A A A

Zdalna służba zdrowia

PC Format 04/2016
Korzystanie z telemedycyny polega na używaniu usług i platform medycznych, które ułatwiają kontakt z lekarzem, skracają czas leczenia lub hospitalizacji oraz upraszczają konsultacje ze specjalistami. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale pacjenci mogą cieszyć się tego typu udogodnieniami także w Polsce. Grzegorz Kubera


Z Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia wynika, że Polska zajmuje dopiero 31 miejsce w rankingu, który miał wykazać poziom dostępu do służby zdrowia w 36 państwach. Dlaczego jest tak kiepsko? Jeden z powodów na pewno stanowi przestarzały system opieki zdrowotnej pozbawiony technologicznych usprawnień. Jednak w ostatnich latach się to zmienia – telemedycyna, czyli sposób świadczenia usług medycznych z wykorzystaniem rozwiązań telekomunikacyjnych i informatycznych, rozwija się coraz dynamiczniej. Przykładów nie trzeba długo szukać.

Powszechna Informacja Medyczna udostępniła w ubiegłym roku serwis mediinfo.pl, który umożliwia monitorowanie i aktualizowanie informacji o długości oczekiwania na przyjęcie u specjalisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W województwach śląskim i świętokrzyskim można już sprawdzać, jak długo będzie się czekać w kolejce do lekarza specjalisty.

Dużym zainteresowaniem w kraju cieszy się również serwis ZnanyLekarz.pl, gdzie pacjent nie tylko znajdzie dobrego specjalistę w pobliżu swojego miejsca zamieszkania (na podstawie ocen i komentarzy), ale też umówi się na wizytę i później sam będzie mógł ją ocenić. ZnanyLekarz.pl podaje, że do końca 2015 r. za jego pośrednictwem umówionych zostało ponad 1,5 mln wizyt, natomiast najczęściej poszukiwanymi specjalistami byli ginekolodzy (22 proc.), później zaś dermatolodzy, psychiatrzy, stomatolodzy, ortopedzi, laryngolodzy i psycholodzy.

Z serwisu najczęściej korzystają osoby w wieku 18–40 lat, ale rośnie zainteresowanie wśród osób starszych (50–65 lat). –Coraz więcej osób wie o możliwości konsultowania się z lekarzem przez internet, na co wpływa większa obecność telemedycyny w mediach i nowa ustawa, która weszła w życie 1 stycznia tego roku — zauważa Iwona Dziedzic-Gawryś z platformy ZnanyLekarz.pl. Wspomniana ustawa zezwala na udzielanie świadczeń medycznych także za pośrednictwem narzędzi teleinformatycznych.

Serwis ZnanyLekarz.pl ma już 3 mln użytkowników miesięcznie, zawiera ponad 400 tys. opinii o 135 tys. lekarzach w Polsce, a w postaci usługi DocPlanner dostępny jest na 25 rynkach na świecie. Od jakiegoś czasu użytkownicy mogą też zadawać pytania wybranym lekarzom przez internet. Z tej opcji często korzystają pacjenci, którzy mają „wstydliwy” problem – łatwiej im zadać pytanie o intymną sprawę przez internet niż w gabinecie.

Jak zapisać się do lekarza przez internet


ZnanyLekarz.pl ułatwia pacjentom wymianę opinii o lekarzach oraz umawianie się na wizyty. Na stronie internetowej www.znanylekarz.pl za pomocą pola wyszukiwarki „Specjalizacja lub nazwisko” wybierz lekarza, jakim jesteś zainteresowany – możesz wskazać specjalizację (np. stomatolog) albo wprowadzić nazwisko konkretnego lekarza. Następnie w polu obok wpisz miasto lub dzielnicę, aby znaleźć lekarza blisko ciebie, i kliknij przycisk „Szukaj”. Po chwili zobaczysz wyniki wyszukiwania: listę lekarzy, najbliższe wolne terminy, a także oceny i opinie wystawione przez pacjentów, którzy skorzystali już z usług danego specjalisty. W zależności od specjalizacji lekarza na podstronie znajdziesz też dodatkowe informacje, chociażby ceny konkretnych usług, np. u stomatologa – koszt leczenia kanałowego pod mikroskopem. Aby umówić wizytę, kliknij dogodny termin widoczny w tabeli. Potwierdzenie otrzymasz e-mailem.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto