A A A

Z kamerą wśród pecetów

PC Format 1/2008
Dzięki kamerze wideo możesz realizować swoje reżyserskie zainteresowania. Filmujesz otaczającą cię rzeczywistość, a może kręcisz również artystyczne obrazy? Warto je przenieść do komputera i opracować. Zrobisz to dzięki naszym poradom.

Artykuł opracowaliśmy, zakładając, że systemem operacyjnym, z jakiego korzystasz, jest Windows XP – z niego też pochodzą ekrany w naszych warsztatach. Typ kamery jest bez znaczenia. W pierwszej części przedstawiamy sposoby połączenia kamer różnego typu z komputerem (zapoznaj się także z ramką „Potrzebne sterowniki”). W drugiej zajmujemy się przegraniem zarejestrowanego filmu od razu do programu edycyjnego. Bez obaw, nie będziemy zachęcać do zakupu komercyjnego oprogramowania służącego do montażu filmów. Jeżeli korzystasz z Windows XP, nie musisz niczego instalować. Razem z systemem operacyjnym otrzymujesz całkiem niezły program do amatorskiej obróbki wideo – Windows Movie Maker. Z naszymi poradami z pewnością będziesz wiedział, jak go użyć do zrealizowania swoich reżysersko-montażowych pasji.

Potrzebne sterowniki

Choć sam proces podłączenia kamery do komputera przebiega podobnie w przypadku kamer jednego typu (analogowych lub cyfrowych), to w niektórych przypadkach może zajść potrzeba instalacji dodatkowego oprogramowania. Na potrzeby tego artykułu korzystaliśmy z kamery Sony Handycam DCR-HC96E. Wybraliśmy ten model ze względu na uniwersalność złączy. Kamerę można połączyć z komputerem przez złącze analogowe, a także przez dwa złącza cyfrowe różnego typu: USB oraz FireWire (IEEE1394). Wykorzystanie złącza USB wymagało jednak instalacji dodatkowych sterowników. Dlatego, jeśli będziesz chciał do przesyłania wideo wykorzystać właśnie złącze USB, upewnij się, że w systemie są zainstalowane sterowniki odpowiednie do modelu kamery, której używasz. W przypadku połączeń analogowych oraz przez złącze FireWire najprawdopodobniej nie będą potrzebne żadne dodatkowe sterowniki. Szczegóły dotyczące instalacji sterowników oraz samą płytę CD ze sterownikami znajdziesz w dołączonej do twojej kamery dokumentacji.

Podłączanie kamery do komputera

Pierwszy etap przegrywania wideo z kamery na komputer to oczywiście połączenie obu urządzeń. Poniżej przedstawiamy uniwersalne metody połączenia w zależności od typu kamery (i typu złącza).

Podłączanie kamery analogowej


Na obudowie kamery odnajdź złącze oznaczone jako a/v. Najczęściej ma ono postać dwóch gniazd typu cinch, ale mogą się zdarzyć nietypowe gniazda (tak było w przypadku kamery użytej w naszym przykładzie) – zawsze jednak analogowe mają oznaczenie a/v.


Używając dołączonego do kamery okablowania, połącz analogowe gniazdo wyjścia audio i wideo w kamerze z wejściem wideo w komputerze. Skąd je wziąć? Wejścia wideo są montowane np. na kartach tunerów TV. Są w nie wyposażane także niektóre rozbudowane karty graficzne (np. modele z serii ATI Radeon All-In-Wonder).


Drugi przewód – wychodzący z gniazda audio w kamerze – podłącz do wejścia liniowego Line In na karcie dźwiękowej komputera. Gniazdo tego typu jest najczęściej oznaczane niebieskim kolorem. Gniazda karty dźwiękowej, także tej wbudowanej w płytę główną, są najczęściej umieszczone z tyłu obudowy peceta.

Podłączanie kamery cyfrowej przez FireWire


Na obudowie kamery odnajdź złącze FireWire. Gniazda standardu IEEE1394 występują w kilku odmianach. Najpopularniejsze z nich to mini-FW, obecne często w kamerach (oznaczone jako DV), oraz standardowe FireWire, które znajdziesz w obudowie komputera (jeżeli płyta główna jest wyposażona w kontroler IEEE1394 lub gdy masz dodatkowo zamontowaną kartę takiego kontrolera).


Do połączenia kamery z komputerem przez złącze FireWire użyj kabla dołączonego do kamery. Uwaga! W przypadku niektórych modeli nie jest on dołączany i trzeba go zakupić osobno – kosztuje kilka złotych.


Ponieważ przewodem FireWire jest przesyłany cyfrowo i obraz, i dźwięk, nie musisz nic podłączać do karty dźwiękowej w komputerze. Po podłączeniu urządzeń i włączeniu kamery system rozpozna i zainstaluje nowe urządzenie. Po chwili kamera będzie gotowa do użycia (tj. przegrania filmu na dysk komputera).


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Bez mapy do celu
23 stycznia 2020
Facebook tak wytrenował sztuczną inteligencję, aby roboty mogły odnajdywać drogę bez korzystania z mapy.Wyprawa w głąb mózgu
23 stycznia 2020
Koncern Google publikuje największą do tej pory mapę połączeń mózgowych w wysokiej rozdzielczości.
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto