A A A

Zdalny dostęp

PC Format 03/2015
Jeśli chcesz zdalnie korzystać z zasobów domowej sieci, użyj wirtualnej sieci prywatnej VPN. Pokazujemy, jak zrobić to w prosty sposób. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI


Wirtualna sieć prywatna jest rodzajem bezpiecznego połączenia, które pozwala na zdalne zalogowanie się do domowej czy firmowej sieci LAN za pośrednictwem internetu. Po nawiązaniu połączenia możesz korzystać z zasobów sieci zdalnej tak, jakbyś korzystał z niej będąc podłączonym lokalnie. Oznacza to, że możesz korzystać z zasobów własnej sieci domowej, np. z plików zgromadzonych na serwerze multimediów bądź na jednym ze stacjonarnych pecetów, będąc podłączonym do publicznej sieci Wi-Fi, albo korzystając z połączenia 3G w podróży. Co więcej, dzięki zastosowaniu mechanizmu tunelowania i zabezpieczaniu danych szyfrowaniem 128-bitowym komunikacja jest poufna. Operator sieci, z której korzystasz, nie wie, jakie dane pobierasz ze zdalnej sieci LAN. Pozwala to na bezpieczne korzystanie z zasobów sieci domowej – nawet wtedy, kiedy korzystasz z dostępu do sieci w zasięgu publicznych hotspotów, np. w kawiarni albo hotelu.

Połączenie VPN możesz także wykorzystać do ukrycia swojego działania w sieci przed administratorem sieci publicznej. Jeśli połączysz się za pośrednictwem VPN z własną siecią domową, automatycznie będzie przez nią kierowany także ruch internetowy. Dzięki temu zamiast linków oglądanych przez ciebie stron administrator sieci w kawiarni będzie mógł jedynie obserwować strumień zaszyfrowanych pakietów.

Abyś mógł nawiązać zdalne połączenie z domową siecią, niezbędny będzie własny serwer VPN. Możesz skorzystać np. z wirtualnego serwera, do którego skonfigurowania wystarczy Windows 7 lub 8.

Zdalny dostęp do pulpitu Windows za pomocą przeglądarki Chrome

Alternatywną metodą dostępu do sieci domowej ze zdalnej lokalizacji jest usługa zdalnego pulpitu. Choć taka usługa jest wbudowana w system Windows (Zdalny pulpit), polecamy alternatywne rozwiązanie, które bazuje na przeglądarce Google Chrome. W sklepie z aplikacjami Chrome Web Store dostępne jest rozszerzenie Pulpit zdalny Chrome. Po jego instalacji możesz zdalnie pracować na komputerze, na którym jest zainstalowana przeglądarka Google Chrome z ustawionym logowaniem do tego samego konta Google. Serwer zdalnego pulpitu instaluje się w systemie jako usługa, więc okno przeglądarki nie musi być otwarte, aby uzyskać zdalny dostęp. Użytkownik nie musi być też zalogowany do swojego konta Windows na zdalnym komputerze. Wystarczy, że system działa na dowolnym koncie lub wyświetlone jest okno logowania (po uruchomieniu komputera trzeba chwilę odczekać na załadowanie usługi do pamięci). Mechanizm autoryzacji bazujący na koncie użytkownika Google jest bezpieczniejszym rozwiązaniem w porównaniu do mechanizmu autoryzacji Windows. Google wymusza stosowanie silniejszych haseł, dodatkowym zabezpieczeniem jest kod PIN, który trzeba wprowadzić nawiązując połączenie. Zdalny pulpit Google Chrome wyróżnia się także doskonałą jakością połączenia i wygodą użytkowania. Podczas zdalnej pracy zachowane są oryginalny układ pulpitu, głębia kolorów, motywy itd. Obraz jest na tyle płynny, że można oglądać filmy, także na połączeniu komórkowym HSDPA/LTE. Aplikacja jest także wygodniejsza w użyciu od Zdalnego pulpitu Windows. Dzięki zastosowaniu serwera pośredniczącego nie jest konieczna m.in. konfiguracja przekierowań portów na routerze, nie trzeba pamiętać adresu IP czy nazwy domeny. Rozwiązanie działa na wszystkich platformach, na których dostępna jest przeglądarka Google Chrome (Windows, Linux, Mac, Chrome OS). Klient Zdalnego pulpitu Chrome jest dostępny także na Androida, co pozwala zdalnie pracować na domowym systemie przez smartfona lub tablet. W związku z tym, że widok pulpitu można przybliżyć, proste operacje, takie jak przejrzenie pliku tekstowego, zdjęć czy regulacja głośności podczas oglądania filmu, są wygodne nawet na kilku calowym ekranie. Aplikację mobilną Pulpit zdalny Chrome można pobrać za darmo ze sklepu Google Play .


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
pcman
pcman
25 grudnia 2017, 18:39
Lubię LiteManager to darmowy program do zdalnego dostępu do komputera. To naprawdę bardzo wygodne! Dziękuję za Twój artykuł!
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2021
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto