A A A

Zbędne? Wymień!

PC Format 2/2009
O kupowaniu i sprzedawaniu rzeczy za pośrednictwem internetu pisaliśmy już wiele razy. Tym razem rzecz będzie o zamianie, na przykład używanych nart na rower albo o sprzątaniu mieszkania w zamian za korepetycje z języka angielskiego.

Serwisy do wymiany usług i przedmiotów w polskim internecie ciężko pracują na swoją popularność. Z braku komercyjnych sukcesów w tym obszarze działalności witryny służące wymianie dóbr cały czas pozostają w cieniu dużych platform aukcyjnych i handlowych. Warto jednak zobaczyć, co oferują internauci lub co interesującego proponują za zbędne nam przedmioty. Sfera handlu wymiennego jest dość bogata i oryginalna.

Poczynając od używanych książek, poprzez filmy, gry, komputery, kończąc na usługach porządkowych czy korepetycjach. Można też oddawać za darmo. Czasami lepiej, gdy ktoś przyjedzie i zabierze kanapę, niż samemu taszczyć ciężki mebel na śmietnik. W rezultacie pomagamy innym oraz sami pozbywamy się zbędnych przedmiotów. Przygotowaliśmy kilka ciekawych propozycji witryn, które pomagają w wymianie różnych rzeczy. Na łamach tych witryn stara książka może się okazać skarbem, a używana gra zostanie wymieniona na tytuł, którego nie mamy.

Podaj książkę

Zdecydowanie najlepiej prosperującym polskim serwisem do wymiany jest witryna Podaj.net (www.podaj.net). Na łamach strony internauci mogą wymieniać się książkami i filmami. Podaj.net jest przeznaczony nie tylko dla amatorów dobrej książki. Serwis jest także niezłym sposobem na wymianę drogich podręczników szkolnych. Po co wydawać kilkadziesiąt złotych na nową książkę, skoro można spróbować ją pozyskać, oddając w zamian jeden ze swoich mniej potrzebnych tytułów.

Za wysłane przez ciebie książki, których odbiór przez osobę zamawiającą zostanie potwierdzony, otrzymujesz punkty. Zgromadzone punkty możesz wymieniać na dowolne pozycje wystawione przez innych użytkowników serwisu. Dzięki temu każda książka ma swoją wartość niezależnie od tego, czy jest nowa i droga czy stara i zapomniana. Do wyboru jest ponad 27 tys. tytułów.

Wymień, co się da

Kolejnym miejscem wymiany jest stosunkowo nowy serwis Wymieniarka.pl (www.wymieniarka.pl). Platforma rozpoczęła działalność pod koniec listopada 2008 roku. Tutaj możesz prowadzić handel wymienny czym tylko chcesz. Ofertę należy złożyć w jednym z dostępnych działów. Do wyboru są między innymi: gry, motoryzacja, odzież, RTV/AGD oraz usługi, takie jak korepetycje czy nauka tańca. W Wymieniarce podobnie jak w Podaj.net funkcjonuje system punktów. Tutaj jest on nazywany wewnętrzną walutą. Punkty określają wartość przedmiotu. Można je też kupić – 10 punktów równa się 5 zł. Po każdej udanej transakcji można wystawiać użytkownikom komentarze.

Kolejnym miejscem do wymiany jest witryna Machniom.pl (www.machniom.pl). Tutaj także możesz zaoferować wszystko i spróbować wymienić swój towar. Aby rozpocząć korzystanie z serwisu, musisz wystawić co najmniej 3 przedmioty, dopiero wówczas możesz rozpocząć pozyskiwanie dóbr wystawionych przez innych użytkowników. Pierwszy przedmiot można pozyskać od razu po zalogowaniu się i wystawieniu swojej oferty. Każdy kolejny towar można próbować zdobyć po oddaniu jednego ze swoich fantów. Pamiętaj, że decydując się wystawić przedmiot, tak naprawdę oddajesz go za darmo. Dopiero po pomyślnym przekazaniu (i potwierdzeniu) możesz pozyskać przedmiot wystawiony przez innego użytkownika. Machniom.pl jest witryną płatną. Pozyskanie przedmiotu kosztuje symboliczną złotówkę. Przed rejestracją proponujemy dokładnie przeczytać regulamin.

Graty za darmo

Całkiem odmiennym serwisem są Graty z chaty (www.gratyzchaty.pl). Serwis jest przeznaczony dla internautów, którzy chcąc się pozbyć zbędnych przedmiotów, chętnie oddadzą je za darmo. Potrzebujących jest sporo, a kanapy, biurka, narożniki, jeansy, czy nawet kosmetyki szybko znajdują swoich nowych właścicieli. Można także bezpłatnie świadczyć swoje usługi. Na łamach witryny można także przygarnąć czworonoga czy innego domowego pupila. Co prawda, to nie mebel, ale lepiej w taki sposób zapewnić zwierzęciu nowy dom, niż narażać je na trafienie do przepełnionego schroniska.


Tagi: internet www
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Poważna usterka standardu LTE
25 lutego 2020
Naukowcy z Niemiec informują o odkryciu poważnej luki w zabezpieczeniach sieci LTE, która może posłużyć do korzystania na koszt innych...
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 2/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto