A A A

Zastąpi portfel

PC Format 05/2016
Płacenie za pomocą telefonu jest szybkie, wygodne i bezpieczne. W praktyce przypomina korzystanie z karty zbliżeniowej. Najnowsze rozwiązania eliminują niepotrzebnych pośredników i opłaty oraz upraszczają mobilne płacenie. Maciek Płochocki


W Polsce równolegle funkcjonuje kilka różnych usług płatności mobilnych o odmiennym sposobie działania. Ich wspólną cechą jest konieczność używania specjalnej aplikacji mobilnej zainstalowanej w smartfonie. Cześć usług wymaga też stosowania specjalnej karty SIM. Niektóre potrzebują dostępu do internetu, ale większość może funkcjonować offline. Różna jest też liczba podmiotów związanych z usługą. W płatność może być zaangażowany np. operator komórkowy, ale najczęściej za realizację usługi odpowiadają bank i operator kart płatniczych.

Polacy, gotowi?

Mimo że taka mnogość standardów nigdy nie służy upowszechnianiu technologii, specjaliści od bankowości bardzo optymistycznie patrzą na przyszłość płatności mobilnych. Optymizm bierze się z wcześniejszego szybkiego upowszechnienia płatności zbliżeniowych oraz deklarowanej przez Polaków chęci płacenia komórką (jest tym zainteresowanych 67 proc. badanych posiadaczy smartfonów). O ile jednak na deklaracje można patrzeć z nadzieją, o tyle przywoływany przez ekspertów przykład płatności zbliżeniowych nie jest miarodajny. Karty płatnicze zbliżeniowe zostały Polakom niejako wciśnięte na siłę przez banki, a wyrobienie karty bez technologii PayPass jest bardzo trudne. Użycie podobnej perswazji w przypadku płacenia smartfonem będzie bardzo trudne. Płatności mobilne są bardziej skomplikowane w obsłudze niż karty zbliżeniowe. Płacący musi skonfigurować aplikację, a wykorzystanie dodatkowego urządzenia budzi obawy o bezpieczeństwo.

Sygnałem ostrzegawczym powinien być przykład sieci Biedronka, w której swego czasu bardzo popularne były płatności mobilne za pomocą apki iKasa. Gdy sieć umożliwiła klientom płacenie także kartami płatniczymi, liczba transakcji mobilnych spadła z 62 tys. miesięcznie w październiku 2013 roku do 8 tys. miesięcznie dwa lata później.

Barierą może być też dostępność odpowiedniego sprzętu. Większość systemów płatności wymaga dysponowania telefonem z modułem NFC – to on odpowiada za komunikację z terminalem płatniczym w sklepie. Obecnie NFC ma ok. 60 proc. urządzeń. Ponadto wymagane aplikacje nie zawsze są dostępne w wersjach na wszystkie systemy. W Polsce z płatności mobilnych mogą korzystać głównie użytkownicy Androida.

Zaufany element

Oprócz odpowiedniego smartfona płacenie mobilne wymaga posiadania konta w banku oraz karty płatniczej, której dane zostaną zapisane w telefonie za pomocą specjalnej aplikacji. Może to być cyfrowy duplikat rzeczywistej plastikowej karty, którą nosisz w portfelu, albo dodatkowa karta wirtualna dostępna tylko w smartfonie (rodzaj karty zależy od banku). Wyrobienie i utrzymanie takiej karty może wiązać się z dodatkowymi opłatami.

Dwie najpopularniejsze metody płacenia smartfonem różnią się miejscem, w którym przechowywane są poufne dane karty i transakcji, czyli tzw. zaufanym (bezpiecznym) elementem. Musi być on oddzielony od urządzenia tak, aby przeprowadzane operacje kryptograficzne oraz dane był zabezpieczone przed kradzieżą. W tzw. rozwiązaniach simocentrycznych zaufany element znajduje się na specjalnie przygotowanej karcie SIM-NFC, która zastępuje zwykłą kartę SIM. W nowocześniejszym standardzie HCE (ang. Host Card Emulation) dane nie są przechowywane w urządzeniu, a w chmurze. Jednocześnie nie wymaga to instalowania w smartfonie specjalistycznych elementów.

Płacenie w przypadku obu technologii przebiega bardzo podobnie i jest identyczne z płaceniem kartą zbliżeniową. Przykładasz telefon do terminalu w sklepie, a przy płatnościach większych niż 50 zł wpisujesz kod PIN, by potwierdzić przelanie pieniędzy. Podczas płacenia nie musisz uruchamiać aplikacji,


Ocena:
Oceń:
Komentarze (10)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Emiel
4 października 2016, 10:39
To prawda, jednak mi bardziej chodziło o możliwość śledzenia i sprawdzanie gdzie/kiedy się było, co się kupowało itd. więc pod tym względem bankomat ujdzie, za to trzeba uważać na skimmerów.
koneton
koneton
4 października 2016, 08:02
A na dodatek wiele banków likwiduje swoje placówki, a za wypłatę często pobiera dodatkową kasę. Takie życie.
ptrick
ptrick
3 października 2016, 17:36
Coś kosztem czegoś. Jeśli mam się zastanawiać, czy mam gotówkę przy sobie i non stop ją wypłacać z bankomatu lub całą trzymać przy sobie, to wolę jednak tę inwigilację. Dawidzie, ale bankomat raczej jest nieunikniony, jeśli chcesz korzystać z gotówki. No chyba, że nie masz co robić z życiem i chcesz stać w kolejce do banku, na co zwykle osoby pracujące nie mają czasu.
avatar
~Anonim
3 października 2016, 17:34
Emiel: Masz rację ;) . A najbardziej niebezpieczne jest chyba korzystanie z bankomatu. Wszędzie są kamerki. Przestępcy mogą skopiować kartę, a nawet podejrzeć PIN. W rezultacie nasze konto może zostać do cna wyczyszczone.
avatar
Emiel
3 października 2016, 16:30
Co i tak nie zmienia faktu, że płatności elektroniczne bardzo ułatwiają inwigilację, praktycznie wszystko ma się na tacy.
ptrick
ptrick
3 października 2016, 16:27
~Anonim napisał(a): Witam! Moim zdaniem gotówka to jednak gotówka. Płacąc normalnie gotówką mamy przynajmniej 100% pewności, że zapłata została uiszczona i w ogóle. A w przypadku tych wszystkich płatności kartami, itp. już nie mamy aż takiej pewności. W końcu - terminal może być popsuty, albo coś i później... Kłopoty! :oczy:  W związku z powyższym jeszcze przez długi czas będę zwolennikiem gotówki. Ale przecież od razu masz wgląd na koncie, że płatność została dokonana, możesz nawet ustawić sobie powiadomienia sms i mailowe o każdej płatności, jaką dokonujesz, więc w czym problem? Czego się obawiać? Ja np już nawet nie wykorzystuję karty do wypłaty gotówki z bankomatu, gdy jest mi niezbędna, gdyż wypłacam za pośrednictwem aplikacji mobilnej w telefonie. ~Anonim napisał(a): koneton: Czyli uważasz, że za jakiś czas nawet za pieczywo w spożywczaku będziemy płacić kartą? :oczy: P.S. Jakiś czas temu (może rok, może dwa...) mówili, że mają groszówki likwidować. Ale jakoś do tej pory nie zlikwidowali. Mieli, ostatecznie zmniejszyli koszt produkcji 1 groszówek zmieniając surowiec z którego je tworzyli.
koneton
koneton
3 października 2016, 10:33
Jeżeli nie dojdzie do rewolucji w finansach i naprawy systemu bankowego, to tak właśnie będzie. Stare artykuły, ale warte przeczytania: http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/dania-rezygnuje-z-gotowki-historyczny-krok,174,0,1786798.html http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/najwiekszy-bank-w-norwegii-wzywa-zlikwidowania-fizycznej-gotowki
avatar
~Anonim
3 października 2016, 08:42
koneton: Czyli uważasz, że za jakiś czas nawet za pieczywo w spożywczaku będziemy płacić kartą? :oczy: P.S. Jakiś czas temu (może rok, może dwa...) mówili, że mają groszówki likwidować. Ale jakoś do tej pory nie zlikwidowali.
koneton
koneton
3 października 2016, 08:22
Dawidzie, pieniądz drukowany stanowi jedynie niewielki procent pieniędzy występujących na rynku. Jest to swego rodzaju wielkie oszustwo bankowe, ale fakt jest faktem. Koszt druku samych pieniędzy również jest duży, stąd tendencja do jego eliminacji. Na dodatek, państwowy cyfrowy pieniądz łatwiej kontrolować.
avatar
~Anonim
3 października 2016, 07:22
Witam! Moim zdaniem gotówka to jednak gotówka. Płacąc normalnie gotówką mamy przynajmniej 100% pewności, że zapłata została uiszczona i w ogóle. A w przypadku tych wszystkich płatności kartami, itp. już nie mamy aż takiej pewności. W końcu - terminal może być popsuty, albo coś i później... Kłopoty! :oczy:  W związku z powyższym jeszcze przez długi czas będę zwolennikiem gotówki.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto