A A A

Zaszyfrowana chmura

PC Format 12/2014
Coraz częściej niepokoisz się o bezpieczeństwo swoich danych przechowywanych na Dropboksie, One Drivie czy innym wirtualnym dysku? Zainteresuj się przeznaczonymi do nich, sprawdzonymi programami szyfrującymi. Za ich pomocą twoje pliki będą wyjątkowo dobrze chronione. MACIEJ PIOTROWSKI

Szyfrowanie i odkodowywanie plików wysyłanych do chmury

Interfejs programu został ograniczony do minimum, a jego funkcje w całości zintegrowano z systemem. Dzięki temu obsługa Viivo nie odbiega znacząco od zwykłego korzystania z e-dysku. Musisz tylko pamiętać, gdzie mają trafiać pliki, które chcesz zabezpieczyć.

Szyfrowanie plików na dysku sieciowym


Aby konkretny plik bądź katalog zapisać na wirtualnym dysku w postaci już zakodowanej, wystarczy przeniesienie ich do folderu Viivo za pomocą funkcji przeciągnij i upuść. Zainicjuje to proces ich szyfrowania, po którego zakończeniu zabezpieczone w ten sposób dane zostaną skopiowane do katalogu twojej chmury. W tym samym momencie rozpocznie się jego synchronizacja z dyskiem sieciowym.


Pamiętaj, że zawartość twojego wirtualnego sejfu dostępna jest zarówno z udostępnionego w chmurze lokalnego katalogu, jak i z przeglądarki internetowej. W tym pierwszym przypadku jednak próba otwarcia któregokolwiek z umieszczonych tam plików wywoła okno informujące o zakodowaniu danych i wskazujące miejsce przechowywania niezabezpieczonej ich wersji.

Odkodowywanie danych i dzielenie się nimi ze znajomymi

Gdy zachodzi potrzeba skorzystania z zabezpieczonych plików na innym komputerze, wystarczy obok aplikacji chmurowej zainstalować program Viivo. Po zalogowaniu na konto deszyfracja danych umieszczonych w chmurze następuje automatycznie. Aby zachować pełną kontrolę nad zakodowanymi plikami, ich udostępnianie innym osobom jest nieco bardziej skomplikowane.


W celu podzielenia się ze znajomymi określonymi zaszyfrowanymi zasobami przejdź do katalogu Viivo Encrypted. Następnie z wywołanego prawym przyciskiem myszy menu kontekstowego interesującego folderu wybierz opcję Udostępnij ten folder.


Zostaniesz przeniesiony do przeglądarkowej wersji Dropboksa i poproszony o wskazanie osób, którym zostanie wysłane zaproszenie do wybranego folderu (Uwaga! Nie może to być główny, szyfrowany katalog). Teraz wystarczy wpisać ich adresy e-mailowe i potwierdzić chęć udostępnienia zasobów naciśnięciem przycisku  Udostępnij folder, by odpowiednie zaproszenia zostały rozesłane do adresatów.


Po odebraniu wiadomości o przyznanym dostępie do współdzielonego folderu i zaakceptowaniu zaproszenia pojawi się w chmurze twojego znajomego nowy, udostępniony element. Na razie jednak wszystkie znajdujące się tu pliki pozostają bezpiecznie zaszyfrowane. Do ich zdekodowania konieczne jest pobranie darmowej aplikacji Viivo i założenie w niej konta.


Gdy znajoma osoba, która przyjęła zaproszenie do współdzielonego folderu, zaloguje się potem w usłudze Viivo, na ekranie twojego komputera wyświetli się panel powiadomień programu z prośbą o udzielenie jej pełnego dostępu do zaszyfrowanej zawartości. O potrzebie podjęcia decyzji w tej sprawie poinformuje cię również stosowna wiadomość e-mailowa, która zostaje automatycznie wysłana na twój adres. Naciśnięcie przycisku Allow spowoduje, że wskazana osoba automatycznie otrzyma klucze szyfrujące, które pozwolą jej na zdekodowanie potrzebnych plików. Wybór Deny zablokuje tę możliwość.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
koneton
koneton
9 marca 2015, 09:31
Jeżeli ktoś decyduje się na szyfrowanie danych, które przechowuje w chmurze, to znaczy, że zależy mu na ich poufności. W takim wypadku powinien używać tylko sprawdzonych programów Open Source, których otwartość kodu gwarantuje bezpieczeństwo. Programy do szyfrowania mogą być pełne dziur, których nikt nie jest w stanie łatwo zidentyfikować. Przez to, zabezpieczenie może okazać się mało skuteczne.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto