A A A

Zarządzaj treścią na WWW

PC Format 9/2013
Podstawą nowoczesnej strony internetowej jest CMS, czyli system zarządzania treścią, który pozwoli na szybką aktualizację treści na własnej witrynie, bez konieczności ciągłej edycji plików źródłowych. Opisujemy najpopularniejsze mechanizmy i doradzamy, jak wybrać właściwy dla siebie. MATEUSZ NOSEL

Instalacja Joomli

Aktualną wersję Joomli pobierzesz ze strony  www.joomla.org/download.html. Zapisz ją na dysku i wypakuj pliki. Jeżeli jesteś początkującym użytkownikiem, zachęcamy do instalacji wersji 2.5, która ma prostszy interfejs. W warsztacie pokazujemy, jak zainstalować wersję 2.5, ale w sposób analogiczny bez problemu zainstalujesz również wersję 3.1.


Wypakuj pliki w dowolnej lokalizacji na twoim komputerze. Wypakowany folder zawiera wszystkie pliki skryptu, które należy przesłać na serwer FTP.


Za pomocą klienta FTP, np. Total Commandera, nawiąż połączenie z serwerem i prześlij wszystkie pliki na serwer. Umieść je w katalogu głównym (dla wielu serwerów jest to public_html). Dzięki temu twoja strona będzie dostępna po wpisaniu domeny, np. http://twojadomena.pl. Jeżeli chcesz, aby twój serwis działał w osobnym katalogu, utwórz go na serwerze i przekopiuj tam pliki. Wówczas strona będzie dostępna pod adresem http://twojadomena.pl/nazwakatalogu.


Po przesłaniu plików na serwer uruchom instalację skryptu bezpośrednio z adresu twojej domeny. Jeżeli przekopiowałeś pliki do katalogu głównego, instalacja uruchomi się po wpisaniu adresu domeny. Jeśli utworzyłeś dodatkowy folder, w którym znajdują się pliki instalacyjne, wpisz w przeglądarce adres domeny wraz z katalogiem zawierającym Joomlę. Zobaczysz instalator skryptu:


Na pierwszej stronie wybierz z listy język polski Polski(Polska) i kliknij przycisk Next. Po chwili wszystkie napisy powinny być po polsku. Zostanie przeprowadzony test środowiska na twoim serwerze i przegląd ustawień. Kliknij Dalej.


Na kolejnej stronie zobaczysz warunki licencji. Jeżeli je akceptujesz, kliknij przycisk Dalej.


W kolejnym kroku Konfiguracja bazy danych musisz podać wszystkie informacje dotyczące bazy danych. Przejdź do panelu administracyjnego serwera i odnajdź w nim narzędzie do tworzenia bazy danych i użytkownika bazy. W razie trudności i problemów skontaktuj się z firmą, w której wykupiłeś hosting. Powinieneś dostać niezbędne dane do utworzenia bazy MySQL. Następnie w sekcji Ustawienia podstawowe wybierz z listy typ bazy danych MySQL, podaj nazwę serwera (zazwyczaj localhost, ale w zależności od operatora hostingu może to być zwykły adres IP), nazwę użytkownika przypisanego do bazy oraz jego hasło i na koniec nazwę bazy danych (wszystkie dane muszą zgadzać się z tymi, które wprowadziłeś w panelu tworzenia bazy danych na twoim serwerze). Po uzupełnieniu danych kliknij przycisk Dalej.


Kolejny krok, Konfiguracja FTP, możesz pominąć. Kliknij przycisk Dalej.


W ostatnim kroku, 6. Konfiguracja witryny, wpisz nazwę swojej strony w pole Nazwa witryny i podaj dane administratora strony (adres e-mailowy, nazwę użytkownika i dwukrotnie hasło). Początkującym użytkownikom zaleca się załadowanie do bazy przykładowych danych. W tym celu kliknij Załaduj przykładowe dane i po wczytaniu danych kliknij Dalej.


Po poprawnej instalacji twoja strona jest już gotowa i działa po wpisaniu adresu twojej domeny (bezpośrednio lub w katalogu – w zależności od sposobu, w jaki przekopiowałeś pliki na serwer). Zaleca się usunięcie katalogu instalacyjnego. Możesz to zrobić bezpośrednio, klikając przycisk  Usuń folder instalacyjny. Tak wygląda gotowa strona z podstawowym szablonem:


Z panelu administracyjnego możesz jednym kliknięciem zainstalować polskojęzyczną wersję platformy. Bez problemu zainstalujesz też wtyczki i zmienisz szablon witryny.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto