A A A

Zaoszczędź na edytorze

PC Format 05/2011
Większość użytkowników komputerów, mówiąc: edytor tekstu, ma na myśli Worda. Z pewnością nie można odmówić popularności programowi Microsoftu, jednak istnieje wiele alternatywnych edytorów o zróżnicowanym zakresie możliwości i jednej wspólnej, i dla wielu użytkowników istotnej, właściwości  są bezpłatne. Przetestowaliśmy najciekawsze darmowe edytory tekstu. [Agnieszka Serafinowicz]

Podstawowe informacje

W artykule:
 • Informacje o różnych kategoriach edytorów tekstu
 • Zestawienie funkcji i testy sprawdzające zużycie zasobów
 • Porównanie siedmiu bezpłatnych edytorów tekstu

Możliwość przetwarzania tekstu za pomocą komputera stanowiła jedną z pierwszych funkcji realizowanych przez komputery domowe, czy nawet komputery w ogóle. Tekst można przetwarzać jednak na różne sposoby.

Edytor Microsoftu, najpopularniejsze na świecie narzędzie do przetwarzania tekstu, to bardzo uniwersalny program, ale także kosztowny i z wielu jego funkcji najprawdopodobniej nigdy nie skorzystasz. Czy zatem warto za nie płacić?

W naszym teście przyjrzeliśmy się darmowym edytorom, które można pod względem realizowanych zadań podzielić na cztery kategorie.

Konkurenci Worda

Pierwsza grupa to narzędzia stanowiące faktyczną konkurencję dla Worda, programy oferujące rozbudowany zestaw funkcji związanych z formatowaniem tekstu czy sprawdzaniem pisowni i stanowiące jednocześnie składniki rozbudowanych pakietów biurowych.

Przetestowaliśmy dwa takie programy: aplikację IBM Lotus Documents, wchodzącą w skład pakietu IBM Lotus Symphony 3, oraz edytor LibreOffice Writer, będący składnikiem pakietu LibreOffice 3.3.1.

Uproszczone narzędzia

Nie wszystkim są potrzebne funkcje rozbudowanych edytorów. Jeżeli ty też nie musisz z nich korzystać, może warto się zainteresować narzędziami, które umieściliśmy w kolejnej grupie – indywidualnymi edytorami tekstu niestanowiącymi składników żadnego pakietu biurowego.

Tego typu aplikacjom bliżej jednak do systemowego WordPada niż do możliwości Worda. Niemniej i te programy mogą znaleźć wiernych użytkowników, o ile nie mają poważnych błędów, jak jeden z testowanych programów – AbiWord.

Dla programistów…

Trzecia grupa edytorów tekstu to programy, z których największy pożytek będą mieli programiści. Narzędzia tego typu przypominają bardziej standardowy Notatnik Windows niż rozbudowanego Worda. Myliłby się jednak ten, kto by sądził, że edytory te są prymitywne. To bardzo rozbudowane narzędzia oferujące automatyczne podświetlanie składni dla wielu różnych języków programowania. Nie mają co prawda wielu funkcji obecnych w Wordzie, ale wynika to z tego, że są programami do nieco innych zastosowań.

Przykładem programistycznego edytora wśród testowanych przez nas programów jest Notepad2. Oczywiście za pomocą tego typu edytorów również możesz pisać teksty, ale skoro o samym pisaniu mowa, to do tego celu najlepiej chyba skorzystać ze specyficznych programów, które umieściliśmy w kolejnej grupie.

…i dla pisarzy

Ostatnią grupę programów stanowią aplikacje, które nazwaliśmy edytorami „pisarskimi”, czy może raczej wirtualnymi maszynami do pisania.

Pod względem funkcji edytory pisarskie prezentują się raczej ubogo. Nie ma tu zaawansowanych funkcji formatowania znanych z Worda i podobnych mu programów. Jedynie niektóre z tego typu edytorów oferują choćby możliwość zmiany czcionki, a o takich funkcjach, jak np. style akapitowe, możesz raczej zapomnieć.

Zadaniem edytora pisarskiego jest zapewnienie użytkownikowi środowiska pracy na tyle prostego, by nie musiał się w ogóle zajmować kwestiami technicznymi i obsługą aplikacji. W praktyce wygląda tak, że po uruchomieniu tego typu programu zobaczysz jedynie mrugający kursor, a tło pulpitu systemu, wszelkie ikony, kontrolki interfejsu itp. po prostu znikną. Nic nie może rozpraszać twórczej weny pisarza.

Warto dodać, że surowość formy nie oznacza ubóstwa funkcji. Co prawda jeden z testowanych przez nas edytorów, Dark Room, faktycznie jest pozbawiony jakiegokolwiek formatowania, ale z kolei inny program, Focus Writer, umożliwia nie tylko pisanie tekstów z uwzględnieniem formatowania. Zadba również o kontrolę poprawności tekstu dzięki wbudowanemu modułowi sprawdzania pisowni – oczywiście pisowni polskiej.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto