A A A

Zdrowa konkurencja

PC Format 6/2017
Do sklepów trafiły kolejne nowe procesory AMD  tym razem jest to rodzina Ryzen 5, czyli układy do wydajnych domowych pecetów. Do testów otrzymaliśmy procesor 1500X za niecałe 900 zł  porównujemy go z konkurencyjnym układem Core i5 Intela. Artur Wyrzykowski


Pierwsze procesory Ryzen pojawiły się w sprzedaży dwa miesiące temu – były to drogie układy Ryzen 7, których zakres zastosowań jest bardzo ograniczony. Do domu są za drogie, a przy tym niezbyt dobrze sprawdzają się w grach (AMD winą obarcza m.in. sterowniki Nvidii). Do zastosowań profesjonalnych też się raczej nie nadają, bo są to układy (i całe platformy) nieznane i jeszcze nie sprawdzone.

Procesory

Ceny Ryzena 5 zaczynają się od 780 zł, więc niejeden potencjalny klient może zastanawiać się, czy nie lepiej kupić taki procesor zamiast Core i5. Najtańszy układ Ryzen 5 1400 ma cztery rdzenie pracujące z częstotliwością 3,2/3,4 GHz, z odblokowanym mnożnikiem, wielowątkowością (osiem wątków – jak Core i7), a także kontrolerem DDR4-2667. Testowany przez nas model 1500X za ok. 890 zł różni się tylko wyższą częstotliwością (3,5/3,7 GHz). Wymienione układy są sprzedawane z chłodzeniem Wraith Spire wyposażonym w miedziany rdzeń (Wraith Max ma miedziane ciepłowody).

Procesory są produkowane w technologii 14 nm. W odróżnieniu od układów Intela nie mają zintegrowanej grafiki. Pasują do podstawki AM4, a więc do płyt głównych z chipsetami B350 lub X370, w cenach już od 350 zł (to jednak temat na osobny artykuł).

Wydajność w programach

Podobnie jak w przypadku układów z serii Ryzen 7, wydajność w dużej mierze zależy od zastosowań. W aplikacjach, w których procesor może wykorzystać wszystkie rdzenie oraz wielowątkowość, wydajność jest bardzo dobra – wyraźnie wyższa niż Core i5-7500. Dodatkowe wątki dają spory przyrost wydajności. Można też spojrzeć na to z drugiej strony – pojedynczy rdzeń wciąż działa gorzej niż jeden rdzeń Intela.

Przykładowo w teście Cinebench 15 wydajność pojedynczego wątku to 128 pkt. (patrz wykres obok), zatem przy czterech rdzeniach wynik powinien wynosić ok. 512 pkt. Tymczasem z dodatkowymi wątkami jest to aż 816 pkt. – wielowątkowość zapewnia aż 60 proc. dodatkowej mocy. Dla porównania w przypadku czterordzeniowych procesorów Intela z Hyper-Threadingiem (np. Core i7-7700K) dodatkowy zysk wynosi tylko ok. 20 proc.

Jednowątkowe testy nie wypadają zbyt dobrze, co widać nie tylko w Cinebenchu czy Passmarku, ale także wszelkich testach HTML5, JavaSctipt czy Flash, uruchamianych w przeglądarce, a korzystających właśnie z jednego rdzenia. Tutaj oceny są niższe niż w przypadku Intel Core i5-7500. Zatem można stwierdzić, że procesory AMD lepiej sprawdzą się w bardziej „profesjonalnych” programach niż w tych „prostych”.

Wydajność w grach

Użyliśmy pięciu gier, korzystających z bibliotek DX11 (Quantum Break, Wiedźmin 3), jak również DX12 (Battlefield 1, Deus Ex, Tom Clancy’s The Division). Testy wykonaliśmy na grafice GeForce GTX 1060 3 GB. Według AMD gry korzystające z DirectX 12 na kartach Nvidii wypadają słabo, bo sterownik Nvidii nie potrafi wykorzystać wydajności procesora. Być może tak jest, ale mimo tłumaczenia producenta postanowiliśmy sprawdzić osiągi w takiej właśnie konfiguracji.

Okazuje się, że nie jest wcale tak źle. Owszem, widać niewielką przewagę procesora Intela, ale jest ona minimalna, rzędu 2 klatek na sekundę. Wykres obok pokazuje wydajność w trybie Full HD, ale w QHD (2560x1440) wygląda on niemal identycznie, tylko słupki są krótsze (na poziomie 40–50 kl./s). Jest szansa, że po dopracowaniu sterowników będzie lepiej. Trzeba brać pod uwagę, że Ryzen to produkt młody, a więc jeszcze obarczony błędami.

Inne testy

Dotychczasowe procesory AMD trudno było chwalić za energooszczędność. Ryzen to zmienia – maksymalna zmierzona moc (przy obciążeniu testem Prime95) to 114 W. Moc Core i5-7500 jest o kilka watów mniejsza, jednak wydajność też jest nieco niższa. Moc spoczynkowa Ryzena jest o 8 W wyższa niż CPU Intela.

Różnice temperatur są wyraźne. W przypadku Ryzena 5 ze zwykłym, aluminiowym chłodzeniem jest to 65 stopni, z chłodzeniem Wraith – 60 stopni, natomiast temperatura Intela z aluminiowym chłodzeniem sięga 90 stopni. Nie jest to pomiar pirometryczny, lecz odczytany przez programy Ryzen Master oraz IXTU – niekoniecznie odpowiadający realnej temperaturze.

Natomiast ciekawe jest to, że chociaż maksymalna moc komputera w grach (przy obciążonym procesorze i grafice) wynosiła ok. 200 W (to odczyt z watomierza), komputera z układem AMD nie był w stanie „pociągnąć” zasilacz Corsair VS o mocy 450 W.

Z kolei pamięci GeiL Evo X 3200 MHz na platformie AMD nie chciały pracować z taką częstotliwością, problemy były również przy 2933 MHz – na platformie Intela takie rzeczy się nie zdarzały. Ostatecznie testy na obu platformach wykonaliśmy bez podkręcania pamięci i z mocniejszym zasilaczem.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto