. Wybierz dysk SSD poleceniem select disk 1 (chyba że w twoim komputerze jest oznaczony innym numerem).


Utwórz partycję o pojemności równej lub większej niż pojemność RAM, za pomocą polecenia create partition primary size=16 384. To liczba odpowiadająca 16 GB pamięci. Dla 8 GB będzie to 8192, dla 4 GB – 4096.


Za pomocą polecenia detail disk wyświetl listę woluminów (partycji). Poleceniem select volume 3 wybierz określony wolumin (chyba że w twoim komputerze jest oznaczony innym numerem).


Polecenie set id=84 override zamieni wolumin na partycję hibernacji. Możesz już wyjść z programu za pomocą komendy exit.


Pozostaje jedynie zainstalować oprogramowanie Intel Rapid Start z płyty CD dostarczonej przez producenta płyty głównej albo ze strony Intela.


Po instalacji pojawi się w  Start program Intel(R) Rapid Start Technology Manager. Za jego pomocą możesz włączać lub wyłączać funkcję Rapid Start. Suwakiem możesz też ustawiać czas, po jakim system będzie przechodził w stan hibernacji.

Warto dodać, że ten sam dysk SSD, który służy funkcji Rapid Start, może być wykorzystany jako bufor dla omawianej wcześniej funkcji Smart Response, tyle że ta druga będzie miała do dyspozycji mniej miejsca. W ten sposób jeden dysk SSD będzie miał dwa zastosowania.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto