A A A

Za ile mobilny internet

PC Format 03/2010
Cennik transmisji danych w sieciach komórkowych ułatwi wybór najlepszej oferty. Najatrakcyjniejsze, naszym zdaniem, taryfy wyróżniliśmy kolorem. [Maciek Płochocki]

Internet z netbookiem lub laptopem

W sieci Orange możesz wybierać spośród 5 komputerów (w tym dwa netbooki). W zależności od wyboru taryfy otrzymasz rabat na zakup komputera – 182 zł (abonament 60 zł) lub 427 zł (abonament 120 zł). Drugim operatorem oferującym internet w abonamencie z komputerem jest Plus. Do wyboru oferuje dwa netbooki, których cena jest zależna od wysokości wybranego abonamentu – w dwóch najwyższych opcjach komputerek otrzymasz za 1 zł. W Erze dostępny jest jeden netbook za 1 zł przy abonamencie 99 zł.

Ceny transmisji danych w zwykłych (nieinternetowych) taryfach są bardzo zróżnicowane. Od 2 gr za 100 KB w sieci Heyah do 50 gr za taką samą ilość danych we wszystkich taryfach sieci Orange. Opłata jest naliczana za każdą rozpoczętą paczkę danych pobieranych lub wysyłanych. Wielkość paczki także jest zróżnicowana – najczęściej 100 KB, ale także 500 KB w Tak Taku oraz 50 KB w Orange. .

U wszystkich operatorów można obniżyć koszty transmisji danych dzięki wykupieniu pakietu danych, np. 5, 10, 25 MB. Najskromniejszą ofertę ma Heyah, gdzie pakiet mogą wykupić jedynie użytkownicy taryfy pakietowej. Pakietu nie zakupią także użytkownicy abonamentu oraz MIX-a w Orange. Najciekawszą ofertę mają Era, Plus i 36i6, przy czym korzystniejsze ceny oferują dwie ostatnie sieci. W Erze za 5 zł otrzymasz pakiet 5 MB, w Plusie już 25 MB. Bez względu na sieć okres ważności pakietu danych wynosi najczęściej 30 dni od momentu wykupienia. Po upływie tego czasu niewykorzystane megabajty przepadają.

Pakiet danych wykupisz za pomocą SMS-a wysłanego pod numer premium lub wpisując odpowiedni kod na klawiaturze telefonu, a także przez panel konfiguracji konta na stronie internetowej operatora. Koszt pakietu jest dodawany do miesięcznej faktury w przypadku taryf abonamentowych lub odejmowany od środków na koncie pre-paid.

Internet w abonamencie

Jeśli mobilnego internetu zamierzasz używać bardzo często, zainteresuj się ofertami Orange Free, Era blueconnect, iPlus lub Play Online. W tych usługach, podpisując umowę na czas określony, w zamian za comiesięczny abonament otrzymasz kartę SIM, pakiet danych do wykorzystania bez dodatkowych opłat oraz możliwość zakupu modemu w atrakcyjnej cenie – często już za 1 zł. Po wykorzystaniu pakietu danych z danego miesiąca prędkość transferu danych jest znacznie obniżana – do kilkunastu-kilkudziesięciu Kb/s w kierunku do abonenta do końca okresu rozliczeniowego.

Modem będzie ci potrzebny, jeśli z mobilnego internetu zamierzasz korzystać w laptopie. Wybierając modem, sprawdź, jaką maksymalną prędkość transmisji danych obsługuje urządzenie. Tańsze modemy pozwalają surfować z maksymalną prędkością 3,6 Mb/s, a droższe – osiągnąć przepustowość 7,2 Mb/s, jeśli pozwala na to infrastruktura sieci operatora komórkowego.

Najniższy abonament – 29 zł, oferuje sieć Era. Jednak w tej cenie nie otrzymasz modemu za 1 zł, a pakiet danych to jedynie 300 MB. W sieci Play najniższy abonament to 29 zł z pakietem 2 GB. Niestety, prędkość internetu jest tu ustalona na 512 Kb/s, a zasięg sieci Play obejmuje jedynie 600 miast w Pol-sce. Z ofert o wyższym abonamencie warto wyróżnić Orange Free Standard oraz Play Online 5 GB, choć tu ponownie problemem może być prędkość ograniczona do 1 Mb/s.

W pozostałych sieciach maksymalna prędkość wynosi zazwyczaj 7,2 Mb/s. W sieci Era, wybierając najwyższą opcję blueconnect 149, możesz surfować z prędkością do 21 Mb/s. W Plusie przy abonamencie 99 zł i 149 zł zamiast modemu za złotówkę możesz kupić netbook – patrz ramka z prawej strony. Warto wspomnieć także o możliwości korzystania z sieci CDMA w dwóch najwyższych opcjach usługi Orange Free. To atrakcyjna oferta dla osób, które z mobilnego internetu chcą korzystać w mniejszych miastach i na wsi, gdzie moc sygnału CDMA jest wyższa niż siła sygnału GSM.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Krzysztof501
opera
16 sierpnia 2010, 11:02
Reklamy to oszustwo.
Operatorzy powinni być karani za takie praktyki.
zgłoś do moderacji »
avatar
loginjesttajny
opera
7 kwietnia 2010, 09:48
Zgadzam się!
Era to badziew, a ceny... Polecam Play, za miesiąc 45zł za 10GB.
zgłoś do moderacji »
avatar
TroC
opera
7 kwietnia 2010, 09:32
Strzeżcie się Ery !
Uważajcie na "promocję" Ery : "blueconnect za darmo przez 30 dni" "masz aż 30 dni na wypróbowanie...Jesli nie spełni twoich oczekiwań, możesz zwrócić terminal i rozwiązać umowę" "Kupujesz BC w wybranej promocji z możliwością rozwiązania umowy w ciągu 30 dni, Korzystasz z internetu przez 30 dni bez żadnych opłat abonamentowych" Ta niby "promocja" to haczyk na załapanie klientów. Gdy już zostaniecie złapani, to wtedy okazuje się, że wcale nie za darmo i wcale nie możecie zrezygnować ! Ale o tym już Era nie pisze w materiałach promocyjnych : Po pierwsze "wybrana promocja" to nie dowolnie wybrana promocja BC, a jedynie jedna możliwa - "BC biznes 38 -przekonaj się, że warto" (więc gdzie tu wybór?) (O tym też nie informują) Po drugie gdy kupicie BC u dealera Ery a nie w "Salonie Ery" to promocja was nie dotyczy. (tylko, ze u dealerów Ery stoją materiały reklamujące "30 dni za darmo" a dealerzy o tym nie wspominają, ze promocja obowiązuje jedynie w salonach Ery. Schody zaczynają się gdy chcecie oddać modem i rozwiązać umowę. Wtedy sprzedawca z uśmiechem informuje Was, ze jest to nie możliwe, albo będziecie musieli zapłacić 600 zł kary. Era w pełni świadomie wprowadza klientów w błąd przy pomocy ofert w broszurach i reklamach. Trzymajcie się z daleka od takich oszukańczych praktyk, szczególnie, ze konkurencja oferuje znacznie lepsze ceny i większe limity transferów.
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto