A A A

Zdalny seans filmowy

PC Format 11/2009
Dzięki usłudze VoD możesz bez wychodzenia z domu wypożyczać filmy w cyfrowej jakości i w cenach często niższych od obowiązujących w tradycyjnych wypożyczalniach wideo. Oferta obejmuje różne gatunki filmowe, także najnowsze kinowe hity.

W TP przez satelitę

W Telekomunikacji Polskiej telewizję można odbierać także za pomocą anteny satelitarnej. Od 1 września klienci, którzy korzystają z tej usługi, mogą także wypożyczać filmy w usłudze VoD. Zasada korzystania z niej oraz opłaty są takie same jak dla VoD przez linię telefoniczną. Z okazji uruchomienia usługi dostawca przygotował promocję, w której niektóre filmy można obejrzeć bez ponoszenia kosztów.

Usługa Video on Demand (VoD) – w Polsce nazywana wideo na życzenie lub wideo na żądanie – jest dostępna w niektórych sieciach kablowych (Aster, Multimedia Polska), na platformach satelitarnych (Cyfra+ i n) oraz na łączach telefonicznych (Telekomunikacja Polska, Dialog, Multimedia Polska).

Jak korzystać z VoD

Zazwyczaj VoD jest dodatkiem do usługi telewizji cyfrowej. Oznacza to, że aby móc korzystać z wypożyczalni filmów, musisz najpierw wykupić dostęp do telewizji u danego dostawcy. Razem z usługą telewizji otrzymasz urządzenia potrzebne do odbioru sygnału telewizyjnego, np. dekoder i antenę, w platformach satelitarnych. Do korzystania z wideo na życzenie może być potrzebny specjalny model dekodera. Zapytaj o ten dekoder przy zakupie usługi telewizyjnej. Samej usługi wypożyczalni nie musisz aktywować.

Bez względu na dostawcę usługi VoD zasada korzystania z niej jest taka sama. Posługując się pilotem do dekodera, możesz za pomocą menu urządzenia wyświetlić na ekranie telewizora aktualną ofertę cyfrowej wypożyczalni. Tam wybierzesz film, który cię interesuje (po uprzednim zapoznaniu się z opisem i zwiastunem – są dostępne podczas przeglądania oferty wypożyczalni) i już po chwili rozpoczyna się seans. Film możesz w dowolnej chwili zatrzymać lub przewinąć. Okres wypożyczenia to 24 godziny lub 48 godzin. W tym czasie możesz obejrzeć film dowolną liczbę razy.

W usługach VoD, jak w prawdziwej wypożyczalni, opłata pobierana jest zazwyczaj za każde wypożyczenie filmu i doliczana do abonamentu za usługę telewizyjną.

Różnice między usługami VoD

W zależności od technologii, w jakiej świadczona jest usługa telewizyjna – sieć kablowa, sieć telefoniczna lub łącze satelitarne – filmy na życzenie mogą być w różny sposób dostarczane do widza. W sieciach kablowych i telefonicznych filmy nadawane są strumieniowo. Oznacza to, że przed rozpoczęciem seansu trzeba odczekać kilkanaście sekund, aby początek filmu został pobrany do urządzenia. Reszta filmu będzie pobierana w trakcie seansu, a przewinięcie filmu do przodu będzie możliwe dopiero po zakończeniu pobierania.

W platformach satelitarnych filmy przechowywane są na dysku twardym dekodera. Gdy w ofercie pojawia się nowa pozycja, zostaje automatycznie pobrana na dysk twardy dekodera, bez udziału użytkownika. Gdy widz wybierze jakiś tytuł w ramach VoD, seans rozpoczyna się natychmiast. Ze względu na ograniczoną pojemność dysku w usłudze VoD platform satelitarnych jest zazwyczaj kilkadziesiąt tytułów. Znacznie mniej niż w usługach korzystających z transmisji strumieniowej, gdzie w ofercie może być nawet powyżej tysiąca pozycji. Każdy film z oferty platform satelitarnych jest dostępny tylko przez określony czas – zazwyczaj kilka tygodni lub miesięcy, po czym jest zastępowany przez nowsze pozycje. W usługach wykorzystujących technikę strumieniową film, który raz znajdzie się w ofercie, zostaje tam na stałe.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
fenix18
opera
5 października 2009, 15:00
VOD
Sama technologia jest bardzo dobrym rozwiązaniem, pytanie tylko jak się będzie sprawdzała. Słyszałem wiele pozytywnych opinii o tej usłudze w wydaniu TP. A ja jestem ciekawy czy i kiedy taką usługę będzie można dołączyć do Orange Freedom?
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto