A A A

Zabezpiecz swoje pliki

PC Format 01/2011
Swoje najważniejsze dane skutecznie ochronisz, wykonując ich kopię zapasową. Pomoże w tym zadaniu nasz poradnik, który przeprowadzi cię krok po kroku przez cały proces konfigurowania procesu backupu. [Agnieszka Serafinowicz]

Programem, za którego pomocą w efektywny i jednocześnie efektowny sposób zabezpieczysz swoje najważniejsze dane, jest Genie Timeline Free Edition 2.1. Ta udostępniana bezpłatnie aplikacja jest przeznaczona do tworzenia kopii zapasowych plików zapisanych na dysku. Umożliwia również zarządzanie kopiami i przywracanie danych.

Program pracuje we wszystkich współczesnych wersjach systemu Windows – od XP po najnowszy Windows 7. Można go instalować zarówno w 32-bitowych, jak i 64-bitowych edycjach systemu.

Do backupu ważnych danych potrzebujesz jednak nie tylko programu, ale także nośnika backupowego, czyli dodatkowego dysku, na którym będą składowane zapasowe kopie danych.

Oprócz dysku twardego, zarówno zainstalowanego w komputerze, jak i podłączanego do gniazda USB, możesz jako nośnik backupowy wykorzystać np. flashdysk. Pamiętaj, by przed rozpoczęciem korzystania z programu podłączyć dysk back- upowy do komputera.

Konfiguracja i wykonanie pierwszej kopii zapasowej

Instalacja programu jest bardzo prosta i w zasadzie sprowadza się do potwierdzania kolejnych etapów kreatora.


Jednym z etapów instalacji jest wypełnienie niewielkiego formularza danymi osobowymi (imię i nazwisko oraz adres e-mailowy). Nie muszą to być twoje prawdziwe dane. Na podany w formularzu adres e-mailowy nie jest wysyłany żaden kod aktywacyjny. Program zapewnia korzystanie ze wszystkich jego funkcji bez potrzeby dodatkowej rejestracji czy aktywacji.


Upewnij się, że do komputera podłączyłeś dysk lub flashdysk, na którym będą zapisywane kopie zapasowe. Jeżeli masz w komputerze drugi dysk twardy, możesz go użyć jako docelowego miejsca na zapis kopii, ale nie jest to zalecane. Dane będą bezpieczniejsze, gdy wykonasz ich kopię na zewnętrznym dysku – w razie awarii bądź utraty komputera nie stracisz ich. Program Genie Timeline uruchomi się automatycznie po zakończeniu instalacji. W oknie Genie Timeline Free Edition zobaczysz banalnie prosty w obsłudze kreator konfiguracji. Kliknij przycisk Krok 1 lub odsyłacz rozpocznij tutaj.


W kolejnym etapie musisz wybrać dysk kopii zapasowej. Program sam podpowie, które z dostępnych urządzeń jest najlepszą lokalizacją dla kopii zapasowej. Po zaznaczeniu docelowego dysku kliknij przycisk następna.


Następny etap konfiguracji to wybór danych, które mają być zapisane w kopii zapasowej. Również i w tym przypadku program cię wyręcza, wybierając domyślnie wszystkie dostępne w bezpłatnej wersji kategorie plików.


Jeżeli chcesz zmodyfikować proponowany zestaw danych, kliknij widoczny w oknie przycisk Dostosuj wybór indywidualnie. Przy poszczególnych blokach kategorii pojawią się pola wyboru. Zaznaczając poszczególne pola, określasz spersonalizowany zestaw chronionych danych. W każdej chwili możesz jednak powrócić do sugerowanego przez program zestawu, klikając przycisk Powróć do wstępnie wybranych danych. Gdy już zdecydujesz, które dane mają podlegać ochronie, tzn. być poddane backupowi, kliknij przycisk następna.


Program sprawdzi, czy wskazany zakres danych zmieści się na wybranym nośniku backupowym. Jeżeli nośnik będzie odpowiednio pojemny, zobaczysz komunikat z gratulacjami. Kliknij zakończ. Zwróć też uwagę na widoczny w obszarze powiadomień dymek informujący o rozpoczęciu ochrony plików przez program Genie Timeline.Wykonywanie kopii zapasowej rozpoczyna się natychmiast po zatwierdzeniu konfiguracji, nawet jeszcze przed zamknięciem kreatora konfiguracji. Proces wykonywania pierwszej kopii możesz obserwować, naprowadzając kursor myszki na ikonę Genie Timeline umieszczoną w obszarze powiadomień na pasku zadań. Jeżeli chcesz otrzymać dokładniejsze informacje, kliknij tę ikonę dwukrotnie.


Zaletą programu Genie Timeline jest to, że musisz konfigurować jedynie pierwszą kopię zapasową, każda następna wykonuje się automatycznie. W wersji bezpłatnej program analizuje chroniony zestaw danych co godzinę. Jeżeli w puli backupowanych danych pojawią się nowe pliki bądź istniejące wcześniej dane zostaną zmodyfikowane, program Genie Timeline zapisze ich kopię na wybranym w trakcie konfiguracji dysku twardym.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto